Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

vérlemezke -aktiváló ~

Syn thrombocyta aggregáló ~.

vérlemezke szöveti ~

Syn thromboplasztin.

vérlemezke-aggregáló ~

Foszfolipid mediátor, amely elősegíti a thrombocyta aggregációt, de mediátora a gyulladásnak és az anaphylaxiának is. Különféle sejttípusok stimulására képződik. E sejtek között van a neutrophil- és a basophil leukocyta a thrombocyta, valamint az endothel sejt. A vérlemezke aggregáló ~ néhány molekula félesége azonosításra került, ezek az alkil csoportjuk hosszát illetően különböznek. Fontos bronchoconstrictor hatása is van. Syn PAF (platelet activating factor) = vérlemezke aktiváló ~.

vér-liquor ~

a plexus choroideus nevű anatómiai képlet körüli epithel tight junction-jein keresztül működő szűrőrendszer.

vermi-

Féreg-; féregszerű. (L. vermis)

vermicid

Féregölő. A férgeket elpusztító; specifikusan, a bélparazita férgeket elpusztító. (vermi- + L. caedo, megölni)

vermicidum

Féregölő szer. A bélparazita férgeket elpusztító anyag. (vermi- + L. caedo, megölni)

vermicularis

Féregszerű. Féregre vonatkozó, féreghez hasonló vagy ahhoz hasonlóan mozgó. (L. vermiculus, a vermis, féreg kicsinyítőképzős alakja)

vermicularis ~

Kis gyors pulzus, amely féregszerű érzést kelt a tapintás során.

vermiculatio

Féregszerű mozgás. Féregszerű mozgás, mint például a perisztaltika.

vermiculosus

Féregszerű, férges. 1. Férges; férgekkel vagy lárvákkal fertőzött. 2. Féregszerű. Ld vermiform.

vermiform

Féregszerű. Féreg alakú; alakjában féreghez hasonló, különösen a cecum appendixére utal. Ld lumbricoid. (vermi- + L. forma, forma)

vermilionectomia

Az élénkvörös szél kimetszése. (vermilion határ + G. ektom(, kimetszés)

vermin

Élősdi. Parazita rovarok úgy, mint a tetű és a poloska. (L. vermis, féreg)

verminatio

Elférgesedés. 1. Férgek vagy lárvák kialakulás vagy szaporodása. 2. Parazitafertőzés.

verminosus.

Férges. Férgekre, lárvákra vagy élősdiekre vonatkozó, azok által okozott, illetve azok által fertőzött. (L. verminosus, férges)

vermis

pl. vermes 1. Féreg; bármilyen, alakjában féreghez hasonlatos struktúra vagy testrész. 2. (É-Am.) A kisagy két féltekéje közötti keskeny középső sáv; a felső felszínen a hemispheriumok szintje fölé benyúló részt vermis superiornak nevezik; az alsó részt pedig, amely a két félteke közé süllyedt és a vallecula alját képezi, vermis inferiornak. (L. féreg)

vernix

Máz. Syn varnish (dentalis). (modern L.)

vérplazma ~

A vérplazmából elkülönített frakciók, melyek szeparálása elektroforézissel vagy más technikával történt.

verruca/verrucae

Bőrszínű kinövés, melyre a corium papilláinak körülírt hypertrophiája, és az epidermis Malpighi-féle, granulosus, valamint szarurétegének megvastagodása jellemző, okozója a humán papillomavírus; a nem vírusos etiológiájú epidermalis verrucosus tumorok leírására szintén használják. Syn verruga. (L.)

verruciform

Szemölcs alakú. (L. verruca, szemölcs, + forma, alak)

verrucosus

Szemölcshöz hasonló; szemölcsszerű kiemelkedéseket jelent. (L. verrucosus)

verrucosus ~

Fibrinosus rögök (vegetatiok) jelenlétével társuló endocarditis, mely a billentyűk kifekélyesedett felszínén jön létre.

verrucosus ~

Bőrszínű vagy sötétebb szemölcsszerű, gyakran vonalas elrendeződésű elváltozások, melyek a születéskor vagy a korai gyermekkorban jelennek meg és különböző méretben, elhelyezkedésben, egyedül vagy többszörösen fordulnak elő.

verrucosus ~

A naevus angiomatosus egy változata, amely a születéskor vagy kisgyerekkorban tűnik elő az alsó végtagokon, szemölcsös felszínű, kékesvörös csomócskák formájában; a későbbiekben mérete nő, és néha szatellita laesiok kísérik.

verruga

Syn verruca.

