Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

tritanopia

Kékvakság. Színtévesztési zavar, melyben hiányoznak a retina kék-érzékeny pigmentjei.

triton ~

Perifériás ideg daganat, harántcsíkolt izom differenciálódással, mely gyakran látható neurofibromatosisban.

triturabilis

Porítható. Trituratiora alkalmas.

triturált

Szétdörzsölt. Triturált anyag.

trituratio

Szétdörzsölés. 1. Gyógyszer finom porrá törése, majd cukrozott tejben való feloldása, miközben a kettőt egy mozsárban összedörzsölik. 2. A fog amalgám mozsárban, mechanikai eszközzel történő összekeverése.

trivalencia

Három vegyértékűség. Három vegyérték tulajdonságával bír.

trivalens

Három vegyértékű.

triviális név

Hétköznapi név. Kémiai anyag neve, melyet nem kell szükségképpen használni az általános megnevezésben. Kevés vagy egyáltalán semmi jelzést nem ad a kémiai anyag mibenlétére vonatkozóan. Ilyen nevek gyakran fordulnak elő gyógyszereknél, hormonoknál, proteineknél, valamint más biológiai anyagoknál, és általában a nagyközönség körében használatosak. Példák: víz, aspirin, klorofill, vérképző szerek, methotrexat, folsav, koffein, thyroxin, epinephrin, barbiturátok, stb. Ugyancsak idetartoznak a kémiailag meghatározott anyagok rövidítései is, mint ACTH, MSH, BAL, DDT, melyeket így ejtenek ki, és nem abban az értelemben, amit jelölnek. Kémiai vegyületekre, pl. természetes forrásokra gyakran használnak önkényesen kitalált neveket is, mielőtt a kémiai összetétel ismertté válik.

tRNS

A transzfer RNS rövidítése.

trocar

Szúrcsap. Folyadék testüregből történő eltávolítására vagy paracentesisre használt eszköz. Alkotója egy fém tubus (kanül), amelybe egy elzáró, éles, háromsarkú rész illeszthető. Miután az eszköz bejutott a testüregbe, az elzáró részt eltávolítják. A trocar elnevezést gyakran használják egyedül az elzáró megjelölésére, az egész eszközt trocarnak és kanülnek nevezik.

trochanter

Tompor. Egyike annak a két csontos prominentianak, melyek a combcsont felső végénél két, egymástól független csontosodási magból keletkeztek.

trochantericus

Trochanterre vonatkozó, különösen a trochanter maiorra.

troche

Pirula. Kis korong vagy rombusz alakú test, mely adsztringens, antisepticus és gyulladáscsökkentő anyagot tartalmazó kötőanyagból áll. A szájüreg és a torok helyi kezelésére használják, a beteg addig tartja szájában, amíg az anyag feloldódik.

Trochlea, pl. trochleae

Forgó. 1. Emelőcsiga. 2. A csont sima ízületi felszíne, melyhez egy másik csont illeszkedik. 3. Fibrosus hurok az orbitaban, közel az os frontale processus orbitalisahoz, rajta megy keresztül a musculus obliqus superior ina.

trochlearis

Forgóra vonatkozó. 1. Trochleara vonatkozó, különösen a musculus obliqus superior inának trochleajára. 2. Syn trochleiform.

trochleiform

Forgó alakú. Csiga (emelő) alakú. Syn trochlearis (2).

trochoid

Forgó, rotáló. Forgó vagy kerékhez hasonló ízületre vonatkozik.

trochoid ~, golyóízület

SYN pivot ~.

Trombicula

A Trombicula a Trombiculidae atkák nemébe tartozik. Az atka maga nem parazita, az állatokat vagy az embert annak lárvái támadják meg. Többféle betegséget, beleértve rickettsiosist terjesztenek.

trombiculiasis

Trombicula fertőzés. A Trombicula nemhez tartozó atkával fertőzött.

trombiculid

A Trombiculidok családjába tartozó tagok közös neve.

