Magyar kutatók által fejlesztett hatóanyag nyújthat védelmet a szervkárosodás ellen
Az EvolVeritas cég célja olyan gyógyszer kifejlesztése, amely széles körben alkalmazható lesz szervátültetések, szívinfarktus és stroke során kialakuló szervkárosodás kivédésére.
Az EvolVeritas cég egyedülálló hatóanyaga, az EVO24L megvédi a szervezetet az oxigénhiányt követő károsodástól. Ha egy ér, akár szervátültetés, szívinfarktus vagy stroke esetében elzáródik, az érintett szerv oxigénhiányt szenved, és a sejtek vészjeleket juttatnak a felszínükre. Bár a vérellátás sebészi vagy gyógyszeres kezeléssel helyreállítható, ezzel egy reperfúziós sérülésnek nevezett folyamatot is elindítanak. Ennek oka, hogy az oxigént és tápanyagokat biztosító vérrel immunfehérjék is érkeznek, melyek a vészjeleket felismerve megtámadják az érintett szervet. Az EvolVeritas szabadalommal védett hatóanyaga ezt védi ki az immunválasz célzott gátlásával. Az EVO24L állatkísérletekben hatékonynak bizonyult. Az átütő eredményt a rangos PNAS lapban közölték - adta hírül a cég az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében.
Az EvolVeritas céget az ELTE Természettudományi Kar és a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kutató-feltalálói alapították. A cég, Pál Gábor és Gál Péter vezetésével, egy emberi fehérje irányított evolúciójával, egyedülálló hatóanyagot hozott létre. A szabadalommal védett EVO24L megakadályozza az oxigénhiányt követő szervkárosodást.
Amikor érelzáródás miatt egy szerv oxigénhiányt szenved, például szervátültetés, szívinfarktus vagy stroke esetén, a sejtek vészjeleket képeznek a felszínükön. Vérrögoldó gyógyszerrel, vagy katéteres kezeléssel a vérellátás ugyan helyreállítható, de az oxigént és tápanyagokat biztosító friss vérrel együtt a vészjeleket felismerő immunfehérjék is a helyszínre érkeznek. Egyikük, a MASP-2 proteáz, lavinaszerű gyulladást indít el, ami életveszélyes szervkárosodáshoz vezet.
Az EvolVeritas új hatóanyaga, az EVO24L, a MASP-2 aktívhelyének tökéletes és tartós lefedésével megakadályozza a gyulladás kialakulását, és megelőzi a pusztítást. Az EVO24L hatóanyagot egy vesespecialista ausztrál kutatócsoport vizsgálta be. Olyan állatmodellt alkalmaztak, amely célzottan a veseátültetést kísérő oxigénhiány miatti szervkárosodás vizsgálatára szolgál. A vizsgálat során a placebót kapott egyedek vesefunkciója összeomlott, míg az EVO24L-kezelt állatok veseműködése és veseszövete ép maradt. Az átütő jelentőségű eredmény az Amerikai Egyesült Államok Tudományos Akadémiájának rangos folyóirata, a PNAS oldalain jelent meg.
Az ELTE TTK és HUN-REN TTK közös kutatásaiból indult, a feltalálók által alapított spinoff cég irányított fehérjeevolúcióval fejleszt ultra-szelektív, gyulladást és SARS-CoV-2, valamint influenzavírus fertőzést gátló hatóanyagokat, amelyek hasznosításáról a világ vezető gyógyszergyártóival és gyógyszeripari befektetőivel tárgyalnak.
MTI