További cikkek a Koronavírus rovatból

Új eredményeket értek el debreceni kutatók a Covid gyógyításában

Igazolták, hogy a koronavírus gyógyításában is alkalmazható egy, az onkológiai kezelésekben már használt gyógyszer.

hirdetés

A COVID-19 gyógyításában is alkalmazható egy, az onkológiai kezelésekben már használt gyógyszer – ezt igazolták egy nemrég lezárult kutatásban. A vizsgálatokban a Debreceni Egyetem több intézete is részt vett, együttműködve számos magyar és külföldi egyetemmel, kutatóközponttal. Az eredményeket összefoglaló publikáció a napokban jelent meg az egyik legrangosabb nemzetközi farmakológiai folyóiratban, a British Journal of Pharmacology-ban.

A szakemberek a 2020-ban kezdődött kutatásban megvizsgálták a regisztrált farmakológiai PARP-gátlók újrapozicionálásának lehetőségét a COVID-19 kezelésére. Kimutatták, hogy a PARP enzimek a COVID-19 korai fázisában erőteljesen aktiválódnak, és az aktivitásuk összefüggést mutat több szerv szövetsérülési marker szintjével, a disszeminált intravaszkuláris koaguláció markereivel, illetve gyulladásos markerekkel, olvasható a közleményben, amelyben bővebben is kifejtik a kutatás eredményeit.

A kutatásban a Debreceni Egyetem több intézete, tanszéke és klinikája (Orvosi Vegytani Intézet, Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet, Patológiai Intézet, Szerves Kémiai Tanszék, Kardiológiai Klinika, Klinikai Fiziológiai Tanszék) vett részt, több magyar és külföldi egyetemmel, kutatóközponttal együttműködve. Az új együttműködő partnerekkel folytatott vizsgálatok már elkezdődtek. A szakemberek többek között arra keresik a választ, hogy milyen autoimmun folyamatok zajlanak az akut, a szubakut és a poszt-covid időszakban. A kollaborációban részt vevő kutatócsoportok eredményeiket a tervek szerint néhány hónapon belül publikálják.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

unideb

Ajánlott cikkek