Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Echokardiográfia készítése a vizsgált személy által lenyelt transzducer segítségével.
Áttetsző dentin. Syn scleroticus d.
Bőrlégzés. Vízgőz távozása a bőrön vagy bármely membránon keresztül. Ld perspiratio insensibilis.
Átvágás.
Idegsejt atrophia, mely az idegsejttel synapticus kapcsolatban álló axon sérülésének következtében alakul ki. Főként a corpus geniculatum lateraleban észlelhető.
Tracheán keresztüli oxigénbevitel. A második trachealis térközbe vezetett katéteren át adott oxigén.
Izzadmány képződés. 1. Folyadék vagy oldat hidrosztatikus vagy ozmotikus grádiens útján, membránon történő áthaladása. 2. Syn transudatum.
Izzadmány. Bármely folyadék (oldott vagy oldható, amely egy feltételezetten ép membránon ment át, mint pl. a capillarisok fala. Kialakulása a hidrosztatikus és ozmotikus erők egyensúlyának megbomlására vezethető vissza. Jellemzője, hogy kevés fehérjét tartalmaz, kivéve másodlagos koncentráció útján. Vö. exudatum. Syn transudatio (2).
Húgycsövön keresztüli ureter-stoma. Az átvágott ureter öszekötése az ellenoldali ép ureterrel közvetlen vagy elliptikus, vég-az-oldalhoz eljárással. Ld ureteroureterostomia.
Olyan pseudo~, amelyben a külső nemi szervek az egyik nemre jellemzőek, a gonádok pedig a másik nemnek felelnek meg.
A coronalis és a sagittalis síkra merőlegesen a testen keresztülhaladó sík. SZIN horizontal p.
Syn ~ pontis.
articulatio tarsi transversa Synovialis ízületek, medialisan a talus és az os naviculare között, lateralisan pedig a calcaneus és az os naviculare között, egységként működnek, lehetővé teszik, hogy a láb elülső része a láb hátsó részéhez képest a láb hossztengelyében forogjon, valamint közreműködnek a láb tökéletes ki- és befordító mozgásában. SYN Chopart-~.
harántfekvés A magzat hossztengelye merőleges az anyáéra.
harántfekvés A magzat kóros elhelyezkedése, se nem fej, se nem farfekvés. A magzat harántirányban fekszik a méhben a szülőcsatorna tengelyére merőlegesen.
transversus csontkinövés A csigolya ívének mindkét oldalán, a lamina és a pedicula találkozásánál, amely a rajta tapadó izmok számára emelőként funkcionál.
Keresztirányú szalag a lateralis és a medialis meniscus között a térdízület elülső részén. syn ligamentum transversum genus.
retinaculum flexorum manus A csuklóízület fölött átívelő erős kötőszövetes köteg, mely leszorítja az ujjhajlító izmok inait, a musculus flexor carpi radialis inát és a nervus medianust; a kéztőcsatornát hozza létre.
urogenitalis szalag A diaphragma urogenitale megvastagodott elülső éle, melyet két lemezének összeolvadása alkot.
Harántnyúlvány eltávolítás. A csigolya processus transversalisanak resectioja.
Hipnotikus állapot. Megváltozott tudatállapot, mint a hipnózis, a catalepsia (merevkór), vagy az önkívületi állapot.
Át-. 1. Keresztül, át, túl jelzésére használt előtag; a cisz ellentéte. 2. GENETIKA Homológ pár ellentétes kromoszómáin lévő két gén elhelyezkedésének jelzése. 3. SZERVES KÉMIA Geometriai isomerismus formája, melyben az atomok két szénatomhoz csatlakoznak, kettős kötéssel, a molekulák ellentétes oldalán elhelyezkedve. 4. BIOKÉMIA Egy enzim névben vagy egy reakcióban a csoport név előképzője, jelezve, hogy az adott csoport az egyik vegyületből a másikba helyeződik át.
Egy acetil csoport (CH3CO-), áthelyezése az egyik csoportból a másikba. Az ilyen reakciók általában acetil-KoA képződéssel járnak, és főként a trikarboxilsav ciklus elindításakor fordulnak elő, egy acetil csoport áthelyeződésével oxálacetáttá, citrát képzés céljából.
Syn acetiltranszferáz.
Syn aciltranszferáz.
Olyan reakció, melynek során egy aldol csoport egyik vegyületből másikba vándorol. Az ilyen reakciók általában cukor foszfátokat foglalnak magukban, és a szénhidrát katabolizmus foszfoglukonát oxidációs folyamatában jelennek meg.
