A vírusfertőzések károsítják az izomműködést
Az UC Berkeley kutatói az vírusfertőzések eddig nem ismert hatását fedezték fel, amely magyarázattal szolgálhat arra, hogy miért járnak a vírusos betegségek általános rosszulléttel.
A biomérnökökből álló kutatócsoport azt találta, hogy a vírusinfekciók csökkentik egy kulcsfontosságú jelátviteli útvonal intenzitását, ami a csont- és izomrendszer normális működéséhez és gyógyulásához, valamint a mentális egészséghez és az elhízás megelőzéséhez is kapcsolódik. A jelátviteli mechanizmust, amelyet oxitocin-MAPK vagy OXTR névvel jelölnek, már korábban tanulmányozták mentális és érzelmi folyamatok kapcsán, a közelmúltban pedig az izomműködés fenntartásában és regenerációjában játszott szerepére is fény derült.
„Az eredményeink alátámasztják, hogy a vírusfertőzések általánosságban véve károsítják az izomműködést, a metabolizmust és a közérzetet, mivel ezekben a folyamatokban az OXTR jelátvitel szerepet játszik” – mondta a kutatás vezetője.
A vizsgálat összefoglalója a Skeletal Muscle folyóiratban jelent meg.
A kutatócsoport az által fedezte fel a vírusfertőzéseknek ezt a kevésbé nyilvánvaló hatását, hogy egy standard módszerrel – vírusvektorok segítségével - géneket vittek be sejtekbe és organizmusokba. A vírusvektorokat a kutatók rendszeresen alkalmazzák arra a célra, hogy bizonyos vizsgálati célból genetikai anyagokat juttassanak be sejtekbe vagy állatokba. A kísérlet kulcsfontosságú része a kontrol vírusvektorok alkalmazása, amelyek segítségével meggyőződhetnek arról, hogy a megfigyelt hatást a genetikai anyag váltotta ki, és nem a vírus.
A Berkeley kutatói felfedezték, hogy a kontrol vírusvektorok megváltoztatták az OXTR jelátvitel intenzitását, ami a sejtek és szövetek regeneratív képességének csökkenését okozta, ez által pedig felgyorsította az öregedésüket.
Az egyik, egerekben és humán sejteken végzett kísérletben az OXTR aktivitása 70 százalékkal csökkent. A kutatók ezután megvizsgálták, hogy a csökkent OXTR aktivitás hogyan befolyásolta az izomsejteket, és az találták, hogy a kontrol vírusvektor egerekben az izomsejtek proliferációját 85 százalékról 20 százalékra csökkentette, és a sejtek az izom őssejt proliferáció egyik fő markerét is elvesztették.
„A kutatásunk arra utal, hogy a vírusfertőzések szerepet játszhatnak az OXTR aktivitásának csökkenésében, és ez által több szövettípusban is jelentős mértékben beavatkoznak a regeneráció folyamatába” – magyarázta a kutatás vezetője.
A kutatók a humán vizsgálatok adatbázisát is megvizsgálták, és azt találták, hogy az OXTR intenzitása nagymértékben csökken egy vírusfertőzést követően. Az elemzés eredményei alátámasztják, hogy a vírusfertőzések jelenleg ismert patológiai megjelenése mellett azok közreműködhetnek a csont- és izomrendszer, az idegrendszer és a homeosztázist szabályozó rendszerek regenerálódásának gátlásában.
Medical Xpress