Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Az l-cisztationint l-ciszteinre és 2-ketobutirátra hasító májenzim, mely a metionin lebontásában és a cisztein bioszintézisében egyaránt részt vesz. Hiányában cystationuria alakul ki.
Syn cisztationin-liáz.
A cisztationázok hatására végbemenő l-metionin - l-cisztein átalakulás során képződő közti termék.
Két molekula cisztinből képződő vegyület, mely a szulfhidril gyökök (-SH) között diszulfid kötést (-S-S-) tartalmaz. A vizeletben concrementumként ürülhet és hólyagkőképződést eredményezhet.
A fehérjék zömében megtalálható és a keratinban különösen nagy mennyiségben előforduló aminosav.
A cisztein oxidált származéka, a taurin és az isotioninsav precursora.
Cisztin tartalmú, gyengén sugárfogó kő.
1. A legkisebb, átörökíthető tulajdonságot hordozó egység, a genom csupán egyetlen biokémiai funkciót kódoló DNS-szakasza. A modern molekuláris biológiában a c. lényegében a struktúrgénnek felel meg. 2. A cisz/transz próbával meghatározott genetikai egység. (cis tr-ans + -on)
Citidin monofoszfát (ötféle módosulata lehetséges aszerint, hogy a foszfát a ribozil mely -OH-gyökéhez kapcsolódik), a ribonukleinsavak építőeleme.
A citidin és a difoszforsav 5" pozícióban észterifikált származéka.
A citidin és a trifoszforsav 5" pozícióban észterifikált származéka.
A kórfolyamatnak a sejtek mikroszkópos tanulmányozásával történő kórismézése.
A genetikának a sejtek felépítését és működését, illetve különösen a kromoszómákat tanulmányozó ága. A modern molekuláris citogenetika módszerei közé sorolható a kariotipizálás, az egyedeknek a kariotípusok festésekor a kromoszómákon keletkező jellegzetes sávok alapján történő osztályozása. Ezen kívül specifikus DNS-szondákkal azonosítják az egyes génszekvenciákat. A citogenetikai eljárások a veleszületett anyagcserezavarok, az örökletes betegségek (pl. Down-szindróma) prenatalis diagnosztikájára, továbbá az anatómiai jegyek bizonytalansága esetén a genetikai nem meghatározására is használhatóak.
Citogenetikai képzettségű szakember.
A vegyi anyagok, reakcióhelyek, enzimek, stb. intracellularis eloszlásának tanulmányozása, melyet festéssel, radioaktív izotópfelvétellel, a fémek szelektív, elektronmikroszkóppal vizsgálható eloszlása alapján, illetve más módszerrel vizsgálnak. Syn hisztokémia.
Állati sejt részleges vagy teljes pusztulását eredményező anyag (pl. antitest), melynek hatása esetenként csak komplement jelenlétében érvényesül. Ld d perforin.
A sejtek anatómiájával, élettanával, kórtanával és kémiájával foglalkozó tudomány. Syn sejtbiológia. (cyto- + G. logos, tanulmány)
Citológiával kapcsolatos.
Sejtek (különösen vörösvértestek) számlálására és nagyságuk mérésére használatos optikai (mikroszkóppal egybeépített) vagy automata műszer (pl. áramlásos citometria estében). (cyto- + G. metron, mérni)
Sejtek (különösen vörösvértestek) citométerrel vagy haemocitométerrel végzett számlálása.
A sejtek felépítését tanulmányozó tudomány.
n A sejtekben (és nem a szövetekben) megfigyelhető kóros állapotot előidéző anyag vagy tényező, különösen a szövetkultúrákban tenyésztett sejteken észlelt elváltozásokra használatos kifejezés.
Olyan ~, melynek sokszorozódása degeneratív változásokat okoz a gazdasejtben.
1. A különböző betegségek során az egyes sejtekben vagy sejttípusokban kialakuló kóros elváltozásokat tanulmányozó tudomány. 2. Syn exfoliativ citológia.
1. A betegségben észlelhető cellularis elváltozásokra utaló kifejezés. 2. Citopatológiával kapcsolatos.
Citopatológiai képzettségű orvos.
Az a szándék, hogy valamely elváltozásban, általában rosszindulatú daganatban csökkentsék a sejtek számát.
Syn killer-sejt.
Nukleinsavakban előforduló pirimidin.
A citromsav sója vagy észtere, mely kalciumkötő tulajdonsága miatt véralvadásgátlóként használatos.
A citrusfélékben található, a természetben gyakran előforduló, a közti anyagcserében központi szerepet játszó szerves sav.
Syn trikarboxilsav c.
Syn folinsav.
Az l-ornitinből az ureaciklusban, valamint a salétromsav bioszintézis során keletkező aminosav, mely a görögdinnyében (Citrullus vulgaris) és a kazeinben is megtalálható. Vérszintje argininszukcinát szintetáz, illetve liáz hiányban emelkedett.
Nagy mennyiségű citrullin ürülése a vizeletben, a citrullinaemia tünete.
Creutzfeld-Jacob betegség
kreatin-kináz (izoenzimek)
krónikus vesebetegség
Klór.
Cladosporium gomba okozta fertőzés.
Clapton-féle vonal. Rézszegély krónikus rézmérgezésnél az íny zöldes elszíneződése.
Clark-féle beosztás primer melanoma malignum inváziójának mértéke. I.: a daganat csak az epidermisre korlátozódik; II.: a daganat eléri az irha papilláris rétegét; III.: a daganat a papilláris és retikuláris dermis határáig tart; IV.: a daganat a retikuláris dermisben is kimutatható; V.:a bőralatti zsírszövet is érintett. A prognózis annál rosszabb, minél mélyebb réteget ér el a daganat.
Mérőskála: Cancer linear analogue scale
(első osztályba tartozó antigének) Sejtmembránhoz kötött glikoproteinek, amelyeket a major histocompatibilitási komplex kódol.
Sejt-membrán glikoproteinek, amelyeket a major histocompatibilitási komplex génjei kódolnak. Az antigének az antigén prezentáló sejtek (pl. macrophagok, B-lymphocyták és dendriticus sejtek) felszínén találhatók.
Nem sejtmembrán molekulák, ezeket a major histocompatibilitási komplex S régiója kódolja. Ezek az antigének (pl. komplement proteinek) nem tartoznak a histocompatibilitást meghatározó antigénekhez.
Darabokra bomló vagy ennek jeleit mutató. (G. klastos, törött)
Syn clastogen hatással kapcsolatos.
Syn trichorrhexis nodosa. (G. klastos, törött + thrix, szőr)
Az inclusios vegyületek egyik formája, melyekben kisméretű molekulák rekednek meg makromolekulák rácsszerű hálójában. (L. clathrare, -atus, rácsoz)