Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

vándorvese

lazán rögzített vesék süllyedése Szin.: ren migrans

vanilismus

1. A bőr, az orrnyálkahártya és a conjunctiva irritációjának tünetei, melyektől a vaníliával dolgozó munkások időnként szenvednek. 2. A bőr parazitás fertőzése a vaníliahüvelyben található atkák által.

vanillinmandulasav (VMA)

Az adrenális és szimpatikus katekolaminok vizeletben található fő metabolitja; szintje a phaeochromocytomás betegek legtöbbjében emelkedett.

vanishing ~

progresszív tüdőelfajulás lásd vanishing lung syndrome

VANS

Video-asszisztált nyaki műtét

VAOD, VAOL

Látásélesség jobb/bal szemen

VAP

vasospastikus angina

VAP

vincristin, adriamycin, prednisolon séma

vápa

Másnéven: ízületi vápa. Az ízületi fejet befogadó képződmény, belső felszínét csúszós kenőanyag, az ún. synovialis folyadék borítja. Az ízületi vápa olyan alakú, hogy az ízületi fej mozgása akadálytalan lehessen.

VAPE

adriamycin

VAPE

procarbazin

VAPE

etoposid séma

VAPE

vincristin, etoposid séma

vapor

Gőz. 1. Gázzal érintkező szilárd vagy folyékony anyagok gáz fázisban lévő molekulái. 2. Folyadék részecskéinek látható kiáramlása. 3. Gyógyszerkészítmény, melyet inhaláció útján adagolnak. (L. gőz)

vaporizáció

Elpárolgás. 1. Szilárd vagy folyékony anyag gőzzé válása. 2. Gőz terápiás alkalmazása.

vaporizálás

Elpárologtatás. 1. Szilárd vagy folyékony anyag gőzzé változtatása. 2. Gőzt terápiás céllal felhasználni.

vaporizátor

Párologtató, gőzölő eszköz. 1. Gyógyhatású folyadékok inhalációjára vagy elérhető nyálkahártyák kezelésére alkalmas, gőzzé változtatására szolgáló berendezés. Ld. nebulizer, atomizer. 2. Folyékony anaestheticumok elpárologtatására szolgáló eszköz.

VAR

varicokele

VAR

veno-arterialis reflux

VAR

variola vírus, veno-arterialis reflux

variabilis

Változó. 1. Nem állandó, mely megváltozhat és megváltozik, szemben az állandóval. 2. A típusostól szerkezetében, formájában, fiziológiájában vagy viselkedésében eltérő. (L. vario, változni, megváltozni, különbözni)

variáció

Változat. Szerkezetbeli, alakbeli, élettani vagy viselkedésbeli eltérés a típustól, különösen a szülői típustól. (L. variatio, a vario, változni, megváltozni szóból)

variancia

Különbség, eltérés. 1. A változóság, különbözőség, eltérőség, deviancia állapota; a deviáció egy foka. 2. Megfigyelések sorozata által kimutatott variancia mértéke, melyet úgy definiálunk, mint az átlagtól való eltérések négyzetének összege osztva a megfigyelés sorozat szabadsági fokainak számával.

variancia ~ (ANOVA)

Statisztikai technika, mely a kategorikusan független változók hozzájárulását értékeli és izolálja az állandó függő változó átlag értékének változásában.

variáns

Eltérő, változékony. 1. Valami vagy valaki, aki változó. 2. Hajlam a változásra, változatosság vagy diverzitás megnyilvánulására, a típushoz való hasonulás helyett az attól való különbözésre.

varicatio

Visszérképződés. Varixok jelenléte vagy képződése.

varicella

Bárányhimlő. Heveny, fertőző megbetegedés, mely általában gyermekeknél fordul elő, okozója a varicella-zoster vírus, jellemzője papulák szórványos megjelenése, melyek hólyagokká, majd pustulákká válnak, általában enyhe általános tünetek kíséretében; inkubációs ideje körülbelül 14-17 nap. (modern L. a variola kicsinyítőképzős formája)

varicella ~

A bárányhimlő szövődményeként jelentkező agyvelőgyulladás.

varicella-zoster ~

A herpes simplex ~sal morfológiailag azonos herpes~, varicellát (bárányhimlő) és herpes zostert (övsömör) idéz elő; a bárányhimlő primer infekció következménye, a herpes zoster másodlagos fertőzés vagy az évekig tartó látens infekció reaktivációjának eredménye. Syn herpes zoster ~., humán herpes~ 3.

varicelliform

Bárányhimlőszerű. Bárányhimlőhöz hasonló.

varices

A varix többesszáma.

variciform

Varixszerű. Visszérhez hasonló.

varico-

Varix, varixos, varicositas. (L. varix, kitágult véna)

varicoblepharon

A szemhéj varicositasa. (varico- + G. blepharon, szemhéj)

varicocele

Az ondóvezeték vénáinak rendellenes dilatációjában megnyilvánuló állapot, melyet a vena spermatica interna billentyűjének elégtelensége okoz, álló helyzetben lévő betegen az ondóvezeték vénáinak elégtelen elfolyását eredményezve. (varico- + G. k(l(, daganat, sérv)

varicocelectomia

A varicocele korrekciójára végzett műtét a dilatált vénák lekötésével és kimetszésével. (varicocele + G. ektom(, kimetszés)

varicográfia

A varicosus vénákba adott kontrasztnyag segítségével végzett röntgenvizsgálat. (varico- + G. graph(, írni)

varicomphalus

Varicosus vénák által okozott kidomborodás a köldöknél. (varico- + G. omphalos, köldök)

varicophlebitis

Visszértágulatok gyulladása. (varico- + G. phleps, véna, + -itis, gyulladás)

varicosis

Véna vagy vénák tágulata vagy varixos állapota. (varico- + G. -osis, állapot)

varicositas

Varix vagy varicosus állapot.

varicosus

Visszértágulatra vagy visszértágulatokra vonatkozó, azok által érintett vagy jellemzett.

varicosus ~

Vért tartalmazó zsák, amely mind artériával, mind pedig vénával kommunikál.

varicosus vénák

A vénák állandó tágulata és kanyargóssága, mely leggyakrabban a lábakon észlelhető, valószínűleg veleszületetten elégtelen billentyűk következtében; varicosistasra hosszantartó állással járó foglalkozást űző emberek és terhes asszonyok hajlamosak.

varicotomia

Varicosus vénák műtéte subcutan incisioval. (varico- + G. tom(, vágás)

varicula

1. A conjunctiva vénáinak varicosus állapota. Syn conjunctiva varix. 2. Kis varicosus véna, melyet általában a bőrben láthatunk; kapcsolatban állhat csillagvénákkal, vénás tócsákkal vagy nagyobb varicosus vénákkal. (L. varicula, a varix kicsinyítőképzős változata)

variegata ~

kevert ~ ~ amelyre hasi fájdalom, neuropszichiátriai zavarok, a bőr fénnyel és mechanikai traumával szembeni szenzitivitása, a széklettel történő fokozott proto- és koproporfirinkiválasztás és a vizelettel történő fokozott δ-aminolevulénsav-, porfobilinogén- és porfirinkiválasztás jellemzők. A tüneteket a protoporfirinogén-oxidáz csökkent működése okozza.

variola

Himlő. (középkori L., a L. varius, foltos szó kicsinyítőképzős változata)

variola ~

Az Orthopox~ nemzetséghez tartozó pox~, az emberi himlő kórokozója.

variolál

Himlővírussal olt.

hirdetés