Érinti az extraprofitadó a gyógyszertárakat is? - avagy a jogalkotás útvesztői
A gyógyszerkészítmények és gyógyszeralapanyagok gyártói árbevétel szerint meghatározott sávokban törvényileg kötelesek a 2022 és a 2023 adóévre vonatkozóan különadózni, extraprofitadót befizetni a költségvetésbe.
Kikre vonatkozik a rendelet?
A rendelet két TEÁOR - számhoz: 2120 (Gyógyszerkészítmény gyártása) és 2110 (Gyógyszeralapanyag-gyártás) köti az extraprofitadót. A kettő közül az előbbi érintheti a gyógyszertárakat. Ha a gyógyszertári vállalkozás ezzel a TEÁOR számmal (2120) gyógyszerkészítmény gyártását is felvette a tevékenységei közé, mikor gyógyszergyártást ténylegesen nem is végez, akkor a vállalkozására is vonatkozhat a rendelet, ami alapján extraprofitadót kellene fizetnie.
Gyógyszergyártás vagy magisztrális gyógyszerkészítés?
A gyógyszertárakban nem gyógyszergyártás, hanem magisztrális gyógyszerkészítés folyik, amikor orvosi receptre (vagy recept nélkül), magisztrális alapanyagokból készítenek a gyógyszerészek a betegek számára gyógyszerkészítményeket. A Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke szerint a két tevékenység között a rendelet nem tesz különbséget, így elméletileg lehetséges lenne, hogy azokat a gyógyszertárakat is megadóztassák, akik a tevékenységi körükben feltüntették a 2120-as TEÁOR számot.
Mi lenne a megoldás?
A Kamara elnöke úgy nyilatkozott, hogy informális visszajelzést kaptak a kormánytól, hogy értik, és meg fogják oldani a problémát. Azonban lényeges lenne, hogy mindez májusig, a 2022. évi adóbevallás és befizetési kötelezettség határidejéig rendeződjön, mert még annak a gyógyszertárnak is kellene fizetnie különadót a tavalyi évre vonatkozóan, amelyik időközben kivezette tevékenységi köréből a gyógyszergyártást.
A téma kapcsán fIgyelmébe ajánljuk alábbi cikkünket:
Egyes gyógyszergyártók mentesülnek az extraprofitadó alól >>
Qubit
197/2022. (VI. 4.) Korm. rendelet 4/A. § (2)