Olyan reakció, mely egy amidin csoportnak egyik vegyületről a másikra való áthelyezését jelenti. Az amidin donor általában az L-arginin, a reakciónak a kreatin bioszintlzisben van jelentősége.
Egy aminosav és egy alfa-ketosav között lezajló reakció, melynek során az aminocsoport az előzőről az utóbbira vándorol át.
Syn aminotranszferáz.
1. A genetikus anyagnak (és fenotípusos expressziójának) vírusfertőzés útján, egyik sejtből a másikba történő átvitele. 2. A baktériumok genetikus rekombinációjának egy formája. 3. Az energiának egyik formából a másikba történő átalakítása.
A génátvitel egy formája, melyben a sejtet nukleinsavval megfertőzve (retrovírus formájában) a fertőzött sejtben vírus replikáció következik be.
Átvitel. 1. Elmozdítás vagy átvitel folyamata. 2. Feltétel, melyben az egyik helyzetben való tanulás befolyásolja a másik helyzetben való tanulást. Syn transzmisszió.
1. Egy kapcsolódó plasmid átvitelére szolgáló gén, különösen a rezisztencia plasmid génje. 2. Olyan személy leukocytáiból származó dializálható kivonat, aki elhúzódó szenzitivitást mutat, majd ennek az anyagnak egy idegen egyén bőrébe történő beadása képes átvinni a specifikus érzékenységet a recipiensbe. 3. Syn elongatios f.
Egy széncsoportot tartalmazó, acil és glukozil maradványokat, alkil vagy aril csoportokat, nitrogén csoportokat, foszfor, valamint kén tartalmú csoportokat szállító enzim.
Átvitel, érzelemátvitel. 1. Egy tárgy egyik helyről a másikra történő szállítása. 2. Tüneteknek a test egyik helyéről a másikra történő elmozdulása, amint az a conersios hisztéria egyes eseteiben észlelhető. 3. Valamely hatás egyik személyről vagy eszméről egy másikra történő átvitele. 4. PSZICHOANALÍZIS Érzések, gondolatok, kívánságok átvitele az analítikusra, aki a beteg múltjából személyesít meg valakit.
1. A plazma nem-haem β1-globulinja, mely reverzibilisen képes társulni a vassal, 1.25 µg/g mennyiségig, miáltal vasszállító proteinként szerepel. 2. Emlősök tejében (laktoferrin), a tojásfehérjében (conalbumin, ovotranszferrin) található glikoprotein, mely megköti és továbbítja a vasat (Fe3+).
Ld ribonukleinsav.
Átszúrás. Az amputatio során végzett művelet, melyben a kést a lágyrészeken át egyik oldalról a másikra mozgatják, közel a csonthoz, az izmokat ezután kívülről választják le.
Átalakulás. 1. Syn metamorphosis. 2. Egyik szövet átalakulása másikba, mint a porc a csontba. 3. Fémeknél, a fázis és a fizikai tulajdonságok megváltozása, hőkezelés hatására. 4. MIKRÓBÁS GENETIKA Genetikai adatok átvitele baktériumok között, bakteriális donor sejtekből származó, "meztelen" intracellularis DNS fragmentumokkal, melyeket a recipiens sejt incorporál.
A baktériumok transzformációjáért felelős tényező.
Egy foszfor csoportnak az egyik vegyületről a másikra történő áthaladása, gyakran ATP közreműködésével.
Vérátömleszteni. Transzfúziót végezni.
Vérátömlesztés. 1. Vér vagy valamely vér komponens átvitele egyik személyről (donor) a másikra (recipiens). 2. Fiziológiás sóoldat intravascularis injekciója.
Incompatibilis vértranszfúzió eredményeként kialakuló veseelégtelenség és tubularis károsodás; a haemolyzált vörösvérsejtek haemoglobinja cylindereket alkotva lerakódik a vesetubulusokban.
Syn karbamoiltranszferáz.
Syn karboxitranszferáz.
Olyan reakció, melynek során egy ketol csoport az egyik vegyületből a másikra kerül át.
Az "R-binder"-ben lévő anyagok, melyek nevüket a kobalamin kötő fehérjék egy családjáról kapták. Hiányuk alacsony szérum kobalamin szinttel társul, és megaloblastos anaemiahoz vezethet.
A vérben lévő α2-globulin, mely megköti a kortizolt és a kortikoszteront. A plazma legfontosabb kortikoszteroid kötő fehérjéje. Syn kortikoszteroid-kötő globulin.
A genetikus kód információjának átvitele egyik nukleinsavról a másikra, különös tekintettel arra a folyamatra, melynek során egy RNS polimeráz messenger RNS-t szintetizál, a komplementer DNS alapján.