További cikkek a Kardiológia rovatból

A csípőprotézis kardiológiai kockázatai

Egy angliai tanulmány rámutat arra, hogy a "fém fémen" típusú, régebbi csípőprotézisek használata szívbetegségek kockázatával járhat.

hirdetés

Az implantátumokból kobalt és króm fémionok szivároghatnak a véráramba, ami izom-, csont- és szervkárosodást okozhat.

Kultivált szívsejtekkel végzett kísérletek azt mutatták, hogy a kobalt interferál a szívsejtek kalciumszintjével, csökkentve azok összehúzódó képességét, és ez a szív diszfunkciójához vezethet néhány betegnél.

A "fémen fém" típusú implantátumokat a 2000-es években több tízezer betegnek ültették be az Egyesült Királyságban, elsősorban a fiatal, aktív pácienseknek, életre szóló megoldásként. Az első aggályok 2008-ban merültek fel orvosi körökben, majd 2012-ben a Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) útmutatást adott ki, amely évente egyszeri vér- vagy MRI-vizsgálatot javasolt a betegeknek, akik ilyen protézist kaptak.

Az új kutatás, amelyet a Heart Research UK támogatott, részletesen vizsgálta ezt a kapcsolatot, és olyan módszereket próbált találni, amelyekkel meg lehet jósolni, mely betegek vannak a legnagyobb kockázatnak kitéve.

Susan Currie, a glasgowi Strathclyde Egyetem kardiovaszkuláris fiziológiai tanszékének adjunktusa és munkatársai 30 olyan ember vérmintáját vizsgálták, akik "fém-fémen" típusú csípőprotézist kaptak, és változó kobalt-szinteket azonosítottak a vérükben. Ezután egy nagyon érzékeny, speciális ultrahanggal vizsgálták 16 páciens szívműködését, illetve összevetették 8 egészséges kontroll személy vizsgálati eredményeivel. Néhány betegnél rendellenes összehúzódási funkciót találtak, amely rutin ellenőrzéssel nem volt észlelhető. A csapat előrelépést tett a szívkárosodás kockázatának mérésére szolgáló teszt kidolgozásában is.

Currie hangsúlyozta, hogy egy nagyon kis százalékról van szó, akiknél a "fém fémen" típusú protézis szívbetegséget okozhat, de néhány esetben szívelégtelenség is kialakulhat, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

theguardian.com

Ajánlott cikkek