Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Bőr vagy nyálkahártya laesio, melyet távoli, aktív tuberculoticus gócból származó, disszeminált mycobacterium antigénekkel szembeni hypersensibilitas okoz.
Myocabacterium tuberculosis glicerin-húsleveses tenyészete, melyet térfogatának 1/10-ére párologtatnak el és szűrnek. Főként diagnosztikai célra használják.
Bőr~, melynek során tuberculint vagy annak tisztított protein származékát (PPD) fecskendeznek a bőrbe. 48-72 órán belül a bőr a helyi induratio területén kivörösödik.
Gümő körüli gyulladás, gümőkór, tuberculosis.
Here tuberculosis.
Fibroid tüdő tbc. Körülírt, jól körülhatárolt, többnyire gömbszerű, mérsékelten vagy kifejezetten kemény, tok nélküli csomó, mely a gyógyulás során keletkezik a tbc-s granulomatosus gyulladás fókuszában.
Gümőszerű. Tuberculosisra vagy tuberculumra vonatkozó.
A betegség jóindulatú, stabil és ellenálló formája, melyben a lepromin reakció erősen pozitív. Az elváltozások erythemás, érzéketlen, beszűrt, élesen elhatárolt szélű plakkok. syn nodularis ~.
Sajtos gümőkóros csomó. Kerek, tumorszerű, de nem daganatos tömeg, többnyire a tüdőkben és az agyban, melyet lokalizált tbc-s fertőzés okoz.
Tbc. A Mycobacterium tuberculosis által okozott betegség, mely a test csaknem valamennyi szövetét vagy szervét megtámadhatja. Leggyakrabban a tüdőben fordul elő. Az anatómiai laesio a tuberculum, mely sajtosan necrotizálhat. Általános tünetei sepsisre jellemzőek, pl.tüdővészes köhögés, izzadás, lesoványodás. Gyakran progrediál és kezelés nélkül igen magas mortalitású. Immunhiányos, pl. AIDS-es betegeknél opportunista fertőzés lehet. Iv. drogfogyasztóknál ugyancsak magas az előfordulása.
Tuberculosis elleni szer. Olyan anyagra való utalás, mely gátolja a tbc. bacillusok szaporodását.
Tbc-s. Tuberculosisra vonatkozó vagy azzal fertőzött. Vö. tubercularis.
Csomócska, gümő. 1. Kis csomó, elsősorban anatómiai és nem patológiai vonatkozásban. 2. A nyálkahártya vagy szervfelszín körülírt, kerek, tömör megemelkedése. 3. Csontfelszín kisfokú megemelkedése ott, ahol izom vagy szalag tapadása van. 4. FOGÁSZAT A fog felszínének kisfokú megemelkedése. 5. Mycobacterium tuberculosis okozta granulomás elváltozás. A tuberculumok általában jól körülírtak, gömbalakú, kemény elváltozások, melyek három, szabálytalanul körvonalazott, de mérsékelten elkülönülő részből állnak: 1) belső, necroticus terület, mely kezdetben alvadásos, később elsajtosodó. 2) középső zóna, mely nagy mononukleáris sejtek (macrophagok) sűrűn elhelyezkedő rétege, legtöbbször sugárirányban elrendezve, hasonlít az epitheliumra, ezért epitheloid sejteknek nevezik; jelen lehetnek még Langhans típusú, több magvú óriás sejtek is. 3) külső zóna, mely számos lymphocytát, néhány monocytát és plasma sejtet tartalmaz. Az előbb leírttól nem megkülönböztethető elváltozásokat más kórokozók okozta betegségben is lehet észlelni.
Csontdudor, csontkinövés; Nagy tuberculum vagy kerek elemelkedés, különösen a csont felszínéről.
az állkapocs szöglet külső felszínének érdessége, ahol a musculus masseter izomrostjai tapadnak
Gumós. Dudoros, csomós vagy nodularis. Számos kinövés vagy tuberositas megjelenése.
Cső-. Tubularis, cső alakú. Ld salpingo-.
Méhen kívüli terhesség részben a tuba uterinában, részben a hasüregben.
A tuba uterinara (Fallop kürt) és az ovariumra vonatkozó.
A megtermékenyített petesejtnek a tuba uterina fimbriás ovarialis végében, az ováriumot is érintő fejlődése.
Méhkürt plasztika. Syn salpingoplasztika.
Petevezeték csavarodás. Tubularis struktúra megcsavarodása, pl. egy oviductusé.
A hallójáratra és a fül cavum tympaniára utaló.
A tuba uterinara és az uterusra vonatkozó.
Csőlátás, a látótér beszűkülése, mintha a beteg egy üreges hengeren vagy csövön keresztül látna.
Csőcsipesz. Vékony, hosszú csipesz, amely alkalmas arra, hogy egy kanülön vagy más csöves készüléken át lehessen alkalmazni.
Syn tubulocysta.
Mirigy, mely egy vagy több vakon végződő tubulusból áll.
A tubulus többesszáma.
A tubulusok rendellenes sejtszerkezetet és kifejezett hyalinizációt mutatnak. A herék kicsik, csak kevés spermium képződik. A test felépítése eunochoid jellegű, gynecomastia észlelhető. A vizeletben igen magas a gondotrop hormon szint, és az elmebetegség előfordulása gyakori. A szexchromatin női és férfi jellegű egyaránt lehet, az androgén secretio a szubnormálistól a normálisig terjedhet. Mindezek a Klinefelter szindróma állandó jellegzetességei (gyakran szinonímájaként is használják).
A mikrotubulusok protein alegysége. Két globulin polipeptidből az α- és β-tubulinból álló dimer. Ld dinein.
Mirigy, melynek secretoros alapegységei megnyúlt acinusok. Syn acinotubularis m.
Bármely elzáródott járat vagy tubus kitágulásakor keletkező cysta.
A vesetubulusokat és az interstitialis szövetet érintő, plasmasejt és mononuclearis sejt infiltratioval járó n.; lupus nephritisben, allograft kilökődésben és methicillin érzékenységben látható.
Tubulus ruptura. Patológiai folyamat, melyre a vesetubulusok lokalizált szegmentumai epitheliumanak necrosisa jellemző, helyi rupturával, vagy az alapmembrán elvesztésével.
a vastagbélben található polip
Cső vagy csatorna (vezeték, járat).
A légcső és a bronchusok megtisztítása.
Vizelet össz-ösztrogén
szondatáplálás
Syn tűtartó.
transrectalis ultrahang vizsgálat
jobbról balra történő írás Szin.: retrographia
a tükörkép íráshoz hasonlóan a szótagok sorrendjének a megfordulása a szavakban
a szív veleszületett teljes jobbról balra fordulása, néha más veleszületett rendellenességgel együtt, időnként normális előfordulás a pozíció kivételével
1. egy sejt citoplazmájában hasonló módon elhelyezkedő, azonos megjelenésű sejtmagok 2. Hodgkin-betegségben gyakran megfigyelhető kétmagvú Reed-Sternberg sejt
1. Hasonló küllemű és cytoplasmaticus elhelyezkedésű sejtmagokat hordozó sejtek. 2. A Sternberg-Reed-féle óriássejtek kétmagvú, Hodgkin-kórban gyakori változata, melyben a sejtmagok elhelyezkedése tengelyesen szimmetrikusejt
Pasteurella tularensis fertőzés. A Francisella tularensis által okozott megbetegedést emberre a rágcsálók terjesztik, a Chrisopus discalis légy vagy egyéb vérszívó rovarok harapásával, de közvetlenül is lehet fertőződni beteg állat harapásával, vagy fertőzött állatok tetemével való érintkezéssel. Tünetei: láz, valamint a fertőzés területét drenáló nyirokutak és nyirokcsomók duzzanata. A nyulak fontos gazda reservoir szerepet töltenek be.
Duzzanat, duzzadás. Syn tumescentia.
Duzzanatot okoz. Megduzzadni, vagy duzzanatot okozni.