Vérplazmából készített gyógyszereket rendelt az Európai Bizottság
Az Európai Bizottság közös közbeszerzési keretszerződést írt alá az Eli Lilly gyógyszeripari vállalattal a koronavírussal fertőzött betegek kezelésére szolgáló, monoklonális antitesteket tartalmazó terápiás gyógyszerek beszerzésére, tájékoztatott a brüsszeli testület.
Az amerikai gyógyszergyártó cég terméke a meggyógyult betegek vérplazmájából készített, úgynevezett monoklonális antitestre épül, a bamlanivimab és az etesemivab nevű antitestek kombinációja. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy alkalmazása az esetek jelentős részében megakadályozza a súlyosabb szövődmények kialakulását a koronavírussal fertőzött betegeknél.
A bizottság júniusban mutatta be a koronavírusos betegek terápiájával kapcsolatos stratégiáját, amelyben 5 millió eurót irányzott elő egy terápiás szereket tartalmazó portfólió előkészítésére. Az Eli Lilly terméke e portfólió harmadik eleme. A gyógyszer jelenleg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) folyamatos vizsgálata alatt áll. A beszerzési keretszerződés értelmében az EU-tagállamok szükség esetén megvásárolhatják a bamlanivimab-etesevimab kombinált készítményt, amint az az EMÁ-tól uniós szintű feltételes forgalomba hozatali engedélyt kapott. A bizottság az uniós tagországok jelzései alapján a termékből több mint 200 ezret rendelt. Az EU július végén brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszeripari céggel 220 ezer Sotrovimab nevű, jelenleg uniós vizsgálat alatt álló gyógyszer beszerzéséről írt alá szerződést, illetve márciusban egy másikat a francia Roche vállalattal a kaszirivimab és az imdevimab antitestek kombinációját tartalmazó készítményre.
MTI