További cikkek a Reumatológia rovatból

Nem szteroid gyulladáscsökkentők hatásosságának metaanalízise osteoarthritisben

A nem szteroid gyulladáscsökkentők a térd és csípő osteoarthritis kezelésének alapját képezik, svájci kutatók most különböző hatóanyagok hatásosságát és adagolását értékelték egy metaanalízis során.

hirdetés

A metaanalízishez a kutatók a következő kezeléseket alkalmazó randomizált klinikai vizsgálatokat vették figyelembe: NSAID-ok vagy paracetamol osteoarthritises fájdalom kezelésére. A kutatók összegyűjtötték az 1980. január 1. és 2015. február 24. között publikált releváns tanulmányokat, amelyekben legalább 100 beteg vett részt csoportonként.

Az előre meghatározott elsődleges és másodlagos végpontok a fájdalom és fizikai funkció voltak, és a kezelés kezdete után maximum hét időpontban kerültek rögzítésre. Az eltérő napi összdózist alkalmazó készítményeket külön vették figyelembe.

A kutatók 8973 tanulmányt azonosítottak a keresés során, amelyekből 74 randomizált klinikai vizsgálat összesen 58 556 beteg részvételével került be az elemzésbe. Minden készítmény, a dózistól függetlenül, javította a fájdalom mértékét. Hat kezelés esetén (diclofenac 150 mg/nap, etoricoxib 30 mg/nap, ill. 60 mg/nap, ill. 90 mg/nap, és rofecoxib 25 mg/nap, ill. 50 mg/nap) annak valószínűsége, hogy a placebókezeléssel szembeni különbség a klinikailag jelentős fájdalomcsillapító hatás minimuma alatt van legalább 95% volt.

Az engedéylezett maximális adagok vonatkozásában a 150 mg/nap diclofenac és a 60 mg/nap etoricoxib esetén volt a legnagyobb valószínűsége az eredményes kezelésnek, mindkét gyógyszer esetén 100% volt a klinikailag jelentős fájdalomcsillapító hatás minimumának elérési esélye.

A dózisok emelésével növekedett a kezelés hatásossága, de a dózis-hatás összefüggés linearitása csak a celecoxib, a diclofenac és a naproxen esetében igazolódott.

A vizsgálat eredményeként a kutatók a 150 mg/nap diclofenac kezelést találták a leghatékonyabbnak, de felhívják a kezelőorvosok figyelmét, hogy gyógyszerrendeléskor vegyék figyelembe az egyes hatóanyagok biztonságossági profilját is.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek