Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Primer ~, melyben az iris és a corneaszél kapcsolata megakadályozza a csarnokvíz trabecularis hálózaton keresztüli elfolyását.
Syn I-sejt
Chlamydia trachomatis okozta follicularis c.
A DNS azon alakja, amelyben a helix baloldalra tekeredik, egész megjelenése megnyúlt, vékony.
zidovudin
Zollinger-Ellison-szindróma
Zenker-diverticulum
Zéró kilégzési végnyomás érték
Nulla kilégzés végi nyomás (zero end-expiratory pressure).
Korszellem. PSZICHOLÓGIA Az a szellemi légkör, gondolati szabályok, rejtett hatások, és kétségbe nem vont feltevések, melyek benne foglaltatnak egy adott kultúrában, a művészetekben vagy a tudományban bármely időben, és amiben az egyén működik, miáltal befolyásolódik. (Német Zeit, idő, + Geist, szellem)
nem képes zenei hangok írására
nem képes zenei hangok olvasására
a szív vagy nagyerek felett hallható magas karakterű zörej
Syn pharyngooesophagealis d.
A hyalin degeneratio vagy izomsejt necrosis egyik alakja, amely súlyos infekciót kísérhet. Syn viaszos d. (2).
Az SI- és a metrikus rendszerben használt előtag, mely 10-21-t jelöl.
Nulla. 1. A 0 szám, mely a mennyiség hiányát vagy a semmit jelenti. 2. TERMOMETRIA. Az a pont, ahonnan a skálán lévő számok indulnak az egyik vagy a másik irányba; a Celsius- és a Reaumur-skálákon a nulla a desztillált víz fagyáspontját jelöli; a Fahrenheit-skálán 32°-kal a víz fagypontja alatt van. (spanyol, arab eredetű sifr, nulla)
nulla kilégzésvégi nyomás Az a kilégzés végén mért légúti nyomás, ami megegyezik a külső légnyomással.
1. A görög ábécé hatodik betűje, . 2. KÉMIA A hatodik egy sorozatban, pl. a hatodik szénatom egy funkcionális csoporttól számolva. 3. Elektrokinetikus potenciál.
Vér kapilláris csövekben való vertikális centrifugálása után keletkező összetömörült sejtvolumen, mely lehetővé teszi a vörösvértestek kontrollált tömörítését vagy diszpergálását; a haematokrit segítségével leolvasásával megadható a zéta ülepedési arány.
Zimosan-okozta arthritis
Zigóta intrafallopialis transzfer (mesterséges megtermékenyítés)
zoster immun-gammaglobulin
varicella zoster immunoglobulin
Syn zigotén (zygo- +G. nema, fonal)
1. Egy hímivarsejt és egy petesejt egyesüléséből származó diploid sejt. Vö. conceptus. 2. A megtermékenyített petesejtből származó egyed. (G. zygotos, jármot hordozó)
Zigótára vagy zigózisra vonatkozó.
A zigóta jellege, amelyből az egyedek származnak; pl. egy zigóta osztódásával (monozigótás), mely esetben genetikailag azonos egyedek keletkeznek vagy két megtermékenyített petesejtből (dizigótás).
A meiózis profázisának azon stádiuma, amikor a homológ kromoszómák precíz, pont a ponthoz párosodása megkezdődik. Syn zigonéma. (zygo- + G. tainia (L. taenia), sáv)
Két egysejtű organizmus valódi konjugációja avagy szexuális egyesülése, mely lényegében a két sejt magjának fúziójából áll. (G. egyesülés)
Izoenzim mintázat, ahogyan azt izoenzim elektroforézissel meghatározzák. (zymo- + G. demos, nép)
Proenzim.
Enzimképző; erjesztő. 1. Zimogénre vagy zimogenezisre vonatkozó. 2. Erjedést előidéző.
Enzimképződés. Egy proenzim (zimogén) átalakulása aktív enzimmé. (zymo- + G. genesis, képződés)
zinc-finger protein, ziprasidon
zoledronat
(os) zygomaticum, járomcsont
zonula occludens
Ld zoo-.
Alacsonyabb rendű állatok szőrének, tüskéinek, fullánkjának, stb. emberi bőrbe való bejutásának következtében kialakuló bőrkiütés. (G. zoon, állat, + acanthosis)
Olyan téveszme, melyben valaki azt képzeli, hogy ő egy állat, például kutya. (G. zoon, állat, + anthropos, ember)
Zoanthropiára vonatkozó vagy azáltal érintett.
nulladrendű reakció (kinetika, farmakokinetika)
Inkomplett törés, amelyben a csöves csontnak csak a konvex oldala törik el.
Az ectodermalis sejtek körülírt csoportja, mely a foglemezből leválva ameloblastsejtekké alakul át létrehozva a fejlődésben levő fogak zománcrétegét.
Sáv. Egy rész; bármilyen körbefutó vagy övszerű struktúra, akár külső, belső, hossz- vagy keresztirányú. Syn herpes zoster. Ld area, régió. (L., G. eredetű, zone, öv, a szféra egyik zónája)
Olyan érzet, mintha zsinórt tekernének a test köré, ami összeszorítja azt. (G. zone, öv, + aisthesis, érzés, érzet)
Necrosis, mely főleg anatómiai zónákat támad meg, illetve azokra szorítkozik, különösen a portalis vagy a centralis (hepaticus) vénákhoz közel fekvő májlebenyrészeket érinti.
Egy területről kifelé haladó; ahogyan egy rendellenes érzékelésű területet feltérképeznek, amikor az ingert először az érintett területen alkalmazzák, majd továbbviszik arra a területre, ahol normális az érzet. (L. zona, zóna, + fugio, elmenekülni)
Kis mennyiségű gyanús szérumban erősebb reakció megjelenése, melyet esetenként a syphilis diagnózisában használt szerológiai teszteknél észlelnek, ami valószínűleg a magas antitest-titer következménye.