Huszonöt éves az SZTE Klinikai Gyógyszerészeti Intézet

Dr. Sovány Tamás, az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar dékánhelyettese köszöntötte a tudományos ülés résztvevőit.

hirdetés

- 25 évvel ezelőtt lehet, hogy senki nem gondolta volna, hogy annak a lépésnek, hogy a kar vezetése úgy döntött, alapítsanak meg egy új intézetet, mekkora hatása lesz a későbbiekben a kar életére. Ez a 25 év jól bizonyította, hogy nagyon jól döntöttek – mondta Dr. Sovány Tamás, az SZTE Gyógyszerésztudományi Kar dékánhelyettese a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet negyed évszázados fennállását ünneplő tudományos ülésen.

– Abban az időben ez a terület még gyerekcipőben járt mind nemzetközi, mind hazai szinten. Tudta mindenki, hogy a kórházi betegellátásban a gyógyszerészeknek kiemelt szerepe lehet, de ahhoz, hogy eljussunk addig, hogy manapság már a szegedi egyetem legtöbb klinikáján ott legyenek a gyógyszerészek a betegágy mellett nap mint nap, ahhoz kitartó építkezés kellett, és szükség volt arra az elképesztő oktatómunkára, amit az intézet dolgozói befektettek – emelte ki Dr. Sovány Tamás. A dékánhelyettes szerint a fejlődés minden területen látszik, egy kis intézetből mára a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet a kar nagy intézetei közé nőtte ki magát létszámban és kutatási teljesítményben is. Dr. Sovány Tamás azt is kiemelte, hogy egyre nagyobb szerepet szánnak az intézetnek. A legutóbbi curriculum reform idején számos új tantárgy bevezetéséről döntöttek, amelyeket nagyrészt az intézet dolgozói oktatnak majd.

A jubileumi tudományos ülést a szegedi Szent-Györgyi Albert Agórában rendezték meg szeptember 20-án. Az előadássorozatot levezető Prof. Dr. Csupor Dezső tanszékvezető egyetemi docens arra hívta fel a figyelmet, hogy a Klinikai Gyógyszerészeti Intézet megalapításával indult el az a fajta oktatás, amelyből kijöttek azok a kollégák, akik közül ma sokan Szegeden és az ország többi részén klinikai gyógyszerészként dolgoznak. Ők az egész betegellátás működésére hatással vannak. Csupor Dezső professzor emlékeztetett, hogy jószándékú, kitartó munkatársak kellettek ahhoz, hogy idáig eljusson az Intézet, többen a kezdetek óta töretlenül dolgoznak az egyetemen, és szerencsére mindig újabb fiatalok csatlakoznak hozzájuk.

A „születésnapi” rendezvényre meghívták a magyarországi társintézetek képviselőit is: a Pécsi Tudományegyetemről Dr. Fittler András, a Debreceni Egyetemről Dr. Lekli István, a Semmelweis Egyetemről Prof. Dr. Zelkó Romána jött el, hogy bemutassa saját intézménye gyógyszerészképzését és kutatási eredményeit. Az SZTE Klinikai Gyógyszerészeti Intézete 25 évét 25 percben foglalta össze Prof. Dr. Soós Gyöngyvér, az intézet alapítója és első vezetője, aki előadásában az Intézet történetét mutatta be a tudományterület nemzetközi fejlődésének tükrében. Őt követték az Intézet munkatársai, Dr. Doró Péter, aki az Intézet oktatási munkájáról, Dr. Benkő Ria, aki a kutatási témákról és eredményekről számolt be, majd Dr. Viola Réka, aki a klinikai gyógyszerészet és a gyógyszerészi gondozás nemzetközi trendjeibe nyújtott betekintést. Ezekből az előadásokból egy létszámában, tudományos teljesítményében és oktatási aktivitásában dinamikusan fejlődő intézet képe rajzolódott ki. A magas presztízsű tudományos publikációk számának emelkedése párhuzamos a PhD-hallgatók és a nemzetközi kooperációk számának gyarapodásával, a hazai elismertség alapja pedig részben az oktatási teljesítmény, amelynek súlya új tárgyak indításával folyamatosan nő.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Szegedi Tudományegyetem

Ajánlott cikkek