Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A coagulatiós necrosis egyik válfaja, melyben az elhalt szövet sajtszerű, rendkívül lassú ütemben felszívódó, fehérjékből és zsírokból álló masszává alakul. Elsősorban tuberculosisban fordul elő. Ld l caseosus necrosis. (L. caseus, sajt)
Elsajtosodó szövettel kapcsolatos vagy ahhoz hasonló.
Csont-tbc.
Elsajtosodás. Syn necrosis caseosa.
Ca-szenzitív receptor
a. carotis stenosis, hideg levegő-stressz teszt
Syn intrinsic ~.
Eltávolítja a herét vagy a petefészket. (L. castro, pp. -atus, a nemző/fogamzó képességtől való megfosztás)
1. A here vagy az ovarium eltávolítása. 2. Ld 1 komplex castratio.
A hypophysis elülső lebenyében castratio után megjelenő, módosult basophil sejtek. A sejttestben látható, nagyméretű, a sejtmagot a sejt szélére nyomó vacuolum miatt pecsétgyűrűhöz hasonlóak. Syn pecsétgyűrű sejt
Eset. Bármely betegség előfordulása, járulékos körülményeivel együtt. Vö. beteg. (L. casus, előfordulás)
Computeres axialis tomográfia, chloramphenicol acetiltranszferáz.
cytosin arabinozid, topotecan séma
Le; ana- ellentéte. Ld kata-. Vö. de-. (G. kata, le)
katabolikus (gén)aktivátor ~ A cAMP által aktiválható ~, aminek következtében az RNS-polimerázzal együtt vagy annak közelében az átírandó DNS-hez kötődve befolyásolja az enzim hatását. SZIN cAMP receptor p.
Pulzushullám jelzője, melyben a leszálló ágon egy vagy több felfelé irányuló kiugrás látható.
A pulzushullám lefutásának egyik lehetséges módja, melyben a systolés hullám áthaladása után a verőér egy vagy több, kisebb amplitúdójú pulsatioja miatt a görbe leszálló szárán felfelé irányuló kiugrások láthatók. (cata- + G. krotos, ütés)
Leszálló szárán két, kisebb elevatio által tagolt pulzushullám.
A pulzushullám lefutásának egyik lehetséges módja, melyben a systolés hullám áthaladása után a verőér két, kisebb amplitúdójú pulsatioja miatt a görbe leszálló szárán két felfelé irányuló kiugrás látható. (cata- + G. di-, kettő, krotos, ütés)
A szőrzet növekedési ciklusának regressziós fázisa, melynek során megszűnik a sejtproliferatio, megrövidül a szőrtüsző és lehorgonyzott, bunkós végű szőrszál képződik.
Syn involutio. (cata- + G. genesis, eredet)
A végtagok viaszbábhoz hasonló, félmerev rögzítettségével, az ingerlésre adott reakciók teljes hiányával, mutismussal és inaktivitással járó kóros állapot, mely bizonyos psychosisokban, elsősorban cataton schizophreniaban fordul elő. (G. katalepsis, görcs, catalepsia, kata, le, + lepsis, görcs)
Catalepsiával kapcsolatos, illetve az abban szenvedő beteg jelzője.
Catalepsiát kiváltó vagy arra emlékeztető.
Syn verbigeratio (cata- + G. phasis, mondás)
Félig comatosus vagy aluszékony állapot, melyben időnként részlegesen visszatér az öntudat. (G. lezuhanás)
A sejtek és szövetek fejlődés, illetve növekedés során bekövetkező folyamatokkal ellentétes degeneratioja, azaz visszatérése a korábbi, embryonalis állapotba. Syn retrogressio. (cata- + G. plasis, formázás)
Múló jellegű, rendkívül nagyfokú, generalizált izomgyengeséggel járó állapot, melyet gyakran emocionális reakció (pl. nevetés, meglepődés, félelem vagy düh vált ki). (cata- + plexis, ütés, csapás)
1. Hirtelen kialakuló. 2. Cataplexiával kapcsolatos.
A szemlencse vagy tokjának elhomályosulása. (L. cataracta, G. katarrhaktes, vízesés, kata- rrhegnymi, lezúdítani, leszakítani)
a lencskéreg és a mag elszürkülése okozta érett hályog
Cataractával kapcsolatos fogalom, állapot, stb.
Catarrhussal járó állapottal kapcsolatos.
Túlzott nyáktermeléssel járó ~.
Fokozott nyák vagy exsudatum termeléssel járó nyálkahártya-lob. (G. katarrheo, lefolyni)
Szabályos peristalticara emlékeztető kontrakciós hullám, melyet azonban nem előz meg gátlási zóna. (G. kata-stello, rendbetesz, ellenőriz)
1. Gátló, korlátozó, vagy rögzítő. 2. Gátló vagy szabályozó ágens, pl. adsztringens vagy spasmolítikum. (cata- + G. staltos, összehúzódott, stello, összehúzódni)
Catatoniával kapcsolatos fogalom, állapot, stb. vagy abban szenvedő beteg.
Az izomzat időszakosan jelentkező merevségével, negativizmussal vagy stuporral járó, pszichomotoros működészavar, mely schizophreniaban, kedélybetegségben vagy organikus pszichiátriai kórképekben fordul elő. (G. katatonos, kinyúlt, nyomott, frt. kata, le, + tonos, tónus)
Pulzusgörbe, melynek lehágó szárán három felfelé irányuló elevatio látható.
Artériás pulzuskvalitás, a systolés pulzust követően három kisebb lüktetés észlelhető, melyek a pulzusgörbe lehágó szárán három felfelé irányuló elevatiot adnak. (cata- + G. tri-, három, + krotos, ütés)
a tirozin aminosavból származtatott biológiailag aktív aminok (adrenalin és noradrenalin) gyűjtőneve. Jelentős hatást gyakorolnak az idegrendszerre, a keringési rendszerre, fokozzák a lebontó (metabolikus) folyamatokat, emelik a testhőmérsékletet, és fokozzák a simaizmok tónusát.
Láncszerűen sorba rendezés. (L. catenatus, összeláncolt, catena, lánc)
Felszívódó varróanyag, melyet bizonyos állatok (rendszerint birka vagy szarvasmarha) belének submucosajában található kollagénrostokból állítanak elő. (Valószínűleg szófordítási zava eredménye: kit, kisebb hegedű, azonban kismacskát is jelent)
Cathexissel kapcsolatos.
Eszme, tárgy vagy személy tudatos vagy ösztönös felruházása pszichés energiával. (G. kathexis, visszatartás)
(NA) Syn farok (L. farok)
1. A farok felé irányuló. 2. Meghatározott viszonyítási ponthoz képest a farok felé elhelyezkedő, a cranialis ellentéte. Ld 1 inferior. 3. Farokkal kapcsolatos. (mód. L. caudalis)
Regionális ~, mely során a lokál anaesthesiás oldatot az epiduralis térbe fecskendezzük a hiatus sacralison át.
syn lobus caudatus