Szerdán tárgyalnak az EU tisztviselői a kínai koronavírus-helyzetre adott lehetséges válaszlépésekről
Az Európai Unió egészségügyi kormánytisztviselői szerdán megbeszélést tartanak a Kínában megugró Covid-fertőzésekre adandó összehangolt válaszlépésekről – írja a Reuters az EU soros svéd elnökségének közleménye alapján.
Kínában azután robbant be ismét a koronavírus-járvány, hogy ősszel két és fél év után enyhíteni kezdték a szigorú kijárási korlátozásokat. Becslések szerint a járvány január 13-án érhet el a csúcsra, akkor napi 3,7 millió fertőzés történhet majd. Nemrég epidemiológusok azt becsülték: ezen a télen a kínai társadalom nagy része, mintegy 800 millió ember eshet át a koronavíruson. A december 29-i, az EU kormányainak, az EU egészségügyi ügynökségeinek és az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) több mint 100 képviselője részvételével tartott online megbeszélésen Olaszország sürgette az EU többi tagállamát, hogy kövessék a példáját, és teszteljék a Kínából érkező utasokat. Akkor több tagállam, köztük Magyarország is, azon az állásponton volt, hogy erre egyelőre nincs szükség.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ múlt héten közölte, hogy jelenleg nem javasol intézkedéseket a Kínából érkező utazókkal szemben. Ezt azzal indokolták, hogy a Kínában terjedő változatok már korábban megjelentek az Európai Unióban, és az uniós államokban viszonylag magas az átoltottsági szint. Stella Kyriakides európai egészségügyi biztos december 29-én az uniós kormányokhoz intézett levelében viszont azt írta, hogy a Kínában megugró fertőzésszámok miatt fontolóra kellene venni többek között a repülőterek szennyvízének fokozott ellenőrzését az esetleges új változatok kimutatása érdekében. Kyriakides szerint „nagyon ébernek” kell lenni, mivel kevés a Kínára vonatkozó megbízható járványügyi adat.
Ezt alátámasztja az Airfinity brit egészségügyi adatelemző cég jelentése is, miszerint a hivatalosan közölt napi 5000 esettel szemben, a napi új fertőzöttek száma közelítheti az egymilliót, és naponta körülbelül 9000 ember hal meg a betegség következtében az országban. 9000 ember hal meg Az EU egészségügyi tisztviselői január 4-én újból megvitatják, időszerű-e összehangolt intézkedésekkel válaszolni a kínai járványhelyzetre: „A tervek szerint január 4-én, szerdán integrált politikai válságkezelési ülést tartunk, amelyen a kínai Covid-19-helyzetről adunk tájékoztatást, és megvitatjuk a lehetséges, összehangolt uniós intézkedéseket” – közölte az EU svéd elnökségének szóvivője.
Telex