Egy új kutatás szerint a warfarin erős daganatellenes tulajdonságokkal rendelkezik
Az emberi sejteken és egereken végzett vizsgálat azt találta, hogy a warfarin megakadályozza, hogy a daganatok megzavarják azt az önmegsemmisítő mechanizmust, amelyet a sejtek mutációk vagy egyéb rendellenességek észlelésekor indítanak el.
"Eredményeink azt sugallják, hogy az FDA által már jóváhagyott warfarin számos daganattípus, köztük a hasnyálmirigyrák kezelésére is hasznosítható" - mondja a vizsgálat vezetője, Wei Gu, Ph.D., a Columbia Egyetem patológiaprofesszora.
A kutatás címe "A VKORC1L1 szabályozása kritikus fontosságú a p53 által közvetített tumorszuppresszió szempontjából a K-vitamin metabolizmuson keresztül", és július 18-án tették közzé a Cell Metabolism című folyóiratban.
A felfedezés váratlan eredmény volt egy olyan kutatás során, amelynek célja a ferroptózist szabályozó molekuláris folyamatok feltárása volt, ami egy sejthalál mechanizmus és amit a Columbia kémikusa, Brent Stockwell, Ph.D., a Biológiai Tudományok és Kémiai Tanszék egyetemi docense és más tudósok nemrég fedeztek fel.
A rákkutatók szerint forradalmi az az ötlet, hogy a ferroptózist daganatos sejtek elpusztítására használják fel. A ferroptózist kiváltó gyógyszerek különösen hasznosak lehetnek olyan rákos megbetegedések esetén, amelyek ellen a jelenlegi kezelések hatástalanok.
Gu, Stockwell és munkatársai genetikai szűréseket végeztek humán melanomasejteken, hogy többet megtudjanak arról, hogyan szabályozzák a ferroptózist a sejtben, hogy azonosítsák azokat a géneket, amelyek hozzájárulnak a ferroptózishoz. Amint az várható volt, a szűrések több, korábban ismert ferroptózis gént is azonosítottak, de egy új is kiemelkedett: a VKORC1L1.
Laboratóriumi kísérletekben a kutatók azt találták, hogy a VKORC1L1 a ferroptózis erős inhibitora, és a VKORC1L1 elvesztése érzékenyíti a sejteket a ferroptotikus sejthalálra.
A VKORC1L1 szintek csökkenésének klinikai következményei is vannak: az alacsony VKORC1L1 aktivitású daganatos betegek általában tovább éltek, mint a magasabb szinttel rendelkező betegek.
Más tanulmányokból származó adatok is alátámasztják azt az elképzelést, hogy a warfarin alkalmas daganatok ellen. Warfarint és más véralvadásgátlókat gyakran adnak rákos betegeknek, akiknél fokozott a vérrögök kialakulásának kockázata. A közelmúltban a kutatók észrevették, hogy azok a hasnyálmirigy-, gyomor- és vastagbélrákos betegek, akik warfarint kaptak, lényegesen tovább éltek, mint azok, akik más véralvadásgátló szereket szedtek.
"Mivel a warfarint széles körben alkalmazzák a klinikán daganatos betegeknél, úgy gondoljuk, hogy a hamarosan rákellenes gyógyszerként is tesztelhetik, különösen a magas VKORC1L1-expressziójú daganatok esetében" - mondja Dr. Gu.
Ez a hasnyálmirigy- és gyomorrákon túl sok más daganattípusra is kiterjedhet, teszi hozzá Dr. Gu. A kutatók azt is megállapították, hogy a VKORC1L1 a p53 közvetlen célpontja, ami egy jól ismert tumorszuppresszor gén, amely a rákos megbetegedések több mint felében mutálódik.
Forrás: Xin Yang et al, Regulation of VKORC1L1 is critical for p53-mediated tumor suppression through vitamin K metabolism, Cell Metabolism (2023). DOI: 10.1016/j.cmet.2023.06.014