Egy új hatóanyag elősegítheti a mielinhüvely gyógyulását idegrendszeri betegségekben
Amerikai kutatók kifejlesztettek egy olyan molekulát, amely elősegíti az idegsejteket körülvevő mielinhüvely újjáépülését, és ez által javíthatja különböző idegrendszeri betegségekben, például szklerózis multiplexben szenvedő betegek állapotát.
A Glia folyóiratban közzétett kutatás eredményei szerint az új molekula állatkísérletekben már hatásos volt: az oregoni kutatócsoport olyan speciális majompopuláción próbálta ki a hatóanyagot, amelynél a humán szklerózis multiplexhez hasonló betegség alakult ki.
„Még nagyjából egy évre van szükség, hogy megállapítsuk, alkalmas-e a készítmény humán klinikai vizsgálatokban történő kipróbálásra. Ha mégsem, az állatkísérletek akkor is igazolták, hogy ez a megközelítés működőképes, és csak meg kell találnunk a megfelelő molekulát, ami a nagyobb, emberi agyhoz is adaptálható” – mondta az eredményekkel kapcsolatban a kutatás vezetője.
Egy korábbi kutatásban azt fedezték fel, hogy a hialuronsav felhalmozódik a szklerózis multiplexben szenvedő betegek agyában, illetve hogy a hialuronsav felhalmozódása összefüggésben van a mielintermelésért felelős oligodendrocyták sikertelen érési folyamatával.
A mielinhüvely károsodása számos idegrendszeri betegségre jellemző, előfordul többek között SM-ben, stroke-ban, agysérüléseknél, a demencia bizonyos típusainál, például Alzheimer-kórban. Emellett a mielinképződés zavara a koraszülöttek fejlődésére is negatív hatással van, és agykárosodáshoz vagy bénuláshoz vezethet.
További kutatások feltárták, hogy a hialuronsavat a szklerózis multiplexben kialakuló léziókban a hialuronidáz enzimek kisebb fragmentumokra bontják le, és ezek olyan jelet továbbítanak az éretlen oligodendrocytákhoz, amely hatására azok nem kapcsolják be a mielintermelésért felelős génjeiket.
A kutatók ez alapján kezdték vizsgálni, hogy a hialuronidáz aktivitás gátlásával hogyan lehet a remielinizáció folyamatát elősegíteni.
Egy nemzetközi kutatócsoport már tíz éve dolgozik egy olyan molekula kifejlesztésén, ami SM-betegek és egyén neurodegeneratív betegségben szenvedők agyában semlegesíti a hialuronidáz enzimeket és ez által újra aktiválja a mielintermelő oligodendrocyták érési folyamatát.
Az új kutatás szerint egy módosított flavoinoidmolekula pontosan ezt a hatást fejti ki. A kutatók a vegyületet S3-nak nevezték el, és állatkísérletekkel igazolták, hogy fokozza a funkcionális remielinizációt.
„Nem csupán a mielinhüvely áll helyre, hanem az axonkisülések frekvenciája is jelentősen magasabb lesz a hatására, és pontosan ez a célunk” – mondta a kutatás vezetője.