A betegek 90 százalékát meggyógyítja az új tbc elleni hatóanyag
Egy új kutatás eredményei szerint a gyógyszer-rezisztens tuberkulózis kezelésére szolgáló új terápia a betegek több mint 90 százalékát meggyógyította, ami teljes fordulatot hozhat a világszerte sok áldozatot követelő fertőző betegség elleni küzdelemben.
Belorusz kutatók – akik hazájában az egyik legmagasabb a multidrug rezisztens tuberkulózis gyakorisága – több hónapig tartó kutatás során értékelték az új hatóanyag, a bedaquiline hatásosságát más antibiotikumokkal összehasonlítva.
A kutatás eredményei megdöbbentőek voltak: az új hatóanyaggal kezelt 181 beteg közül 168 teljesen meggyógyult. A WHO adatai szerint jelenleg a multidrug rezisztens tuberkulózisban szenvedő betegeknek csak 55 százalékánál sikeres a terápia.
Az új kutatás 93 százalékos gyógyulási arányát más vizsgálatok is igazolták – Kelet-Európában, Afrikában és Dél-kelet Ázsiában.
„A kutatásunk eredményei alátámasztják, hogy a bedaquiline valóban rendkívül hatásos, és akár az extrém mértékben gyógyszer-rezisztens tbc ellen is új gyógymód lehet” – mondta Dr. Fujiwara, aki a Tuberkulózis és tüdőbetegségek elleni nemzetközi unió tudományos igazgatója.
„Általánosságban az új eredmények megerősítik a korábbi klinikai vizsgálatok eredményeit a bedaquiline hatásosságával kapcsolatban, és nem igazolják a biztonságossággal kapcsolatos aggályokat” – mondta a kutató az AFP-nek.
A WHO adatai szerint a tuberkulózis 2017-ben világszerte legalább 1,7 millió ember halálát okozta, ez által a halálozást tekintve az első számú, levegő útján terjedő fertőző betegségnek minősül. A tbc évente több mint háromszor annyi ember halálát okozza, mint például a malária, és az esetek nagy részében a HIV/AIDS eredetű halálesetek kiváltó oka is tuberkulózis.
A magas halálozás ellenére a tbc elleni gyógymódok kutatása csupán tizedannyi támogatást kap világszerte, mint a HIV/AIDS elleni terápiák.
A multidrug rezisztens tbc nem reagál a két leggyakrabban alkalmazott antibakteriális szerre, szakértők szerint pedig a rezisztens törzsek a nem megfelelő terápia miatt világszerte rohamosan terjednek.
A HIV-vel szemben viszont a tuberkulózis gyógyítható, bár jelenleg csak egy nagyon szigorú, hat hónapos, felügyelt, több gyógyszer napi gyakoriságú szedését igénylő kezeléssel.
A világ számos részén a gyógyszereket helytelenül tárolják vagy kifogynak a készletek, mielőtt a terápia befejeződne, ami tovább növeli a gyógyszer-rezisztencia mértékét, különösen túlzsúfolt helyeken, például börtönökben és kórházakban. A WHO szerint legalább 117 országból érkeztek jelentések a multidrug rezisztens tuberkulózis különböző variánsainak előfordulásáról.
A legtöbb antibiotikummal ellentétben a bedaquiline nem közvetlenül a kórokozó baktériumot támadja meg, hanem azokat az enzimeket, amelyek a patogén energiatermeléséhez szükségesek.
A vizsgálatban részt vevő betegek mind tapasztaltak mellékhatásokat, de ezek enyhébbek voltak a korábban vártnál.
Fordította: Dr. Kaló Anna