Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
progresszív gyulladásos neuropathia
penis intraepithelialis neoplasia
rövidítés Az üzenet lerövidítése. (Fr. szűkítés)
rögzítés FOGLALKOZÁSTERÁPIA Rögzítés az ujjak között a legtávolabbi ízület magasságában.
tűhegy p. Rendkívül szűk pupilla.
A tobozmirigy eltávolítása. (pineal + G. ektome, kimetszés)
1. Toboz alakú. SZIN piniform. 2. A tobozmirigyhez tartozó. (L. pineus, a tobozhoz tartozó, pinus)
A tobozmirigy sejtje hosszú, gumószerű tágultban végződő nyúlvánnyal. A p-k direkt innervációt kapnak a szimpatikus neuronoktól, amelyek látható szinapszisokat képeznek. (pineal + G. kytos, sejt)
A tobozmirigyből származó osztódósejt-daganatok, pinealocytomák, pinealoblastomák. (pineal + G. -oma, daganat)
A tobozmirigy alacsony differenciáltságú daganata, amely kevés citoplazmával rendelkező kisméretű, gyakran pszeudorozettákat alkotó sejtekből áll. (pineal + G. blastos, osztódó + -oma, daganat)
A kötőszövet sárgás színű felszaporodása, ami megvastagítja a kötőhártyát. Időskorban fordul elő. (L. pinguiculus, kövérkés, fr. pinguis, zsír)
toboz alakú, SZIN pinealis. (L. pinus, toboz + forma, formájú)
rózsaszín szem 1. SZIN acute contagious conjunctivitis. 2. SZIN infectious bovine keratoconjunctivitis. 3. A lovaknál a virális arteritis egyik formája.
, tsz. pinnae 1.SZIN auricle 2. Toll, szárny vagy uszony. (L. pinna vagy penna, toll, többesszámban szárny)
pinnalis Pinnához kapcsolódó.
Pinocytosist mutató sejt. (G. pineo, inni + kytos, sejt)
Folyadék aktív bekebelezésének sejtszintű folyamata, fenomén, amelynek során kis bedomborodás vagy invagináció keletkezik a sejtmembrán felületén, amely később folyadékkal teli vesiculává záródik. A folyamat hasonlít a phagocytosisra. (pinocyte + G. -osis, állapot)
Pinocytosis során keletkező, folyadékkal telt vacuolum. (G. pineo, inni + soma, test)
prokollagén aminoterminális polipeptid
Folyadék mérésére szolgáló mértékegység, amely 16 folyóunciával, 28,875 köbhüvelykkel és 473,1765 köbcentiméterrel egyenlő. 1 Egyesült Királyságbeli p. 20 britt folyóunciával, 34,67743 köbhüvelykkel és 568,2615 köbcentiméterrel egyenlő.
A spirocheta Treponema carateum által okozott betegség. Jellemzője a kis primer papula, majd az azt követő kiszélesedő plakk és a másodlagosan szóródott különböző színű maculák, amelyeket pintideknek hívnak és amelyek végül fehérré válnak. (Sp. festett)
bélférgesség Az Enterobius törzs és a hozzá kapcsolódó Nematodák által okozott intestinalis parasitosis, amely a gerincesek széles körében, közte az emberben is (Enterobius vermicularis (az emberi p.) előfordul. SZIN seatworm.
Proximalis interphalangealis (ízület)
röv: proximalis interphalangealis ízület, azaz a középső és az első ujjperc közötti ízület
pipetta Beosztott cső (ml-ben jelölve), amelyet meghatározott mennyiségű gáz vagy folyadék áthelyezésére használnak a laboratóriumi munkában. (Fr. a pipe, cső kicsinyített formája)
preabszorptív inzulin válasz
Purkinje-sejtek rétege a kisagykéreg molekuláris és granularis rétege közötti, Purkinje-sejteket tartalmazó rétege.
Körte alakú. (L. pirum, körte + forma, formájú)
A lábon a tibiának és a fibulának alsó ízületi felszínét átfűrészelik és a végeket a calcaneus egy részével fedik, amelyet átvágnak felülről lefelé és előre.
primer immunhiányos szindróma
Borsó alakú vagy borsó méretű. (L. pisum, borsó + forma, megjelenés)
mozsártörő Rúd alakú eszköz, amelynek az egyik vége súlyosabb, gömb alakú, és különböző anyagok mozsárban történő összezúzására, összetörésére, megőrlésére és összekeverésére használják. (L. pistillum, fr. pinso vagy piso, összetör)
bemélyedés 1. Bármely természetes mélyedés a test felületén, pl. az axilla. Vö. dimple. 2. Gombostűfej méretű heges bemélyedés, amely az acneból kialakult pustula, a bárányhimlő vagy a himlő után marad vissza (himlőhely). 3. Hegyes bemélyedés a fogzománc felszínén, amelyet a hibás vagy hiányos kalcifikáció okoz vagy két vagy több zománclemez találkozási pontjánál jön létre. 4. Benyomni, például ujjal az oedemás bőrre gyakorolt nyomással. Megtartja az ujjbenyomatot az oedemás szövetekre jellemző, az ujjheggyel történő megnyomás után. (L. puteus)
passzív immun thrombocytopenia
fotokémiai úton indukált thrombosis
pancreas sziget-transzplantáció
hangmagasság A hang magasságának auditoros percepciója, ami a hangot kibocsátó tárgy rezgésének frekvenciáján alapul. Emberi hang esetén a hangmagasság a hangszálak rezgésének frekvenciájától függ. LÁSD voice, frequency.
bél, velő 1. A szőrszál belső része. 2. A gerincvelő és a nyúltvelő. 3. Átszúrni az állat nyúltvelejét egy, a koponya bázisán bevezetett éles eszközzel. (A.S. pitha)
Majomra hasonlító. (G. pithekos, majom + eidos, hasonlóság)
a talp nem gyulladásos, Gram-pozitív bakteriális fertőzése, amelynek következtében a szarurétegben mélyedések jönnek létre. Gyakran vizes környezet vagy erős verítékezés van a háttérben.
bemélyedések keletkezése FOGÁSZAT Jól definiált, relatíve mély bemélyedések keletkezése a felületen. Általában felületi defektusok leírására használatos (arany, összekötő fémek, amalgám). Különböző okokból keletkezhet, bár klinikai megjelenése gyakran korrózióhoz társul. LÁSD MÉG pitting edema, nail pits, under pit.
A Legionella micdadei által okozott legionárius betegség egyik változata.
szinonima: Legionella micdadei
Az agyalapi mirigy hátsó lebenyének primer sejtje, amely a neurogliával közeli rokonságot mutató fusiformis sejt. (pituitary + G. kytos, sejt)
Ritka, az agyalapi mirigy hátsó lebenyében jelentkező, a pituicytákból kiinduló daganat. Sejtjeire jellemző a kis sejtmag és az abból kiinduló nyúlványok által alkotott hálózat a citoplazmában, amelyben zsírcseppek is felfedezhetők. (pituicyte + G. -oma, daganat)
Az agyalapi mirigy diszfunkciója. LÁSD hyperpituitarism, hypopituitarism.
Az agyalapi mirigyhez kapcsolódó. (L. pituita, nyálka)
Gyors, szabályos pitvar kontrakciók, 250-350/perc frekvenciával, melyek az EKG-görbén fűrészfog alakban mutatkoznak, főleg a II, III és aVF elvezetésekben.
Veleszületett elváltozás, amelyben a szívpitvarok közötti interatrialis septumon rés van, mivel a foramen primum vagy a foramen secundum nem tökéletesen zárt.
Dermatosis, amelyre korpás hámlás jellemző. (G. fr. pityron, korpa)