Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A Clonorchis sinensis nevű mételyféreg okozta betegség. A parazita nyers, füstölt, félig megfőtt halhús vagy nyers kagyló fogyasztásával kerül a szervezetbe és az epeutak distalis szakaszában telepszik meg. Az ismétlődő vagy idült fertőzés heves szövetproliferatiot és granulomaképződést idéz elő.
Syn clonus.
Gyors egymásutánban ismétlődő izomcontractióval és -relaxatióval jellemezhető, többek között spasticus kórképekben és az epilepsia bizonyos formáiban előforduló mozgásforma. Ld. contractio. Syn clonospasmus. (G. klonos, tumultus)
Clonussal kapcsolatos vagy azzal jellemezhető.
Intermittáló, vagyis az izmok összehúzódásával-ellazulásával járó görcsök.
Rángásokkal és tartós contractioval jellemezhető (izomspasmus).
A m. pectineus aponeurosisán keresztülhatoló, ezáltal az aponeurosis és az izom közé befurakodó combsérv, amely tehát a comb erek mögött helyezkedik el.
zárt csomag ~ Az az ízületi helyzet, amelyben a résztvevő felszínek között az érintkezés maximális. SZIN joint extension.
Záródási térfogat, az a tüdővolumen, melynél kilégzés során a tüdő alsó részeiből származó áramlás nagymértékben lecsökken vagy megszűnik, valószínűleg a légutak lezáródása miatt; azon idegengáz kilégzési koncentrációjának hirtelen emelkedéséből mérhető, melyet a reziduális térfogatról induló belégzés elején lélegzett be a vizsgált személy.
A Clostridium nemzetség bármely tagjával kapcsolatos.
Anaerob (vagy anaerob-aerotoleráns), spóraképző, mobilis (olykor nem mozgó), Gram-negatív baktériumok nemzetsége. Egyes tagjai exotoxinokat termelnek és embert-állatot egyaránt megbetegíthetnek. Többnyire a talajban, valamint az emberi és állati tápcsatornában fordulnak elő. Legjellemzőbb képviselőjük a C. botulinum. (G. kloster, orsó)
A Clostridium nemzetség bármely tagjára használatos gyűjtőfogalom.
kizárás ~ PSZICHOLÓGIA Az a jelenség, amikor a személy egy csaknem teljes alakot mutató töredékes inger (pl. egy hiányos derékszög) esetén hajlamos a hiányokat figyelmen kívül hagyni és az alakot egészként érzékelni. LÁSD gestalt.
(NA) Syn farpofák. (L. clunis, farpofa)
A leukocyták alcsoportokba sorolása érdekében monoklonális antitestekkel azonosítható sejtmembrán-molekulák.
Igen intenzív féloldali, szemkörüli fájdalommal járó, rohamokban jelentkező fejfájástípus. Főként férfiakat érint.
1. Folyadék, rendszerint subcutan, terápiás céllal történő infundálása. 2. Korábbi jelentése: folyadék rectalis beöntése, napjainkban: testüreg vagy folyadéktér folyadékkal történő kiöblítése. (G. klysis, elárasztás, klistélyozás)
Cytoclasissal kapcsolatos.
Curium.
Centimorgan.
Centiméter, cm2 négyzetcentiméter, cm3 köbcentiméter.
Cmax
Kritikus micélium koncentráció.
Cytoxan, methotrexat, 5-FU (fluorouracil) séma
Cellularis (cell-mediated) immunitás.
Cmin
krónikus myeloid leukaemia
Cellularis (cell-mediated) lymphotoxicitás.
krónikus myelomonocytás (leukaemia)
krónikus myelomonocytás leukaemia
cystoid maculaoedema
Citidin 5'-monofoszfát (ill. citidin monofoszfát)
cytomegalovírus
1. Kontrollált gépi lélegeztetés. 2. Cytomegalovírus. 3. Daganat-kemoterápiás protokoll: cisplatin, methotrexat és vinblastin, mely húgyhólyag- és más carcinomák kezelésére használatos.
1. Angol: központi idegrendszer (central nervous system) 2. Tiocianát gyök jele: CNS- vagy -CNS.
központi idegrendszer
A szénmonoxid vegyjele.
Kobalt, coccygealis.
Ld L con-.
Koenzim A.
coarctatio aortae
koenzim-A
Coagulum többesszámú alakja.
Alvasztható, alvadékony.
1. Folyadékot szilárd vagy gél halmazállapotúvá alakít. 2. Alvaszt. (L. coagulo, -atus, alvaszt)
1. Coagulatiót előidéző, serkentő vagy meggyorsító anyag, különösen a vér esetében. 2. Syn coagulativ.
1. Alvadás. Folyékony halmazállapotúból szilárd halmazállapotúvá válás, különösen a vér. 2. Rög, alvadék (coagulum). 3. Szol halmazállapotú anyag géllé vagy félfolyékony masszává alakulása.
Necrosis fajta, melyben a megtámadott sejtek, vagy szövet a fehérjekicsapódás eredményeként egy száraz, fakó, magnélküli, homogén eosinophil tömeggé alakul át, amint az egy infarctusban is történik.
Alvadást előidéző. Syn coagulans (2).
A véralvadás zavara.