Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A hüvely bemetszésével járó műtét. Syn colpotomia.
A még az uterusban lévő magzat sírása, mely akkor lehetséges, ha burokrepedés után levegő kerül az uterus üregébe. (L. vagio, sikítani, visítani; L. uterus, anyaméh)
A nervus vagussal (bolygóideg) kapcsolatos. (L. vagus)
A nervus vagus sebészi kiirtása. (vago- + G. lysis, (fel)lazítás)
1. Vagolysisre vonatkozó vagy vagolysist okozó. 2. Gyógyszer vagy kémiai anyag, mely gátló hatást fejt ki a bolygóidegre. 3. Ilyen hatással rendelkező anyagot jelöl.
A nervus vagus efferens rostjainak hatását utánozó.
A nervus vagus átvágása. (vago- + G. tom(, bemetszés)
A nervus vagushoz vonzódó, ily módon arra ható. (vago- + G. tropos, fordulás)
Olyan folyamatra utal, melyben a nervus vagus afferens és efferens rostjai is részt vesznek.
Syn vagus ideg. (L. vándorló, bolyongó, elnevezését az ideg kiterjedtsége miatt kapta)
Lassú pulzus, amit a nervus vagusnak a sz(vre gyakorolt gátló hatása okoz.
vírusasszociált hemophagocytosis
vaginalis hysterectomia
Véna-artéria index
vaginalis intraepithelialis neoplasia
Zsákutcában végződő ~, amelynek tehát csak az egyik vége nyitott. Syn inkomplett ~.
valproát, valsartan
Valin és gyökei.
valvulectomia
Vegyérték. Egy elem egy atomjának (vagy egy gyöknek) vegyületképzési képessége, melynek összehasonlítási alapja a hidrogénatom és meghatározója az atom külső héján lévő elektronok száma (vegyértékelektronok); pl. a HCl-ban a klór monovalens; a H2O-ban az oxigén bivalens; az NH3-ban a nitrogén trivalens vegyértékű. (L. valentia, erő)
Hátonfekvő helyzet egy kétrészes, szöget bezáró asztalon, amely ezáltal a csípők flexióját okozza, elősegítve az urethrák irrigációját.
A végtagok bármely páros ízületében jelenlévő statikus szögletdeformitás jellemzésére használatos, amikor az ízülettől distalisan lévő csont a proximalis csont hossztengelyétől és az anatómiai testhelyzetben lévő alany testének középvonalától lateral felé tér el. A valgus jelzőt esetenként az ízület nevéhez (cubitus valgus), illetve az ízülettől distalisan fekvő testrész nevéhez (hallux valgus) kapcsolják. A jelző neme megegyezik annak a latin főnévnek a nemével, amihez hozzáillesztik, így: cubitus, hallux, metatarsus, pes, talipes valgus; coxa, manus, talipomanus valga; genu valgum. (modern L. kifelé forduló, L. eredetű: karikalábú)
Ha egy ízület distalis tagját lateral felé mozgatjuk, túlzott hajlíthatóság a medialis oldalon.
2-amino-3-metilbutirát; L-izomerje a legtöbb fehérje komponense; a táplálék esszenciális aminosavja.
Csésze alakú. Kiemelkedéssel körülvett, csészeszerű struktúra, különösképpen bizonyos nyelven található papillákat jelöl. Ld circumvallatus. (L. vallo, múlt idejű melléknévi igenév -atus, körbevenni valamivel, eredete: vallum, sánc, bástyafal)
Rés vagy besüppedés bármilyen felszínen. (L. a vallis, völgy kicsinyítőképzős változata)
A szerv falának minden rétegét tartalmazó, abból kinyomuló d.
szinonima: synostosis
W.B.Cannon által kifejlesztett emóció elmélet, mely szerint az állati és emberi szervezet válságos helyzetekre a sympathicus idegrendszer fokozott aktivitásával reagál, ide tartozik a megnőtt katecholamin termelés, a vérnyomás emelkedése, a szív- és légzés szaporábbá válása, valamint a csontváz izomzat véráramlásának növekedése.
A kancsalság kimutatására használt vizsgálat. A beteg figyelme egy kis, fixált tárgyra irányul, az egyik szemét lefedik, majd néhány másodperc múlva leveszik a kötést. Ha a takaratlan szem elmozdul, hogy lássa a képet, megállapítható a strabismus.
Phoria (rendellenes szemdeviáció) és kancsalság kimutatására használt teszt. A beteg egy kis, fixált tárgyra néz, egyik szemét néhány másodpercre letakarják, majd a fedést hirtelen a másik szemre helyezik. Ha a szem, mialatt nincs letakarva mozog megállapítható a kancsalság vagy a phoria.
Billentyű. 1. Egy járat vagy más üreges szerv belső membránjának redője, mely folyadék visszafolyásának csökkentésére vagy megakadályozására szolgál. 2. Bármilyen szövetkettőződés vagy lebenyszerű struktúra, mely billentyűre hasonlít. Ld valvula, plica. (L. valva, dupla ajtó egyik szárnya)
Billentyűs. Billentyűre vonatkozó vagy billentyűvel rendelkező. Syn valvularis.
Billentyűplasztika. A deformált szívbillentyűk műtéti rekonstrukciója a stenosis vagy insuffitientia enyhítésére. Syn valvuloplasztika. (valva + G. plastos, formált)
1. Stenosisos szívbillentyű bemetszése az obstrukció megoldására. Syn valvulotomia. 2. Billentyűszerű struktúra incisiója. (valva + G. tom(, bemetszés)
Billentyű, különösen a kis méretű billentyűkre vonatkozik. (modern L. a valva kicsinyítőképzős változata)
Syn valvált.
A billentyűk endocardiumára korlátozódó gyulladás.
Billentyű gyulladása, különösen szívbillentyűé. (modern L. valvula, billentyű(cske), + G. -itis, gyulladás)
Syn valvoplasztika.
Syn valvotomia (1).
Akut viralis meninigits
Mérőskála: visual analogue mood scale
Ld a vanádium címszó alatt.
Szinoníma: mozgékony, süllyedt vese
a here könnyen feljuthat a herezacskó felső részébe, vagy akár a lágyékcsatornába
túlzott mértékű elmozdulása miatt tapintható lép a laza, vagy hosszabb kocsánya miatt, és nem a lépmegnagyobbodás miatt Szin.: lien mobile
Az incisura suprasternalis alatt vagy felett elhelyezkedő, szabadon mozgó s.
Syn amoeboid sejt
Szin.: cor mobile