További cikkek a Gyógyszer-forgalmazás rovatból

A biohasonló gyógyszerek definíciója, biztonságossága, farmakovigilanciája

Mitől lesz egy gyógyszer biohasonló, hogyan biztosítják hatékonyságukat és felcserélhetőségüket? Cikkünkben feltárjuk, hogyan alakítják át ezek a készítmények a gyógyszerpiacot, és miért kulcsfontosságú az orvosok és páciensek tájékozottsága a témában.

hirdetés

A biológiailag hasonló (biohasonló) készítmények olyan biotechnológiai úton előállított gyógyszerek, amelyek egy, már az Európai Unióban (EU) forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező biológiai gyógyszerhez (a „referencia” készítményhez) nagymértékben hasonlítanak. A „nagymértékben hasonló” kifejezés azt jelenti, hogy a biohasonló gyógyszer terápiás hatása és biztonsági profilja összemérhető a referencia-gyógyszer ide vonatkozó tulajdonságaival (nincs klinikailag szignifikáns eltérés).

A biohasonlók forgalomba hozatalának engedélyezéséhez a biohasonló készítménynek a biológiai gyógyszereknél megkövetelt gyógyszerminőségi feltételeknek kell megfelelniük és a referenciatermékkel való klinikai-, nem klinikai-, gyógyszerminőségi hasonlóságot kell mutatniuk. Minden biológiai eredetű gyógyszer esetében előfordul bizonyos fokú változatosság, ami a molekula nagy méretének és biológiai előállításuknak köszönhető. Ezért a biológiailag hasonló készítményt nem tekintik a biológiai gyógyszer generikumának (azonos hatóanyagú készítménynek), mivel a biológiai gyógyszerek természetes változatossága és bonyolultabb gyártása nem teszi lehetővé a molekuláris mikroheterogenitás pontos megismétlését.

A biohasonló készítmények esetében elfogadható „változatosságot” az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency, EMA) szabályozza. A biohasonló gyógyszer és referencia-gyógyszere közötti esetleges eltéréseket szigorú határok között tartják, ezáltal biztosítva, hogy mindkettő ugyanúgy fejtse ki a hatását.

Az engedélyezett biohasonló készítmények az EMA honlapján itt érhetők el.

Felcserélhetőség

Az első biohasonló készítmény engedélyezése óta (2006.) a hatóságok folyamatosan monitorozzák a biohasonló készítmények hatásosságát, biztonságosságát és immunogenitását. Az adatok birtokában 2022-ben az EMA Emberi Felhasználásra szánt Gyógyszerek Bizottsága (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) arra a következtetésre jutott, hogy a biohasonló készítmények felcserélhetők egymással az eddig megismert tudományos bizonyítékok alapján. A felcserélhetőség azt jelenti, hogy a terápia során a biohasonló készítmény alkalmazható a referenciakészítmény helyett, vagy fordítva. Ugyanazon referenciatermék két különböző biohasonló terméke is felcserélhető egymással.

Erről 2022. szeptember 19-én az EMA és az európai uniós tagállamok gyógyszerhatóságainak vezetői (Heads of Medicines Agencies, HMA) közös nyilatkozatot adtak ki, melynek teljes szövege az EMA honlapján itt érhető el. A felcserélhetőséggel kapcsolatosan további aktuális információk érhetők el az EMA honlapjának kérdés-válasz felületén itt.

Továbbra is tagállami hatáskörbe tartozik, hogy mely készítmények érhetők el az adott országban, és az, hogy a felcserélhetőség milyen szinten valósul meg.

A biológiai készítmények helyettesíthetőségi szintjei általában az EU-ban:

- gyógyszerváltás a felíró orvosok döntése alapján (terápiás egyenértékűség)

- automatikus helyettesítés a gyógyszertárban.

A biológiai készítmények közötti váltás az OGYÉI álláspontja alapján:

- minden esetben a kezelőorvos felügyelete mellett

- a beteg tájékoztatását követően történhet

- az egészségügyi szakmai irányelvek erre vonatkozó ajánlásait figyelembe véve.

A beteggel történő kommunikáció során figyelembe kell venni a váltás pszichés hatását; tájékoztatás szükséges, ha az új gyógyszer beadási módja eltérő. Az egészségügyi dokumentációban az alkalmazott készítmények nevét, gyártási számát fel kell tüntetni a visszakövethetőség érdekében.

A biohasonló gyógyszerek biztonságossága, farmakovigilanciája

Az EU-ban minden gyógyszerre (így a biológiai és a biológiailag hasonló gyógyszerekre is) kiterjedő, gondosan felépített mellékhatás-felügyeleti rendszer működik a feltételezett mellékhatások monitorozása, bejelentése, értékelése és megelőzése céljából. A feltételezett mellékhatásokról szóló jelentéseket az EudraVigilance adatbázis gyűjti össze.

Az európai hatóságok folyamatosan, közösen értékelik az összes forgalomban lévő gyógyszer előny–kockázat profilját, és szükség esetén beavatkoznak a megfelelő közegészségügyi szabályozó intézkedésekkel (például a készítmény alkalmazási előírásának kiegészítése új figyelmeztetésekkel, a használat korlátozása).

Az egészségügyi szakemberek visszajelzése nagyon fontos a gyógyszerek engedélyezés utáni klinikai alkalmazásban mutatott biztonsági profiljának megismerésében, megértésében. Fontos, hogy az egészségügyi szakemberek bejelentsék a biológiailag hasonló gyógyszerek bármilyen feltételezett mellékhatását még akkor is, ha a mellékhatás egyébként már szerepel a referencia-gyógyszer alkalmazási előírásában.

Ha egy biológiailag hasonló gyógyszernél feltételezett mellékhatást azonosítanak az egészségügyi szakemberek, akkor ezt a márkanév és a gyártási tételszám megadásával együtt kell bejelenteniük az OGYÉI-hez. Így a gyógyszer pontosan beazonosítható bármilyen termékspecifikus biztonsági vagy immunogenitási aggály esetén. A márkanév, aktív hatóanyag neve és a gyártási tétel száma egyaránt megtalálható a készítmény csomagolásán. A nyomon követhetőség érdekében a beadott biológiai készítmény kereskedelmi nevét és gyártási számát egyértelműen fel kell tüntetni a beteg orvosi dokumentációjában is.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

NNGYK

Ajánlott cikkek