Régi gyógyszer új indikációban a cytomegalovírus ellen
A Johns Hopkins Egyetem kutatói felfedezték, hogy a régen amőbiázis kezelésére és emetikumként alkalmazott gyógyszer megállítja a cytomegalovírus replikációját. A CMV a herpeszvírus egy fajtája, amely immunhiányos betegekben súlyos betegségeket okozhat.
A PLOS Pathogens folyóiratban közzétett eredmények szerint - amelyek laboratóriumi és állatkísérleteken alapulnak - a felfedezett hatásmód új lehetőséget nyújthat a CMV gátlására.
A citomegalovírus (CMV), a herpeszvírusok egy fajtája által okozott fertőzés nagyon gyakori. Vérvizsgálatokból kiderül, hogy a felnőttek 60-90%-a valamikor átesett CMV-fertőzésen, ami általában nem jár tünetekkel. Súlyos fertőzés általában csak a születés előtt fertőződött újszülöttekben és károsodott védekezőrendszerű betegekben - például AIDS-es vagy szervátültetett egyénekben - alakul ki. Ez utóbbi csoport különösen fogékony a CMV-fertőzésre a transzplantációs folyamat részeként szedett immunellenes szerek miatt. A CMV a leggyakoribb kongenitális infekció, ami az újszülöttnél súlyos egészségkárosodást - mikrokefáliát, halláskárosodást és idegrendszeri fejlődési zavarokat - okozhat.
A CMV-fertőzés kezelésére rendelkezésre állnak gyógyszerek, amelyek a vírus replikációját gátolják, de ezek alkalmazása sok esetben súlyos mellékhatásokkal, például csontvelő-károsodással és veseelégtelenséggel jár. Ezen kívül a kezelés során időnként kialakulnak rezisztens CMV-törzsek, amelyek tovább növelik a hatékony vírusellenes kezelés iránti igényt.
Nemrégiben kutatók a már jóváhagyott gyógyszereket elemezve próbáltak új javallatokat meghatározni a már engedélyezett és forgalomban lévő hatóanyagok esetén. A Johns Hopkins Egyetem kutatói 1280 farmakológiailag aktív vegyületet vizsgáltak meg, hogy gátolják-e a CMV replikációját laboratóriumi sejtkultúrákban. A kutatás során az emetin esetében találtak pozitív eredményt, és a vegyületnek az amőbiázisban alkalmazott dózisánál sokkal kisebb adagjai is gátolták a CMV szaporodását. A vizsgálatok igazolták, hogy mind sejtkultúrákban, mint egerekben az emetin nagyon kis dózisai (75 nanomol, illetve 0,1 mg/kg) szignifikánsan csökkentették a vírus replikációját, illetve a hosszú. 35 órás felezési idő miatt a hatás elnyújtott volt, három adag hatékonyan gátolta a CMV replikációját 14 napon keresztül.
További vizsgálatok során feltárták, hogy az emetin vírusellenes hatása a sejtciklust befolyásoló proteinekre gyakorolt hatásának köszönhető. A kutatás vezetője szerint még sok információt kell gyűjteniük az emetin rövid és hosszú távú mellékhatásaival, biztonságosságával kapcsolatban, de ha további vizsgálatok is igazolják a hatékonyságát, akkor akár monoterápiában, akár kombinációs kezelés részeként alkalmazható lehet CMV-fertőzés ellen.
Eurekalert