Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Göbös s. Egy vagy több tokos adenoma vagy az állományban levő, többszörös, toknélküli, kolloid csomó okozta pajzsmirigy megnagyobbodás.
Mirigyhámból származó jóindulatú daganatszövetet tartalmazó p.
valamely mirigy megnagyobbodása
Benignus izomdaganat (rendszerint simaizom eredetű), amelyben mirigyes elemek is találhatók. Leggyakrabban a méhben és az uterus szalagjaiban alakul ki. (gör: aden-, mirigy + mys, izom + -oma, daganat)
Malignus izomdaganat, amelyben mirigyes elemek is találhatók.
adenomatosus szövet diffúz ectopiás implantatioja simaizomba (gör: aden- , mirigy + myo, izom + -osis, állapot)
nyirokcsomó, v. mirigy duzzanata, kóros megnagyobbodása (gör: adeno- + pathos, szenvedés)
szinonima: salpingitis isthmica nodosa
mesodermalis és glandularis epitheliumból kiinduló malignus neoplasma
generalizált mirigybetegség ritkán használt terminusa
mirigy műtéti bemetszése (gör: adeno- + tomé, vágás)
tonsillák, ill. adenoidok műtéti eltávolítása
DNS vírusok családja, adenovírusként ismertek, a fertőzött emlős- és madársejtek magjában fejlődnek.
Az Adenoviridae család valamely tagja. Több mint negyven típusárólismert, hogy emberre fertőző, akut felső légúti fertőzést, conjunctivitist, gastroenteritist, haemorrhagiás cystitist, valamint az újszülöttek súlyos fertőzését okozzák. Szinonima: Adeno-pharingeo-conjunctivalis vagy A-P-C vírus (gör: aden-, mirigy + virus)
Az adenin és D-ribóz kondenzációjából keletkező purinvázas nukleozid, mely szerepet játszik a sejtek energiaforgalmában (~ trifoszfát), intracellularis jelátvitelben (cAMP), nukleinsavak felépítésében.
ATP-ből keletkezik adenilát cikláz hatására és 5"-AMP-vé bomlik foszfodiészteráz által. Intracellularis jelátvitel szabályozásában fontos second messenger molekula, mely különböző protein kinázok aktivátora. Szinonima: ciklikus AMP
Az adenozin és pirofoszforsav kondenzációs terméke; az ATP-ből hidrolízissel keletkezik a terminális foszfát csoport lehasadásával.
Az adenozin trifoszforsavval 5" helyen történő észterifikációja nyomán keletkező molekula. Közvetlen prekurzora az adenin nukleotidoknak a nukleinsavakban, ill. a sejtek elsődleges energia szolgáltatója. Szinonima: adenozin 5"-pirofoszfát
Az ~ katalizálja a terminális foszfát csoport lehasadását az adenozin 5"-trifoszfátról; az izomban (myosinban) lévő nagy koncentrációban jelen lévő enzim, de máshol is kimutatható.
gen.adipis, pl. adipes 1. zsír, vagy adiposus szövet 2. olvasztott sertészsír, amelyet kenőcsök előállítására használnak Ld. még ~ lanae
congenitalis bőrhiány (gör: a- fosztóképző +derma, bőr)
bőr regenerációjának elégtelensége, vagy hiánya; bőrfejlődési rendellenesség (gör: a- fosztóképző + derma, bőr, + genesis, eredet)
antidiuretikus hormon
1. két rész felületének egyesítése, vagy összetapadása, főleg a sebszélek esetén 2. kóros összenövés; pl. serosa felületek összetapadása gyulladás következtében 3. molekulák egymással való kapcsolódása (pl. antigén-antitest komplex kialakulása) 4. érintkező testek felülete közötti molekuláris vonzás (lat: adhaesio, tapadás)
adhaesiok sebészi úton történő oldása, szétválasztása
1. adhaesióval kapcsolatos, vagy adhaesióra jellemző 2. bármely olyan anyag, amely valamely másik felületettel érintkezve a felületek között tapadást hoz létre 3. rögzítő anyag, pl. tapasz
figyelemhiányos hiperaktivitás syndroma
A hüvely gyulladása a hüvelyfalak egymáshoz tapadásával.
fibrines exsudatummal járó forma, amely a belek és az egyéb szervek egymáshoz tapadását okozza.
, amelynek során összenövések keletkeznek a pericardium két lemeze között, a pericardium és a szív között, valamint a pericardium és a környező struktúrák között.
adhezív p. SZIN száraz ~
Képtelenség gyors, egymást követő, váltakozó mozgás kivitelezésére; a cerebellaris diszfunkció jele. vö: diadochokinesia (gör: a- fosztóképző + diadochos, egymásra következő + kinesis, mozgás)
szinonima: anhydrosis (gör: a- fosztóképző + diaphoresis, verejtékezés)
Képtelenség arra, hogy egy ingersorozat után hasonló stimulusra reagáljon a szervezet. (gör: a- fosztóképző + dia, át + phoros, hordoz)
SZIN Adie syndrome.
a bélfal bénulása miatt kialakuló ~. Általában peritonitis vagy shock áll a háttérben.
zsír-; megfelel a görög lipo-nak (lat: adeps, lágy állati eredetű zsír)
ld. adeps
ld. adeps
ld. adip-
zsírsejtekre, esetleg zsírszövetre, vagy olyan kötőszövetre vonatkozó, amelyben sok a zsírsejt
adipocere-re vonatkozó szinonima: lipoceratosus
Hullaviasz; zsírszerű anyag, amely levegőmentes, állandó hőmérsékletű, nedves helyen holttestekben lezajló átalakulás során képződik; oldhatatlan zsírsavak és szappanok keverékéből áll. (lat: adipo + cera, viasz)
szinonima: zsírsejt
Syn zsírsejt.
szinonima: lipogenesis
szinonima: lipoid (gör: adipo- + eidos, hasonló)
Olyan anyag, vagy faktor, amely a zsírszövetekben lerakódott és tárolt lipidek mobilizációját okozza. (gör: adipo- + kinesis, mozgás)
Zsírmobilizáló ~, adipokinetin, Syn adipokinin.
A hypophysis elülső lebenyének egyik hormonja, amely a zsírraktárak mobilizációját idézi elő. Szinonima: adipokineticus hormon