További cikkek a Neurológia rovatból

A kutatók felfedezték a Parkinson-kór lehetséges okát

Egy új kutatás szerint egy baktériumfaj állhat a Parkinson-kór kialakulásának hátterében.

hirdetés

2021-ben Per Saris professzor kutatócsoportja olyan eredményeket publikált, amelyek bizonyítják, hogy a Desulfovibrio baktérium nemzetséghez tartozó baktériumok összefüggésbe hozatóak a Parkinson-kórral, és magasabb számuk a betegség tüneteinek súlyosságával is összefüggésben áll. Ugyanezt a tanulmányt megismételve a kínai kutatók ugyanerre a következtetésre jutottak.

"Eredményeink jelentősek, mivel a Parkinson-kór oka ismeretlen maradt annak ellenére, hogy az elmúlt két évszázad során megpróbálták azonosítani. Az eredmények azt mutatják, hogy a Desulfovibrio baktériumok bizonyos törzsei valószínűleg Parkinson-kórt okoznak."

A betegséget elsősorban környezeti tényezők okozzák, vagyis a Parkinson-kórt okozó Desulfovibrio baktériumtörzsek környezeti expozíciója. A Parkinson-kóros eseteknek csak egy kis részét, nagyjából 10%-át okozzák az egyes gének” – mondja Per Saris professzor, a Helsinki Egyetem kutatója.

Saris professzor kutatócsoportjának célja az volt, hogy kísérleti úton megvizsgálják, vajon a betegekben talált Desulfovibrio törzsek okozhatnak-e Parkinson-kórt.

A kutatócsoport legutóbbi, a Frontiers in Cellular and Infection Microbiology című folyóiratban május 1-jén publikált tanulmányának fő megállapítása az volt, hogy ezek a törzsek Parkinson-kórban szenvedő betegekben statisztikailag szignifikáns mértékben okozzák az alfa-synuclein fehérje aggregációját a Parkinson-kór modellszervezetében. Modellszervezetként a Caenorhabditis elegans férget használták.

A tanulmány azt is megállapította, hogy az egészséges egyénekből izolált Desulfovibrio törzsek nem okoznak ugyanolyan mértékű alfa-synuclein aggregációt, ezzel szemben a Parkinson-kórban szenvedő betegeknél a Desulfovibrio törzsek által okozott aggregátumok is nagyobbak voltak.

"Eredményeink lehetővé teszik ezen káros Desulfovibrio baktériumok hordozóinak szűrését. Következésképpen célba vehetők olyan intézkedésekkel, amelyek eltávolítják ezeket a törzseket a bélből, potenciálisan enyhítve és lelassítva a Parkinson-kórban szenvedő betegek tüneteit. A Desulfovibrio baktériumok kiürülése után az alfa-synuclein aggregátumok már nem képződnek a bélsejtekben, ahonnan prionfehérjékhez hasonlóan a vagus idegen keresztül az agy felé haladnak" - mondja Saris.

Vy A. Huynh et al, Desulfovibrio bacteria enhance alpha-synuclein aggregation in a Caenorhabditis elegans model of Parkinson's disease, Frontiers in Cellular and Infection Microbiology (2023). DOI: 10.3389/fcimb.2023.1181315

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress

Ajánlott cikkek