Új kutatás elemezte a szemaglutid mellékhatásait
A népszerű fogyókúrás és diabéteszellenes gyógyszer, a szemaglutid hatékonysága vitathatatlan – de vajon mennyire biztonságos? Egy friss, amerikai kutatás most először részletesen feltérképezte a sürgősségi osztályra kerülő betegek arányát és panaszait.
Az Annals of Internal Medicine című folyóiratban április 8-án online közzétett kutatás összefoglalója szerint a szemaglutiddal kezelt betegek körében alacsony a nemkívánatos események miatti sürgősségi vizitek aránya, és a legtöbb vizit oka gasztrointesztinális panasz.
A kutatók a National Electronic Injury Surveillance System-Cooperative Adverse Drug Event Surveill Project adatai alapján jellemezték és számszerűsítették az Egyesült Államokban előforduló olyan sürgősségi viziteket, amelyeket a klinikusok a szemaglutid mellékhatásainak tulajdonítottak.
A kutatók azt találták, hogy 551 eset alapján 2022 és 2023 között becslések szerint a betegek 24.499 sürgősségi vizit során keresték fel a kórházat szemaglutid mellélhatásai miatt (a betegek átlagéletkora 50,9 év; 73,2% nő); az esetek 82,6%-a 2023-ban történt. A vizitek 81,7%-ában a szemaglutid volt az egyetlen gyógyszer, amit a beteg szedett, és szinte mindig injekciós formában (94,0%); gyógyszerelési hiba a vizitek 9,0%-ában fordult elő.
A sürgősségi vizitek során leggyakrabban gyomor-bélrendszeri tünetek, hipoglikémia és allergiás reakciók fordultak elő (69,3%, 16,5%, illetve 5,5%); a leggyakrabban jelentett gyomor-bélrendszeri panaszok a hányinger/hányás, a hasi fájdalom és a hasmenés voltak (57,6%, 25,1%, illetve 12,2%). Kórházi ápolásra a sürgősségi vizitek 37,6%-ában, illetve 15,0%-ában volt szükség hipoglikémia és gasztrointesztinális tünetek miatt.
"A klinikusok tájékoztatniuk kell a betegeket a szemaglutidkezelés megkezdésekor a súlyos gasztrointesztinális mellékhatások lehetőségéről, és módosíthatják az egyidejűleg felírt antidiabetikus gyógyszereket a hipoglikémia kockázatának csökkentése érdekében" - írják a szerzők.
Maribeth C. Lovegrove et al, U.S. Emergency Department Visits Attributed by Clinicians to Semaglutide Adverse Events, 2022–2023, Annals of Internal Medicine (2025). DOI: 10.7326/ANNALS-24-03258