Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
pareunia SZIN coitus (G. pareunos, mellette feküdni, fr. para, mellett + eune, egy ágy)
lobus parietalis cerebri A fali lebeny a nagyagyféltekék középen levő része, a lobus frontalistól a sulcus centralis; a temporalis lebenytől elöl a sulcus lateralis, hátul egy elképzelt vonal, az occipitalis lebenytől a medialis oldalon a sulcus parieto-occipitalis választja el.
nodi lymphatici parietales. A has és a medence falának nyirokcsomói.
1. Valamely üreg falához kapcsolódó. 2. SZIN somatic (1). 3. SZIN somatic (2). 4. A falcsonthoz kapcsolódó.
Fali ~. A bél falának csak egy részét foglalja magában. Syn Littré-féle ~. (1), Richter-féle ~.
Fali sipoly, végződhet vakon, de lehet komplett is, a mellkas- vagy a hasfalban nyíló.
Érfali ~. Artériás ~, mely az érfal egyik oldalához tapad.
A gyomornyálkahártyában előforduló mirigysejtek egyik fajtája. A basalmembránban helyezkedik el, a fősejtek alatt, sósavat termel, mely vékony inter- és intracellularis csatornákon keresztül jut el a gyomorlumenbe. Syn savtermelő sejt, oxyntiás sejt
parieto- A test valamelyik fala, pl. a hasfal. Falcsont. (L. paries, fal)
A gyomorfal kombinált pneumoperitoneummal és intraluminális levegővel, valamint báriummal történő röntgenvizsgálatának ritkán használt elnevezése. (parieto- + G. graphe, írás)
paritás, szülés Egy vagy több, élő vagy halott gyermek szülése. Több gyermek szülése is egy szülési eseménynek számít. (L. pario, szülni)
1. Neurológiai szindróma, amelyet általában a bazális ganglionok degeneratív, vascularis vagy gyulladásos elváltozása következtében létrejövő dopamindeficit okoz. Jellemzője a ritmusos tremor, a mozgások rigiditása, lassúsága, petyhüdt tartás és a maszkszerű arc. 2. A ~-hoz hasonló szindróma, amely bizonyos antipszichotikus gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezik. (J. Parkinson)
Parkinson-kórhoz kapcsolódó vagy abban szenvedő.
Maszkszerű, kifejezéstelen ábrázat, amely parkinsonismusra jellemző (1). Syn maszkszerű arc.
Parkinson kórban látható hypokineticus dysarthria, melyet rigiditas, az artikulációs izomtevékenység csökkenése, a hangosság és a hangszín monoton volta, halk, rövid, nekifutásos beszéd, hadarás jellemez. Ld parkinsonismus.
1. Köldökhöz közeli tumor. 2. Sérvképződés a hasfal defektusán keresztül a köldök közelében. (para- + G. omphalos, köldök + kele, tumor, sérv)
A körömlemezt körülvevő körömszél gennyes gyulladása, amelyet baktériumok vagy gombák, leggyakrabban Staphylococcusok és Streptococcusok okoznak. (para- + G. onyx, köröm)
Paronychiához kapcsolódó.
A mezonephros alsó részének tubulusaiból és glomerulusaiból visszamaradó, az epoophoron és a méh között a széles méhszalagban néhány elszórt tubulus formájában megjelenő maradványok. A férfiaknál ennek megfelelője a paradidymis. (para- + oophoron, petefészek)
SZIN testis ectopia. (para- + G. orchis, here)
Abnormális vagy kóros étvágy. (para- + G. orexis, étvágy)
A szaglás bármilyen zavara, főleg a nemlétező szagok szubjektív percepciója. (para + G. osme, szaglás)
1. Csont fejlődése olyan szokatlan lokalizációban, mint pl. a bőr. 2. Kóros vagy károsodott ossificatio. (para- + G. osteon, csont, + -osis, állapot)
A fülhöz közel elhelyezkedő; számos struktúrát jelöl ezen a területen. Általában a p. nyálmirigyre vonatkozik. (G. parotis (parotid-), a fültőmirigy fr. para, mellett + ous (ot-), fül)
A fültőmirigy sebészi eltávolítása. (parotid + G. ektome, kimetszés)
A legnagyobb nyálmirigy, egyike a két összetett, acinosus mirigynek, melyek a fül előtt és alatt helyezkednek el, mindkét oldalon, az állkapocscsúcstól az arcus zygomaticusig, hátrafelé pedig a musculus sternocleidomastoideusig terjed; a nervus facialis felszínre bukkanó ágai felszínes és mély részre osztják, a ductus parotideuson át ürül.
