Az ember, aki túlélte a halálos "húsevő baktérium"-fertőzést
Egy ausztrál nőt antibiotikumokkal és hiperbarikus oxigénterápiával kezeltek, miután olyan patogén fertőzésnek esett áldozatul, amely általában a marhák és juhok "fekete láb" nevű, halálos betegségének okozója.
A 48 éves nő esetét az orvosok mostanra publikálták a Medical Journal of Australia c. folyóiratban. A történet azért is kiemelkedő, mert korábban csak két olyan esetet jegyeztek fel világszerte, amikor ember azonos patogénnel fertőződött meg, de ezek tragikusan végződtek.
A nőt súlyos egészségügyi problémákkal szállították kórházba, beleértve a máj- és veseelégtelenséget, valamint rendkívül alacsony vérnyomást. Az intenzív osztályon való kezelés során az orvosok felfedezték, hogy a betegség hátterében a Clostridium chauvoei nevű baktérium áll. A páciens esetében a fertőzés forrása a kertészkedés volt, mivel olyan talajjal érintkezett, amely tartalmazta a baktériumot. A kórokozó a karján lévő friss macskakarmolásokon keresztül juthatott a szervezetébe.
Az állatoknál a fertőzés rövid idő alatt a lábizmok elhalását okozza, majd az elhalt szövetek bekerülnek a véráramba és vérmérgezést idéznek elő. A beteg láb érintésre belül "serceg", mint a buborékfólia, mert a baktériumok felfalják a húst, és gázt termelnek. Embereknél a betegség hasonló lefolyású.
Az orvosok az ausztrál nő esetében azonnal antibiotikumokat és hiperbarikus oxigénterápiát alkalmaztak, amely kapcsán korábban igazolódott, hogy diabéteszes láb kezelésekor korlátozta a gázképződést okozó Clostridium fertőzés terjedését. Mindez segített a gyorsabb felépülésben, ám néhány nap múlva a beteg hasi fájdalma visszatért, és a CT megállapította, hogy a bélfal egy ponton perforálódott, így sürgős műtét vált szükségessé. A beteget két és fél hét lábadozást követően, stabil állapotban bocsátották otthonába.
Az eset hangsúlyozza a prevenció - például a kesztyűviselés és kézmosás - fontosságát kertészkedés közben. Ugyanakkor azt is megmutatja, hogy az időben felállított diagnózis, a multidiszciplináris megközelítés, a megfelelő kezelés lehetővé teheti az ilyen ritka és veszélyes fertőzések túlélését.