Trombiculidae

Az atkák egy családja, melynek lárvái (poloskák, tenyésztett atkák, növényi atkák vagy Trombicula lárvák) gerinceseknél parazitákként viselkednek, nymphái és felnőtt tagjai élénk pirosak és szabadon élnek, a férgek tojásait vagy a talaj kis organizmusait fertőzik meg. A hatlábú lárvák alig láthatók, piros vagy narancsszínű élősködők, melyek a bőrhöz tapadva néhány nap vagy néhány hónap múlva erősen izgató reakciót okoznak. A Leptotrombidium nemhez tartozó atkák közvetítik a Rickettsia tsutsugamuschi okozta tsutsugamushi betegséget.

troph-

trophicus. Ld tropho-.

trophectoderma

Trophoblast. Emlősök blastoderm hólyagocskáinak legkülső rétege, amely összeköttetésben van az endometriummal, és részt vesz az embryo táplálásának mechanizmusában. Ez az a sejtréteg, melyről a trophoblast differenciálódik.

trophesia

Trophoneurosis. A trophicus idegek bármely károsodásának következményei.

trophesicus

Trophoneurosis. Trophesiára vonatkozó.

-trophia

Táplálkozási, táplálék, táplálkozás.

trophicus

1. A táplálásra vonatkozó vagy attól függő. 2. Az idegellátás megszakításából eredő.

-trophicus

Táplálkozási, táplálkozás.

trophicus ~

A bőr sensoros denervatioja következtében létrejövő fekély.

tropho-, troph-

Táplálék, táplálkozás.

trophoblast

A blastocytákat fedő mesoectodermalis sejtréteg, melyen keresztül az embryo táplálékot kap az anyától. A sejtek nem vesznek részt magának az embryonak a kialakításában, de hozzájárulnak a placenta kialakulásához. A ~ olyan folyamatokat fejleszt ki, melyek később a vascularis mesoderma magját alkotják. Ekkor chorionbolyhoknak nevezik. A ~ hamarosan kétrétegűvé válik, elkülönül a syncytio~ra, amely egy külső, több magvú protoplazma tömegből álló réteg (syncytium) és a cyto~ra, a mesodermához közeli belső rétegre, melynek sejtjei megtartják membránjukat.

trophoblasticus

Trophoblastra vonatkozó.

trophoblastos ~

a chorion korai, még a bolyhok kialakulása előtti syncytiotrophoblastos rétegének tere, melyet emberi embriókban anyai vér tölti ki már a 10. naptól fogva; a chorionbolyhok kialakulásával intervillosus üregekké alakulnak át. Nevezik intervillosus lacunának is.

trophodermatoneurosis

Throphicus oedema. Idegérintettség következtében fellépő trophicus elváltozások a bőrben.

trophoneurosis

Szövettáplálási betegség, mint az atrophia, hypertrophia vagy bőrkiütés, melyet az érintett területet ellátó ideg betegsége vagy sérülése okoz.

trophoneuroticus

Trophoneurosisra vonatkozó.

trophoneuroticus ~

syn anaesthetic l.

trophoplast

Syn plastid (1).

trophotaxis

Syn trophotropismus.

trophotrop

Trophotropismusra vonatkozó.

trophotropismus

Chemotaxis. Élő sejtek vegyi vonzása (chemotaxis) a tápláló anyaghoz. Lehet pozitív (a tápláló anyag felé irányuló), vagy negatív (a tápláló anyagtól elfelé irányuló). Syn trophotaxis.

trophozoit

Bizonyos Sporozoeák amoeboid, vegetatív, aszexuális formája, mint pl. a malaria plasmodium (schizonta), valamint más élősködők fejlődési alakja.

tropia

Látótengely eltérés. A szem kóros deviatioja, Ld strabismus.

tropicalis ~

syn miliaria rubra.

-tropicus

Valami felé forduló, affinitással bír hozzá. Vö. tropicus.

tropikus ~

az ~ súlyos formája, az egész törzsön, vállakon, felkaron, glutealisan és a felső combon mutatkozik, kialakulásának feltétele a forró, nedves klíma

tropismus

Élő organizmusokon megfigyelt jelenség, valami felé (pozitív t.), vagy attól elfelé (negatív t.), ami lehet fényforrás, hő vagy egyéb inger, általában az organizmus egy részének mozgására vonatkozik, szemben a taxissal, ami a szervezet egészének mozgását jelenti.

tropokollagén

A kollagén fibrillumok alapegységei, amelyek három, csigavonalúan elhelyezkedő polipeptid láncból állnak.

tropomiozin

Az izomból kivonható, fibrosus protein. Olykor tropomiozin B-nek nevezik, a tropomiozin A-tól való megkülönböztetésre (paramiozin), mely főként molluscumokban fordul elő.

hirdetés