„Egy biológus gondolatai a kutatásról”
Ezzel a címmel tartott nagy sikerű előadást a mára már Nobel-díjas Karikó Katalin, a Fiatal Kutatók Akadémiájának szervezésében, 2023. június 5-én, az MTA Székház Nagytermében. A színes és élvezetes előadásban nemcsak a kutatásairól volt szó, hanem mindazon alapvető értékekről, mely nemcsak a kutatókat segíthetik abban, hogy sikeres, boldog életük legyen.
Karikó Katalin több száz érdeklődő jelenlétében elevenítette fel kutatóvá válásának legfontosabb lépcsőfokait, majd olyan „kényes” kérdésekre adta meg a választ, mint hogy mi a fontosabb, a tudomány megértése vagy a tudományos előmenetel, és mi az igazi siker. Előadásával, annak lendületével nagyszerűen szemléltette, hogyan őrizhetik meg a kutatók lelkesedésünket a tudomány iránt. Egyedi szemléletével bemutatta, hogyan lehet hatékonyan rendszerezni az olvasott cikkeket és kísérleti eredményeket.
Karikó Katalin nemcsak kutatóként, hanem emberként is példakép lehet – bár e kettőt nem lehet elválasztani. Munkássága során kevés anyagi és szakmai segítséget kapott. A kudarcokból építkezett, és nem engedte, hogy elvegyék a kedvét a kutatásaitól. Sikeréhez hozzájárult hihetetlen munkabírása és alázatos gondolkodásmódja, melyet a konferencián is megtapasztalhatott minden ott lévő.
Példaképei és akiknek hálás
Hálás természetű ember. Nemcsak szüleinek, tanárainak hálás, hanem azoknak is, akik gátolták a pályájában, mert ezek az esetek mindig arra ösztönözték, hogy többet tanuljon, és jobbá tették.
Nagy példaképe Sellye János. Tőle tanulta meg (véleménye szerint ehhez évek szükségesek), hogyan kell kezelni a negatív stresszt. Arra kell gondolni, hogy mindig egy jobb történik majd. Ne az emberek döntése határozzon meg minket, hanem arra kell koncentrálni, hogyan menjünk tovább előre! Mindig csak azzal foglalkozni, hogy "mi az, amit én tehetek, mire tudok én hatással lenni"! Nem szabad másokban keresni a hibát.
Mi a kutatás célja?
A kutatás célja a természet folyamatának megismerése kell, hogy legyen.
Ennek ellenére azt vette észre, hogy míg sok tudós a munkája elején erre fókuszál, idővel elsődleges a fokozatok elérése, a presztízs lesz, és ennek csak eszközévé válik a kutatás. Az előremenetel felülírja a kutatást.
Ki a sikeres kutató?
Amikor sikeresnek érezte magát, akkor más nem ezt gondolta róla. Lefokozták, kutatási eredményeit nem értékelték. A nehézségekre azonban fel kell készülni, és ha az ember hisz magában, az elvezet az álmai megvalósulásához. Fontos az egészséges életmód és a lelki egyensúly, ezután jön a munka, majd a boldogság. Felidézte néhány híres ember gondolatait a siker kapcsán:
Churchill: Az egyik kudarc után jön a másik, és te mégis ugyanazzal a lelkesedéssel dolgozol, folytatod a harcot.
Albert Schweitzer: Sokan azt hiszik, hogy a siker a boldogság kulcsa. Épp fordítva, a boldogság a siker kulcsa, mert ha szereted, amit csinálsz, sikeres leszel.
Sellye János: A munkámat érintő kritika esetén jobban, érthetőbben kell leírnom az eredményeket, kérjek segítséget, és ne a bírálóra mutogassak!
Hogyan lehet a sok tudományos eredmény jól rendszerezni?
Karikó Katalin speciális módszert dolgozott ki, hogy miként tudja a különböző témákhoz kapcsolódó cikkeket, kutatásokat dokumentálni. Excel táblázatot használ, ahol egy témával kapcsolatosan mindent rögzít. Ki, mikor, milyen cikket publikált, az absztraktokat, a forrást, ha voltak ábrák, akkor azokat is időrendi sorrendben, egy sorban. Szűréssel azonnal rátalál a keresett információra, ha valamilyen kérdés felmerül, vagy publikálni szeretne valamit. Ugyanezt a módszert használja az alkalmazott vegyszereknél: a táblázat mindent tartalmaz, amit tudni kell az adott a vegyszerekről (pl. eltarthatóság).
Fontos tanácsai fiatal kutatóknak
"Minden társatok pályáját figyeljétek, legyetek velük kedvesek, mert így egy életen át tudtok kérdezni tőlük, különben nem válaszolnak az e-mailjeitekre." A fiatalok keressék az idősebb kollégákkal való a kapcsolatot is, mutassanak érdeklődést a munkájuk iránt, és kérjék a segítségüket. A sikeres kutató elhagyja a komfortzónáját. Ha eltökélten teszi a dolgát, növekedni fognak az ismeretei, így megvalósíthatja álmait.
A kudarctűrés és a kitartás a legfontosabb a pályán. Szükségszerű azonban, hogy - ha hullámvölgyekkel tarkítva is - a fejlődés látható legyen! Sillye János szerint senki nem tud hat hónapnál tovább menni anélkül, hogy ne lenne valamilyen pozitív élménye.
Női kutatóként megfelelő házastársat kell választani, aki támogató, megérti, hogy a párjának van egy álma. A gyermeknevelésben is rugalmasan kell kezelni a helyzeteket, mert ez nem családbarát állás.
Az internet világában nem egyszerű eligazodni, a tudomány azonban mindig korrigálja magát, az adatok folyamatosan gyűlnek, míg végül kiderül az igazság. Tanácsos minél több tudományos folyóiratot olvasni.