COPD-terápia: hármas kombinációjú inhalációs készítmények hatékonyságának összehasonlítása
Egy friss, több mint 20 ezer beteg bevonásával végzett kutatás új megvilágításba helyezi az eddigi kezelési gyakorlatot, és váratlan különbségekre hívja fel a figyelmet.
A krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegek körében a budesonid-glikopirrónium-formoterol alkalmazása nem eredményezett jobb klinikai kimeneteleket a flutikazon-umeklidin-vilanterollal szemben – derül ki egy, a The BMJ-ben 2024. december 30-án online megjelent tanulmányból.
Dr. William B. Feldman (Brigham and Women's Hospital, Boston) és munkatársai összehasonlították a budesonid-glikopirrónium-formoterol (napi kétszeri adagolású inhalátor) és a flutikazon-umeklidin-vilanterol (napi egyszeri adagolású inhalátor) hatékonyságát és biztonságosságát COPD kezelésében, egy újonnan kezelt betegeket vizsgáló kohorsz tanulmányban. A vizsgálatban 20.388 beteg vett részt.
Az eredmények szerint a közepes vagy súlyos COPD-exacerbáció első előfordulásának gyakorisága magasabb volt a budesonid-glikopirrónium-formoterolt kapó betegeknél (HR: 1,09; 95%-os CI: 1,04–1,14) a flutikazon-umeklidin-vilanterolt kapó betegekhez képest, míg a pneumonia miatti első kórházi felvétel gyakorisága mindkét csoportban azonos volt (HR: 1,00; 95%-os CI: 0,91–1,10). A budesonid-glikopirrónium-formoterolt kapó betegeknél magasabb volt a közepes súlyosságú COPD-exacerbáció első előfordulásának kockázata (HR: 1,07; 95%-os CI: 1,02–1,12), valamint a súlyos exacerbáció első előfordulásának kockázata is (HR: 1,29; 95%-os CI: 1,12–1,48). Hasonló eredményeket mutattak az előre meghatározott érzékenységi elemzések is.