Szlovéniában tovább erősödik a járvány
Tovább erősödik a koronavírus-járvány Szlovéniában, és az új fertőzések 99,3 százalékát a delta variáns okozza.
Az elmúlt 24 órában 477 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki Szlovéniában; egy héttel ezelőtt ugyanez a szám 318 volt. A vírus okozta Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon senki nem halt meg. A koronavírusos betegek közül 86-an vannak kórházban, kétszer többen, mint a múlt héten, 19-en közülük intenzív osztályon.
A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 971 353-an kaptak védőoltást, közülük 883 686-an már a második adagon is túl vannak. Ez az oltásra jogosult lakosság 46, illetve 42 százaléka. A szlovén hatóságok ismételten arra figyelmeztettek: senki ne menjen olyan országba nyaralni, amely az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint piros, súlyosan fertőzött besorolást kapott. Szlovéniában hatszáz embernek rendeltek el tíznapos karantént olyan érettségi kirándulásról Görögországból hazatért diákok miatt, akik megfertőződtek a koronavírus delta variánsával.
A szomszédos Horvátországban keddre 470 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzöttek száma meghaladta a 370 ezret. A vírus okozta Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8306-ra emelkedett. Kórházban 330 beteget ápolnak, 44-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymillió lelket számláló országban eddig 1 700 378-an kaptak védőoltást - a jogosultak 41,9, a felnőtt lakosság 50,3 százaléka -, közülük 1 583 703-an már a második adagot is felvették.
Romániában a közegészségügyi intézet (INSP) becslése szerint mintegy négyezer betegnek lesz szüksége egy időben kórházi kezelésre a koronavírus-járvány negyedik hullámának tetőzésekor, közölte keddi sajtóértekezletén Ioana Mihaila egészségügyi miniszter. A járvány tavaly őszi második, illetve idei tavaszi harmadik hullámának csúcsidőszakában 13-14 ezer koronavírusos fertőzöttet kezeltek a romániai kórházakban. Az egészségügyi miniszter szerint a negyedik hullámra készülve felmérik a koronavírusos betegek számára elkülöníthető kórházi kapacitásokat. Mint mondta, kiemelt figyelmet fordítanak a gyermekkórházakra, tekintettel arra, hogy a mostani hullámban meghatározóvá vált delta vírusvariáns a korábbi kórokozóknál nagyobb arányban terjed a gyerekek és fiatalok körében. Romániában 1600 koronavírusos gyermek számára tudnak kórházi ellátást, ezen belül 110 súlyos eset számára intenzív terápiás ápolást biztosítani. A miniszter ismételten az "értelmes döntés" meghozatalára, vagyis a védőoltás felvételére buzdított mindenkit, arra hivatkozva, hogy az átoltottsági arány növelése óvhatja meg az embereket a súlyos fertőzéstől és szeretteik veszélyeztetésétől, az egészségügyi rendszert pedig a túlterheléstől. Az egészségügyi miniszterrel közösen tartott sajtóértekezleten Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár elmondta: minden sürgősségi kórházban lesz Covid-részleg, ugyanis az oltás és tesztelés lehetővé teszi a fertőző részlegek jobb elkülönítését. A beoltatlanokat érő "hátrányos megkülönböztetést" firtató kérdésre válaszolva elmondta: a kormány és a járványügyi operatív törzs a negyedik hullámban is a közegészségügyi szempontok alapján hozza meg döntéseit, amelyek kizárólagos célja a fertőzés terjedésének megfékezése. Korábban általános korlátozásokat vezettek be, most viszont lehetővé vált, hogy a beoltottaknak, a fertőzésből kigyógyultaknak, vagy a frissen tesztelteknek "engedményeket" tegyenek, így nincs már szükség általános korlátozásokra, mondta. Szerinte ez nem diszkrimináció, hiszen ezekhez az engedményekhez a beoltatlanok is hozzáférnek a tesztelés révén. A stratégiai kommunikációs törzs (GCS) keddi jelentése szerint az utóbbi napon 782 új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak, ami több mint 80 százalékkal haladja meg az utóbbi két hét átlagát. Hasonló arányban gyorsul a koronavírus-fertőzéssel összefüggő elhalálozások üteme is: kedden újabb 14 fertőzött haláláról számolt be a GCS. Tovább emelkedett és immár az 1500-at közelíti a kórházban kezelt fertőzöttek száma, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké pedig kedden meghaladta a 200-at. A múlt héten 60 százalékkal emelkedett a beazonosított fertőzések száma az előző héthez képest.
A világon 213 128 632 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 212 502 421 166 fertőzöttet tartottak nyilván. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.
MTI