Az akut vesekárosodás megértésének és kezelésének új fejezete
Amerikai kutatók az akut vesekárosodás új kategóriáinak kidolgozásával új terápiás útvonalak azonosítása számára nyithatnak utat.
Az akut vesekárosodásban (AKI) kialakuló tubulointersticiális válaszok különféle típusainak megértése és kategorizálása új kezelési módok kifejlesztéséhez vezethet, állítják a Yale School of Medicine kutatói, akik a Journal of Clinical Investigation című folyóiratban publikáltak egy áttekintést.
A vesék számos szűrési és kiválasztási funkciót látnak el, hogy egyensúlyban tartsák a szervezetet. Ha a vesefunkció károsodik, AKI léphet fel. Az AKI olyan állapot, amelyben a vesék nem képesek kiszűrni a bomlástermékeket a vérből, ami végső soron hosszú távú vesekárosodáshoz vezet, ha nem kezelik. Ez az egyik leggyakoribb állapot, amely miatt nefrológushoz fordulnak a kórházakban. Ennek ellenére nagyon kevés kezelés létezik az AKI-ra, és az AKI terápiája az elmúlt évszázadban többnyire változatlan maradt.
Az áttekintésben a kutatók az AKI tubuláris epiteliális sejtkárosodását négy csoportba sorolták: ischaemiás, toxikus, szeptikus és elsődleges immunmediált.
"Csak most kezdünk gondolkodni azon, hogy az immunsejtek milyen hatással vannak a vesére a károsodás után, és a károsodások csoportosítása segít jobban körülhatárolni az útvonalakat" - mondta Megan Baker, MD, a cikk szerzője.
A Yale Kidney Biobank emberi veseszövetein végzett képalkotó tömegcitometria (IMC) segítségével a Cantley Laboratory jellemzi a vese tubuláris és más sejtjeinek fehérjeszintű változásait az AKI-t követően, és azt vizsgálja, hogy az AKI sejt-sejt térbeli kapcsolatában bekövetkezett változások hogyan segíthetik a jövőbeni terápiás célokat.
Baker egy IMC-alapú projektet vezetett, amely az AKI ischaemiás és primer immunmediált formáinak, az akut tubuláris károsodásának és az akut intersticiális nephritisnek az elemzésére összpontosított.
"Eddig kicsit "egy kaptafára" módon gondolkoztunk arról, hogyan fejlesszünk ki terápiákat az AKI kezelésére, pedig valójában a különböző típusú AKI károsodási mechanizmusai meglehetősen eltérőek lehetnek. Ezért olyan terápiákat kell kifejlesztenünk, amelyek az érintett károsodás típusára specifikusak, majd azokat a megfelelő betegeknek kell biztosítani a megfelelő időben" - mondta Cantley.
A kutatók azt találták, hogy sok esetben az immunrendszer irányítja, hogy mi történik a vesével a károsodás után. Úgy vélik, hogy képesek lesznek azonosítani azokat az útvonalakat, amelyeken keresztül bizonyos immunsejtek segítenek a vese helyreállításában, míg más immunsejtek károsíthatják azt.
"Jelenleg csak egyféle kezelési lehetőségünk van az AKI ellen, a szteroidok, és ez csak az akut intersticiális nephritis miatt vesekárosodásban szenvedő betegeknél működik. De ez a kezelés nem specifikus" - mondta Baker. "A vesekárosodás ebbe a négy csoportba való besorolásával arra gondolunk, hogy az immunrendszer hogyan befolyásolja mind az egyedi, mind a megosztott útvonalakat – és reméljük, hogy azonosítani tudjuk a sokkal hatékonyabb terápia célpontjait az AKI minden típusában."
Megan L. Baker et al, Adding insult to injury: the spectrum of tubulointerstitial responses in acute kidney injury, Journal of Clinical Investigation (2025). DOI: 10.1172/JCI188358