Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Pityriasishoz kapcsolódó vagy abban szenvedő.
SZIN furfuraceous. (G. pityrodes, korpaszerű, fr. pityron, korpa + eidos, hasonlóság)
Seborrhoeás dermatitis és korpásodás esetén megtalálható gombafaj. (G. pityron, korpa + sporos, mag)
protein induced by vitamin K absence. (K-vitaminhiány által indukált protein)
Synovialis ~, amelynél az egyik csont ízfejének kiemelkedő léce a másik csont megfelelő vájulatába illeszkedik. SYN rotary ~., rotatoros ~., trochoid ~.
Képrészek összevonása, háromdimenziós részek (voxel) ábrázolása kétdimenzióban CT vagy MRI kijelzőjén, általában 512x512 vagy 256x256 képet feltételezve.
polyarticularis juvenilis idiopathiás arthritis
piruvát kináz
pyruvate kinase.
picokatal.
phenylketonuria.
phenylketonuria
LÁSD pkV.
A csúcsfeszültség rövidítése a röntgengép névleges feszültségének vonatkozásában.
1. Szuggesztív hatása miatt gyógyszerként adott, kémiai szempontból hatástalan anyag. 2. Közömbös vegyület, amely külsejében megegyezik a kísérletben vizsgált anyaggal. A beteg és a klinikus számára lehet ismert vagy ismeretlen a gyógyszerhatás és a szuggesztív hatás elkülönítésére a vizsgálat során alkalmazott anyag. (L. kérni fogok, a placeo jövő ideje)
Az anya és a foetus közötti anyagcsere szerve. Áll egy embrionális eredetű részből, amely a legkülső embrionális membránból (chorion frondosum) származik és egy anyai részből, amely az átalakult méhnyálkahártya (decidua basalis) része, amelybe a chorionbolyhok beágyazódnak. A p-n belül a kapillárisaikban foetalis vért szállító chorionbolyhok érintkezésbe kerülnek az intervillosus terekben található anyai vérrel, amelyben a bolyhok elhelyezkednek. Nincs közvetlen keveredés az anyai és a magzati vér között, de az elválasztó szövet (a placentalis membrán) elég vékony ahhoz, hogy a táplálékanyagok, az oxigén és néhány veszélyes anyag - például vírusok - abszorpcióját a magzati vérbe, valamint a szén-dioxid és a felesleges nitrogéntartalmú vegyületek kiválasztódását lehetővé tegye. A szülés idejére az emberi p. köralakú, kb. 4 cm vastag és 18 cm átmérőjű és általában a magzat súlyának 1/6-1/7-ét teszi ki. A p. foetalis felszíne sima, a tapadó amnion képezi, amelyhez a köldökzsinór normális esetben a középpont táján kapcsolódik. A leválasztott p. anyai felszíne érdes, amit a chorionhoz tapadó elszakadt deciduaszövet okoz, felületén cotyledóknak vagy lebenyeknek nevezett kiemelkedések láthatók. (L. sütemény)
placentalis p. SZIN placenta previa.
Méhlepényhez tartozó.
A placenta megszületése nehéz.
Az intrauterin élet során a méhlepényben zajló, a magzat oxigénellátását, táplálását és salakanyagainak eltávolítását biztosító vérkeringés, továbbá ennek a lepény intervillosus terében zajló anyai oldala.
Syn human placentaris lactogen.
A foetalis és az anyai szövetek csatlakozásának szerkezeti megoldása és módja placenta képzésén keresztül. A p. típusai a placenta címszó alatt kerülnek meghatározásra.
A méhlepény gyulladása.
SZIN deciduoma.
Az embrionális ectodermalis lemez lokális megvastagodása. A p. sejtjei rendszerint egy primitív sejtcsoportot alkotnak, amelyből valamelyik érzékszerv vagy ganglion fejlődik ki. (G. plakodes, fr. plax, bármi, ami lapos vagy széles + eidos, hasonló)
Orvosi értelemben a bokaízület tetőrésze, azaz a tibia distalis végének ízületi felszíne. (Fr. mennyezet)
Ferde, dőlt. (G. plagios)
Aszimmetrikus craniostenosis, amelyet a lambda és a coronalis varratoknak egyoldali, idő előtti záródása okoz. A koponya ferde deformitása jellemző rá. (G. plagios, ferde + kephale, fej)
Plagiocephaliához kapcsolódó vagy azzal jellemzett.
pestis 1. Széles előfordulású vagy magas halálozású betegség. 2. Yersinia pestis által okozott heveny fertőző betegség, amelyre magas láz, toxaemia, elesettség, petechiák jelentkezése, nyirokcsomó-megnagyobbodás és pneumonia vagy nyálkahártyavérzés jellemző. Elsődlegesen a rágcsálók betegsége, amely a fertőzött állatokat megcsípő legyek közvetítésével kerül át az emberre. Az emberben a betegség négy formában fordulhat elő: bubopestis, szeptikémiás p., pneumoniás p., vándorló p.. SZIN pest, pestilence. (L. plaga, hűdés, sérülés)
LÁSD plano-.
planum, sík 1. Sík felület. LÁSD planum. 2. Elképzelt sík, amelyet két referenciapont vagy egy tengely határoz meg a kraniometria vagy a pelvimetria során. (L. planus, sík)
Synovialis ~, melyben a szembenálló felszínek csaknem síkok, és csak csekély csúszómozgás lehetséges, mint az intermetacarpalis ~ekben. SYN arthroida, arthroidal j., gliding j.
LÁSD plano-.
SZIN tomographia. (L. planum, sík + G. graphe, irás)
dermabrasio.
1. Sík, lap, szint. (L. planum, sík, planus, lap) 2. Vándorlás (G. planos, kóborlás)
Lapos sejtekhez kapcsolódó vagy azokból álló. (L. planus, lap, + cellular)
Egyik oldalán lapos, a másik oldalán konkáv. Ilyen alakú lencsét jelöl.
egyik oldalán egyenes, a másikon konkáv lencse.
Egyik oldalán lapos, a másik oldalán konvex. Ilyen alakú lencsét jelöl.
SZIN tomographia.
egyik oldalán egyenes, a másikon konvex lencse.
A talp hosszanti ívének ellaposodásával és kifelé fordulásával járó állapot. (plano- + L. valgus, kifelé fordult)
A talp plantaris fascia felett jelentkező fájdalma. (L. planta, a láb talpi része + G. algos, fájdalom)
A talphoz kapcsolódó. (L. plantaris)
a talpon kialakuló hyperkeratosis, amely fissurákat képez. Szinoníma: repedt sarok.
A boka extenziója, a lábujjak kinyújtása.
Nodularis hyperplasticus proliferatio egyik vagy mindkét talp fascia plantarisaban. Contracturat ritkán okoz.
Teljes talppal és sarokkal a földet érintve - mint az ember vagy a medve - menni. (L. planta, talp, + gradior, menni)