További cikkek a Kardiológia rovatból

Fagyasztásos eljárással műtik a szívritmuszavart Zalaegerszegen

Katéteren keresztül, fagyasztásos eljárással műtenek szívritmuszavarban szenvedő betegeket a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban, ahol a Dunántúlon másodikként alkalmazzák a krioablációnak nevezett eljárást.

hirdetés

    Az új módszert műtéti eljárás közben bemutató keddi sajtótájékoztatón Halász Gabriella, a zalaegerszegi kórház főigazgatója azt mondta: a várólista-csökkentési program keretében nyílt lehetőségük arra, hogy az eddig a Dunántúlon csupán Pécsett alkalmazott eljárást Zalában is bevezessék.
    A katéteres eljárással végzett, a pitvarfibrillációban szenvedő beteg számára - más műtéti módszerhez képest - kisebb megterhelést jelentő beavatkozást a hagyományos módszer mellett alkalmazzák, így megnégyszereződhet az idén Zalaegerszegen megműthető páciensek száma.
    A tavaly elvégzett mintegy ötven műtét után ebben az évben összesen több mint kétszáz beavatkozásra van lehetősége a zalaegerszegi kórháznak, a várólista csökkentése érdekében 36 millió forintból 61 műtéttel végezhet többet az intézmény az eredetileg tervezettnél. A nem ritkán négy-hat hónapos várakozást ezzel szeretnék két hónap alá szorítani - tette hozzá a főigazgató.
    Lupkovics Géza, a kardiológiai osztályt vezető főorvos kifejtette: a leggyakoribb ritmuszavar a pitvarfibrilláció, ami önmagában nem halálos, de 15-30 százalékkal csökkenti a szív kapacitását. Az időnként tapasztalt vagy már állandósult fibrilláció a kor előrehaladtával egyre gyakoribb. Az ötvenéves korosztályban öt százalék, a nyolcvanasoknál pedig már 30-35 százalék az előfordulási aránya.
    A korábbinál hatékonyabb, egyszerűbb és rövidebb beavatkozási idővel járó, krioablációnak nevezett eljárásról Tahin Tamás, a sajtótájékoztatót követő műtétet végző orvos elmondta: a szívkamrában a ritmuszavarért felelős szívizomsejteket egy katéteren át bevezetett, hűtőközeggel töltött ballon segítségével pusztítják el. A módszer révén 70-80 százalékos a gyógyulási arány.
    Kezelés nélkül a pitvarfibrilláció nagyon súlyos szövődményekkel járhat, szívelégtelenséget okozhat, véralvadásgátló kezelés nélkül pedig az alvadt vér agyi infarktust tud okozni. Minél korábban derül ki a ritmuszavar, annál nagyobb az esély a gyógyításra.
    Hozzátette még, hogy az orvosok számára is a leggyorsabban elsajátítható ez az új műtéti eljárás, ami rövidebb és biztonságosabb is a jóval nagyobb eszközigényű korábbi eljáráshoz képest.

 

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MTI

Ajánlott cikkek