Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
fotoinaktiváció Fény segítségével történő inaktiválás, pl. a herpes simplex kezelésében használatos eljárás, amely fotoaktív festés lokális alkalmazását követő fluoreszcens lámpával való megvilágításból áll.
fotolumineszcens A látható fénnyel történő megvilágítás hatására lumineszcenssé válás képessége. (photo- + L. lumen, fény)
fotol(zis Kémiai vegyület felbomlása fény hatására. (photo- + G. lysis, feloldás)
fotolitikus Fotolízishez tartozó.
fotomikrográf Egy tárgy felnagyított fotójának mikroszkóppal történő vizsgálata. Elkülönítendő a mikrofotográftól. SZIN micrograph. (photo- + G. mikros, kicsi + graphe, felvétel)
fotomikrográfia A fotomikrográf által készített felvétel.
Az izmok vizuális ingerre adott klónusos görcse. (photo- + G. mys, izom + klonos, zavart mozgás)
foton FIZIKA Energiacsomag vagy fényrészecske. Fény vagy más elektromágneses sugárzás kvantumja.
A kontakt fényérzékenység vizsgálatára szolgál. A feltételezetten bőrérzékenységet okozó anyaggal átitatott lemezkét 48 óra időtartamra, két helyre helyezik, és az egyik területet enyhe bőrpírt okozó nap- vagy ultraibolya sugárzásnak teszik ki. Ha a próba pozitív, a fénynek kitett területen hólyagképződéssel járó, kifejezettebb reakció észlelhető.
fotorecept(v Képes mind érzékelni, mind felfogni a fényt.
fotofóbia A fénytől való beteges félelem és a fény elkerülése. Noha a szemekhez kapcsolódóan észlelhető félelem, indokolatlan nagyságú fotoszenzitivitás vagy a fotalgia felfedezhető lehet a múltban vagy akár a jelenben is. (photo- + G. phobos, félelem)
fotofóbiás, fotofóbiához kapcsolódó vagy fotofóbiában szenvedő.
UV-sugárzás által okozott keratoconjunctivitis. Oka lehet hóvakság, ultraviolalámpa használata, ívhegesztés vagy nagyfeszültségű áramkör elektromos zárlata. (photo- + G. ophthalmos, szem)
SZIN photopic vision. ((photo- + G. opsis, látás)
Fényhez adaptált szemmel való látás. Ld fény adaptáció, sötét-adaptált szem. Syn photopia.
fotópiás A fotópiás látáshoz tartozik.
A látás fokozott megvilágításhoz történő alkalmazkodása, amely során a retina fény iránti érzékenysége mérséklődik. ? retinalis ~ megvilágításhoz történő alkalmazkodása az ideghártyának
Fény szubjektív érzékelése, szikra vagy színlátás a látórendszer elektromos vagy mechanikus ingerlése következtében. SZIN photopsy. (photo- + G. opsis, látás)
fotopszin A retina csapjaiban található pigment (iodopsin) fehérje része (opszin).
Reflexes tüsszentés, amely a retina erős fényingerrel történő stimulációjakor jelentkezik. (photo- + G. ptarmos, tüsszentés + -osis, állapot)
Rákbetegség kezelésében használatos eljárás, amely fotoszenzitizáló anyag - ilyen a hematoporfirin - intravénás injekcióját követő, látható fénnyel történő megvilágításból áll felszíni tumorok esetén, illetve mélyebben fekvő tumoroknál fiberoptikás katéter segítségével történik a megvilágítás. SZIN photochemotherapy, photoradiation therapy.
fotoreakció Fény által okozott vagy befolyásolt reakció, pl. fotokémiai reakció, fotolízis, fotoszintézis, fototropizmus, timindimer képződése.
fotoreaktiváció Valaminek vagy valamely korábban inaktív vagy inaktivált folyamatnak fény útján történő aktiválása.
fotoreaktív Fotoreceptorként működő.
fotoreceptor Fényre érzékeny receptor, pl. a pálcikák és a csapok a retinában. (photo- + L. re- cipio, pp. -ceptus, kapni, fr. capio, venni)
LÁSD photoretinopathy.
Intenzív napfény vagy egyéb intenzív fény (pl. rövidzárlat villanása) által okozott foltos égés. Jellemzője a szubjektív látásélesség-csökkenés. (photo- + retina + G. pathos, szenvedő)
SZIN scintiscan.
1. A bőr szenzitizációja fényre, ami általában valamilyen gyógyszer, növény vagy más anyag hatására következik be. Jelentkezhet röviddel a gyógyszer alkalmazása után (fototoxikus szenzitivitás) vagy egy napokig vagy hónapokig tartó látens periódust követően 2. SZIN photodynamic sensitization.
fotostabil Fény hatására nem következik be rajta változás.
fotosztetoszkóp A hangot felvillanásokká alakító eszköz, amelyet foetalis szívhangok folyamatos észlelésére használnak.
fotoszintézis 1. Kémiai anyagok fény hatására történő képződése, felépítése. 2. Az a folyamat, amelynek során a zöld növények klorofillt és a napfény energiáját felhasználva vízből és szén-dioxidból molekuláris oxigén felszabadulása mellett szénhidrátokat állítanak elő. (photo- + G. synthesis, egyesítés)
fototaxis Az élő protoplazma reakciója a fényingerlésre, ami az egész szervezet elmozdulásának formájában jelentkezik vagy az inger irányába (positive p.) vagy az ingerrel ellentétes irányba (negative p.). Vö. phototropism. (photo- + G. taxis, rendbe rendeződés)
fototerápia Fénysugárral történő kezelés. SZIN light treatment.
fotoidőzítő A radiológiában használatos elektromos eszköz, amely méri a páciensen keresztülhaladó sugárzást és leállítja a gépet, amikor a sugármennyiség már elegendő a felvétel elkészítéséhez.
fototropizmus A szervezet egy részének mozgása a fényinger felé (positive p.) vagy azzal ellentétes irányba (negative p.). Vö. phototaxis. (photo- + G. trope, fordulás)
Foszforeszkáló vizelet távozása. (photo- + G. ouron, vizelet)
primer hyperparathyreosis
phren- LÁSD phreno-.
phrenalgia 1. SZIN psychalgia. 2. Fájdalom a rekeszizom területén. (phren- + G. algos, fájdalom)
frenetikus 1. Tomboló, mániákus. 2. Az ilyen viselkedést mutató személy. (G. phrenitikos, tomboló)
phreni- LÁSD phreno-.
-phrenia 1. A rekeszizom. 2. Az elme. LÁSD phreno-. (G. phren, a rekeszizom, elme, szív (mint az érzelmek székhelye))
phrenicus 1. SZIN diaphragmatic. 2. Az elméhez kapcsolódó.
phrenicectomia A nervus phrenicus egy részének eltávolítása az újraegyesülés megelőzése céljából, ami phrenicotomia után bekövetkezhet. SZIN phrenicoexercis. (phreni- + G. ektome, kimetszés)
phrenicoclasia A nervus phrenicus egy szakaszának megzúzása a rekeszizom átmeneti bénulásának elérésére. SZIN phrenicotripsy. ((phreni- + G. klasis, elszakítás)
phrenicocolicus A rekeszizomhoz és a colonhoz kapcsolódó.
phrenicoexeresis SZIN phrenicectomy. ((phrenico- + G. exairesis, eltávolítás, fr. haireo, megfogni, megragadni)
phrenicogastricus A rekeszizomhoz és a gyomorhoz kapcsolódó.
phrenicohepaticus A rekeszizomhoz és a májhoz kapcsolódó.