Online gyógyszerrendelés: mindkét oldalnak káros a változás
A betegek számára is hátrányos a módosítás, hiszen ezzel gyakorlatilag megszűnt a lehetőség, hogy házhoz rendeljék a vény nélkül kapható gyógyszereket.
2021 novemberében fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, mely értelmében 2022. január 1-jétől csak és kizárólag patikai szakdolgozók szállíthatják ki a nem vényköteles gyógyszereket is. Ez az új szabályozás gyakorlatilag ellehetetlenítette a gyógyszernek minősülő, de recept nélkül kapható szerek online értékesítését, hiszen nem életszerű, hogy gyógyszerészek álljanak a futárok helyére.
A törvénymódosítás érvénybe lépése után – ahogy az várható volt, és ahogy azt a szakértők is megjósolták – a webes felülettel rendelkező legtöbb patika felhagyott a gyógyszerek árusításával, vagy kizárólag személyes átvétel esetén vesznek fel rendelést – idézte a Pénzcentrum cikkét az Infostart. Mint olvasható, a patikáknak egyértelműen bevételkiesést jelent a változás, és minden bizonnyal visszaveti majd Magyarországon az utóbbi években – nem kis mértékben a koronavírus-járvány következtében – egyre bővülő e-kereskedelmi piacot az egészség terén. De a betegek számára is hátrányos a módosítás, hiszen ezzel gyakorlatilag megszűnt a lehetőség, hogy házhoz rendeljék a vény nélkül kapható gyógyszereket. Az új szabályozást tehát gátolja azt is, hogy egy koronavírus fertőzés esetén a betegek házhoz rendeljék a tüneteik kezelésére alkalmazható szereket, pedig járványkezelés szempontjából az lenne az előnyös, ha a beteg emberek minél kevesebbet érintkeznek másokkal – jegyezi meg a gazdasági portál. Ami a friss tapasztalatokat illeti, bár a Pénzcentrum megkeresésére kevesen nyilatkoztak a kialakult helyzetről, a kapott válaszokból így is kitűnik, hogy súlyos helyzetet teremtett mind a patikák, mind a vásárlók számára a váratlan törvénymódosítás.
Weborvos