Megállíthatatlanul csökken a háziorvosok száma
Az ezredforduló óta eltelt húsz évben több mint kilencszázzal kevesebb háziorvos és házi gyermekorvos praktizál az országban, és továbbra is betöltetlen több száz praxis.
hirdetés
Tavaly év végén 4473 háziorvos és 1334 házi gyermekorvos praktizált Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) frissített adatbázisa szerint. Ez a 2020-as adatnál 88-cal, a 2010-esnél 644-gyel, az ezredfordulós létszámnál pedig több mint 900-zal kevesebb. Bár ezzel párhuzamosan hazánk népessége is csökkent, az egy háziorvosra, illetve házi gyermekorvosra jutó bejelentkezettek száma tendenciózusan emelkedett: az előbbi már majdnem elérte a kétezret (1959), az utóbbi pedig megközelít az 1100-at (1076). Ez 2000-ben még csak 1647, illetve 951 volt, közli a lap.
A háziorvosok átlagéletkora közel hatvan, sőt nagyon sokan dolgoznak még hetvenéves koruk fölött is – kommentálta a számokat a VG érdeklődésére Cserni István, a több mint ezer tagot számláló Háziorvosok Online Szervezetének egyik alapítója. Mindebből az következik, hogy egyre többen fogják abbahagyni a munkát, s ezt a folyamatot a koronavírus-járvány okozta többletterhelés csak felerősítette.
Ma 6500 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis van Magyarországon, amiből csaknem 700 ma is betöltetlen. Ahhoz, hogy minél több fiatal doktor döntsön a háziorvosi pálya mellett, Cserni István szerint leginkább szakmai téren lenne szükség előrelépésre. Elsősorban kompetencia- és hatáskörbővítést tartana fontosnak, egyebek mellett a receptírásában. A rengeteg felesleges adminisztrációs terhet ugyancsak a megoldandó feladatok közé sorolta. Sokáig az anyagi megbecsülés hiánya szintén probléma volt, ám a lezajlott és a folyamatban lévő bérfejlesztések mindenképpen előremutatók – tette hozzá a háziorvos.
Forrás:
Világgazdaság
Ez a cikk 969 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de most elavultak lehetnek.