Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
1. levegőt, ill. oxigént kedvelő 2. aerob szervezetre vonatkozó jelző (gör: aero- + philos, szeret)
kóros félelem a friss levegőtől, vagy enyhe széltől (aero- + phobos, félelem)
betegek komprimált, vagy ritkított levegővel történő kezelése (gör: aero- + piesis, nyomás + therapeia, orvosi kezelés)
noninvazív légzési vizsgálatra alkalmas készülék
Az orrmelléküregek gyulladása, amelyet a sinus és a külső környezet közötti nyomáskülönbség okoz, pl. repülés esetén, nagy magasságba való emelkedéskor, ill. leereszkedéskor. Szekunder módon a sinus nyílásának elzáródása következtében is kialakulhat. Szinonima: barosinusitis
1. Folyadékot, vagy szilárd anyagot tartalmazó, levegőben, vagy más gázban diszpergált rendszer, amelyet terápiás, féregölő, vagy más célból állítanak elő. 2. Olyan terápiásan, illetve kémiailag aktív hatóanyagot tartalmazó készítmény, amelyet nyomás alatt csomagolnak; a felhasználáskor képződő gyógyszerfelhő helyi adásra, inhalációra, vagy testüregbe való bevezetés céljára alkalmazható. E gyógyszerforma előnye a gyorsan kialakuló hatás; hátrányát jelentik viszont a nagy egyéni, felszívódásban megfigyelhető különbségek.
Eszköz, mely az inhalációs terápia számára vagy kutatási célra levegőben lebegő, kis részecskékből álló szuszpenziót állít elő.
gyógykezelés levegő felhasználásával
ld. pneumothorax
vérben oldott gázok nyomásának mérésére alkalmas készülék
Az i.e. VII. századtól az orvostudomány isteneként tisztelt görög orvos. Leánya, Hügieia az egészség megszemélyesítője a görög mitológiában. Szent állata a kígyó, mely napjainkban is a gyógyszerészet jelképe. (lat: Aesculapius, gör: Asklépios)
vadgesztenye; hatóanyagait venotonikumként alkalmazzák
érzés
ld. éter
aflatoxin
albumin-mentes
amaurosis fugax
aorta áramlás
kamrai flutter
láztalan
pitvarfibrilláció
aorto-femoralis bypass
akut nyelési zavar (bolus okozta elzáródás)
láztalan, szinonima: apyreticus
elsősorban affekt(v tünetekkel.
1. érzelem, érzékenység, felindulás 2. kóros testi, vagy pszichés állapot; hajlam (lat: affectio, befolyás)
1. érzékeny 2. érzelmileg színezett; érzelmi; indulati
érzelmi jelenségek összessége (pl. emóció, érzések, indulatok)
1. érzelem, indulat 2. érzelmek külső megjelenése (lat: affectus, az elme állapota)
odavezető; centrum felé irányuló (artéria, véna, nyirokér, ideg stb.); (lat: afferens, hozzá vezető) vö: efferens, elvezető; szinonima: centripetalis
Azon ~, melyek az ingereket a ganglionokba vagy az agyi, illetve gerincvelői idegközpontokba szállítják.
A vese interlobularis arteriáinak kötege, amely a vért a glomerulusokba szállítja. Szinonima: vas afferens
Az impulzusokat a perifériáról a központi idegrendszerbe szállító ideg. Syn centripetalis i.
vas afferens Egy nyirokcsomóba nyirkot szállító ér.
1. kémiai kötés kialakítására való hajlam 2. valamely szövet szelektív festése egy bizonyos festékkel 3. Fab antitest fragmentum és az antigén determináns csoportja közötti kötés erőssége (lat: affinis, szomszédos)
rögzített
Olyan biológiai struktúrát jelez, amelyben nincsenek fibrillumok.
fibrinogén hiány a plazmában; ld. hypofibrinogenaemia
Aformed-fenomén A pulzus alternans folyamatokhoz hasonló állapot, amelyben a váltakozó szívizom-depolarizáció egyik esetben nem lök ki vért, ezáltal hosszabb diasztolés töltődésre adva lehetőséget. A következő ütés azután képes szignifikáns ejekciót létrehozni. Magas frekvenciánál a percvolumen és a vérnyomás normálisnak látszhat. (Alternating failure of response, mechanical,to electrical depolarization)
alfa-fetoprotein
Súlyos, járványos betegség Afrika trópusi vidékén, melynek két formája van: Gambiai vagy Nyugat Afrikai ~, valamint Rhodesiai vagy Kelet-Afrikai ~.
utófájás LD afterpains
látási válasz tartós fennmaradása a kiváltó stimulus megszünte után
1. Az ~ az az izom összehúzódása során jelentkező erő, mely szemben az izom megrövidülése során munkát végez. 2. Szívizom esetében: az ~ az az erő, amely a relaxációt követő inger nyomán kialakuló szívizomrost összehúzódásnak áll ellen. Nagysága arányos az aortabillentyű nyílásakor mért systolés vérnyomással, ill. a legnagyobb systolés falfeszüléssel. Szinonima: utóterhelés
A fogak olyan fokú rendellenes állása, ami a normális funkciót gátolja.
1. ezüst vegyjele (argentum) 2. antigén
aminoglutehimid
antigén
kamrai gallop rhythmus
agaróz