Meddőséget okozhat a méhdaganat
Kevesen tudnak arról, hogy érintettek, pedig a méh jóindulatú izomdaganata a fogamzóképes nők 20-25 százalékánál jelen van, 40 és 50 éves kor között pedig már minden második nő ebben szenved.
A sokáig panaszmentes elváltozás korán felfedezve kezelhető, később meddőséghez vagy akár méheltávolításhoz vezethet. A miómatudatosság hónapja kapcsán ismertette a Felelősen Magadért Egyesület (FEME) felmérését arról, hogy milyen terhet jelent a betegség a hétköznapokban, mitől tartanak leginkább az érintettek.
A mióma a méhizomsejtekből kialakuló jóindulatú daganat, amely ritkán, az esetek egy százalékában válik rosszindulatú szarkómává. Ez az egyik leggyakoribb elváltozás, amely nagyjából minden negyedik reproduktív korban lévő nőt érint. Sokszor kezdetben nem okoz markáns panaszokat, ezért nem ritkán akár 8-10 centiméter átmérőjűre is nőhetnek.
A Felelősen Magadért Egyesület (FEME) felmérése szerint sok nő akkor hall először a betegségről, amikor azt diagnosztizálják nála. A mióma megállapításakor az első reakció az ijedség és a döbbenet, mivel nem tudták, hogy jóindulatú elváltozásról van szó. Többségüknek nem volt a közvetlen közelében érintett személy, legalábbis nem tudtak róla, így nem sok ismeretük volt a betegségről, annak tüneteiről és esetleges következményeiről sem – összegezte a felmérésben adott válaszok alapján a FEME.
Az érintettek egyik legnagyobb félelme a méh elvesztése, de a szakorvos hangsúlyozta, hogy ez megfelelő kezeléssel számos esetben elkerülhető. A méheltávolítást jellemzően a menopauza előtt álló nőknél tartják indokoltnak az orvosok akkor, ha a mióma mérete és elterjedése jelentős életminőség-romlással jár. A FEME szakértői tanácsolják, hogy a nők járják körül a témát, kérjenek ki több orvosi szakvéleményt, mielőtt döntést hoznak. Mivel a méheltávolítás identitáskrízist okozhat, javasolják a beavatkozás előtti mentális felkészülést. Sokan attól tartanak, hogy állapotuk miatt elhidegülnek párjuktól, mivel a mióma egyeseknél fájdalmas együttléttel jár. Mint fogalmaztak, ezt őszinte kommunikációval, terapeuta segítségével lehet feloldani.
index