A fültőmirigy gyulladása. SZIN parotitis.
Syn mumps~.
1. A paroophoronhoz kapcsolódó. 2. A petefészekben vagy a petefészek mellett.
Rohamokban fellépő ~. Hirtelen kezdődő és hirtelen befejeződő ectopiás, ~ás roham, eredete lehet pitvari, A-V junctionalis vagy kamrai.
Paroxizmushoz kapcsolódó vagy paroxizmusban jelentkező.
Rohamszerű (paroxizmális) hideg haemoglobinuria. Autoimmun haemolyticus anaemia, amit hideghatás esetén haemolysis és azt követő haemoglobinuria jellemez. A haemolysist a 15 °C hőmérséklet alatt a vörösvértestekhez kapcsolódó Donath-Landsteiner-féle antitest okozza. A felmelegedés során az antitest leválik a sejtről, de a terminalis komplement komponensek már aktiválódtak és sejtkárosodást, valamint haemolysist okoznak. Ld. Donath-Landsteiner antitest.
Asthma cardiale. Az éjszakai órákban hirtelen fellépő nehézlégzéses roham, amely a beteget 1-2 óra alvás után ébreszti. Balkamrai elégtelenség okozta tüdőpangás (vizenyő) eredménye.
Rohamszerű éjszakai haemoglobin-vizelés. Haemolyticus anaemia, amelyben a kóros vörösvérsejt membrán érzékenyebbé teszi a sejtet a komplement okozta haemolysissel szemben. A membrándefektus magában foglalja a "lebomlás-gyorsító faktor (decay-accelerating factor, DAF) és a C8-kötő fehérje (C8bp) hiányát, ami a glikozil-foszfatidil-inozitol (GPI) hiányának köszönhető. A GPI az a membrán glikolipid, amelyik a fehérjéket a sejtmembránhoz kapcsolja. A haemolysis intravascularis és intermittáló jellegű és vöröses színű vizelet űrítése jelzi.
1. Erős spazmus vagy konvulzió. 2. Hirtelen jelentkező tünet vagy betegség, különösen az olyan visszatérő manifesztáció, mint malária esetén a hidegrázás és a rigor. (G. paroxysmos, fr. paroxyno, felerősít, irritál, fr. oxys, éles)
poli(adenozin-difoszfát-ribóz)-polimeráz
(NA) rész, porció. (L. pars (part-) egy rész)
Klinikai szindróma, amelynek része a perifériás retina és/vagy a pars plana gyulladása, exsudatio az üvegtest alatta fekvő részébe, valamint a discus nervi optici és a szomszédos retinaterületek ödemája.
rész Egy rész.
egyenlő részek A L. partes aequales rövidítése, egyenlő részeket (mennyiségeket) jelent.
osztott adagokban A latin partibus vicibus, osztott adagokban rövidítése.
A nem szexuális úton történő reprodukció vagy agamogenesis egyik formája, amelyben a női egyed a hím megtermékenyítése nélkül reprodukálja önmagát. (G. parthenos, szűz + genesis, termék)
szinonima: minor ~
szinonima: haptén
Gázkeverék egyik komponense által kifejtett nyomás, amit általában Hgmm-ben vagy torrban fejeznek ki. Folyadékban oldott gáz esetén a parciális nyomás annak a gáznak a nyomása amely az oldott gázzal egyenlő mennyiségű. Légzésfiziológiában P-vel jelölik, amelyet a lokalizációt vagy a kémiai anyagot jelölő index követ (pl. Pco2, Po2, Paco2).
részecske Egy nagyon kis darabja vagy része valaminek. (L. particula, a pars kicsinyitett alakja, rész)
Alakos elemek, különálló testek amelyek elkülönülnek a környező folyékony vagy félfolyékony anyagtól, pl. granulák vagy mitokondriumok a sejtekben.
Finom részecskékhez kapcsolódó vagy ilyen formában előforduló.
A gyermekszülés folyamatának része vagy ahhoz kapcsolódó. (L. parturio, vajúdni)
1. Megindítja vagy serkenti a vajúdást. 2. Olyan anyag, amely megindítja vagy serkenti a vajúdást. (L. parturio, vajúdni, + facio, csinálni)