Hatékony lehet egy új terápiás útvonal az öregedés ellen
A menin kulcsfontosságú a rendszerszintű öregedés és az öregedéssel kapcsolatos kognitív hanyatlás szabályozásában.
Kínai kutatók egereken végzett kísérleteik során bizonyították, hogy a hypothalamus szerepet játszik az öregedés szabályozásában a neuroinflammációs jelátvitel révén.
Az idősödő egerekben csökken a hypothalamusban a menin nevű fehérje mennyisége, ami összefüggésbe hozható a rendszerszintű öregedéssel és a kognitív zavarokkal. Ugyanakkor a menin helyreállítása az agy egy másik területén, a ventromediális hypothalamusban (VMH) meghosszabbította az egerek élettartamát, javította a tanulást és memóriát, és csökkentette az öregedés jeleit.
Középkorú egerek VMH-jában a menin gátlása előrehaladott öregedést és a kognitív hanyatlást idézett elő.
További kísérletek azt mutatták, hogy a menin a neuroinflammációs és anyagcsere-utakat szabályozza, beleértve a D-szerin aminosav anyagcserét.
Az öregedéssel járó menin-csökkenés tehát csökkentett D-szerin felszabadulást eredményez az agyban, ami kognitív hanyatláshoz vezethet. Ugyanakkor a D-szerin pótlása vissza tudja fordítani ezt a folyamatot az idős egerekben.
A kutatók megállapították, hogy a D-szerin (amely megtalálható olyan élelmiszerekben, mint a szójabab, dió, tojás, hal) ígéretes terápiás lehetőség a kognitív hanyatlás ellen, de további kutatásokra van szükség az adott területen a részletes információk feltárásához. Még sok mindent kell megtudnunk a menin szerepéről az öregedés kapcsán, ideértve azokat a felsőbbrendű folyamatokat is, amelyek a menin csökkenéséhez vezetnek. Szükséges vizsgálni továbbá, hogy a D-szerin kiegészítés kiválthat-e esetleg más, még felfedezetlen változásokat.