versio

Fordítás, fordulat. 1. Az uterus elmozdítása, az egész szerv megbillentésével; az ilyen elmozdítás lehet anteversio, retroversio vagy lateroversio. 2. Az uterusban lévő magzat helyzetének megváltozása, mely lehet spontán bekövezkező vagy valamilyen manipuláció következménye. 3. Syn inclinatio. 4. A szemek ugyanabba az irányba való konjugált rotációja; az ilyen rotáció lehet dextroversio, levoversio, supraversio vagy infraversio. (L. verto, múlt idejű melléknévi igenév versus, fordulni)

Vertebra/vertebrae

Csigolya. A gerincoszlop szegmentumainak egyike; emberben általában 33 csigolya található, 7 cervicalis, 12 thoracalis, 5 lumbalis, 5 sacralis (mely egyetlen csonttá olvadt össze, ez a sacrum vagy keresztcsont), és 4 coccygealis (mely szintén egyetlen csontot, a farokcsontot alkotja). (L. csatlakozás, kapcsolódás, a verto, fordulni szóból)

vertebralis

Csigolya-. Az egyik csigolyára vagy a csigolyákra vontakozó.

vertebralis ~

Csigolyaképlet. A gerincoszlop minden szegmentumában megadja a csigolyák számát pl. emberben: C 7, T 12, L 5, S 5, Co 4 = 33. A betük jelentése cervicalis, thoracalis, lumbalis, sacralis és coccygealis.

vertebrata

Gerinces. 1. Gerincoszloppal rendelkező. 2. Bármilyen, csigolyákkal rendelkező állat.

Vertebratae

Gerincesek, a Chordatae, gerinchúrosok egyik fő osztálya, melynek tagjai olyan állatok, amik porcos vagy csontos gerincoszlopba zárt háti, üreges ideghúrral rendelkeznek; ide tartozik a halak számos osztálya, valamint a kétéltűek, a hüllők, a madarak és az emlősök. (L. vertebratus, ízületes)

vertebrectomia

Csigolyatest resectioja. (vertebra + G. ektom(, kimetszés)

vertebro-

Vertebra, vertebralis. (L. vertebra)

vertebrobasilaris insufficiencia

Átmeneti agyi keringési zavar, amely főleg az agy hátsó régióját érinti. Ez a keringési "kör" látja el pl. a híd, kisagy, középagy, thalamus stb. területét. Jellemző tünete a forgó jellegű szédülés, látászavar.

vertebrochondralis

Arra a három álbordára (nyolcadik, kilencedik és tizedik) vonatkozik, melyeknek egyik vége a csigolyákhoz kapcsolódik, a másik vége a bordaporcokhoz, ezek a porcok pedig nem képeznek közvetlenül ízületet a sternummal. Syn vertebrocostalis (2). (vertebro- + G. chondros, porc)

vertebrocostalis

1. Syn costovertebralis. 2. Syn vertebrochondralis. (vertebro- + L. costa, borda)

vertebrosternalis

Syn sternovertebralis.

vertex

1. (É-Am.) A koponyatető legmagasabb pontja, a craniometria jellegzetes pontja. 2. SZÜLÉSZET A magzati koponya biparietalis és trachelobregmaticus átmérők síkjai által határolt része, csúcsában a kiskutaccsal. (L. örvény, forgó, spirális)

vertex ~

vertex fekvés LÁSD cephalic ~

vertical growth ~

vertikális növekedési fázis A melanomasejtek továbbterjedése az epidermisből a dermisbe, majd a későbbiekben a subcutisba, amelyből a lokális metastasis kialakul.

verticalis

Vertikális. 1. A vertexre, avagy a koponyatetőre vonatkozó. 2. Függőleges. 3. Bármely sík vagy vonal, mely anatómiai pozícióban lévő testen hosszirányban halad át.

verticalis ~

A szemek le- és felfelé irányuló rezgése.

verticil

Vortex. Közös tengelytől sugár alakban szétágazó hasonló részek együttese. SZINONÍMA vortex (1). (L. verticillus, az orsó hegye, a vertex, örvény kicsinyítőképzős alakja)

verticillált

Forgó formájában elhelyezkedő.

vertiginosus

Szédüléses. Vertigóra vonatkozó vagy attól szenvedő.

vertigo

1. Forgó, pörgő mozgás érzése. A vertigo az alany forgásának határozott érzését, vagy az alany körül bármilyen síkban forgó tárgyak érzését jelenti. 2. Pontatlanul általában a szédülés leírására használt kifejezés. (L. vertigo (vertigin-), szédülés, a verto, fordulni szóból)

vertikális ~

1. Vírus átvitele (pl. RNS tumor vírus) olyan sejt genetikai apparátusának igénybevételével, melyben a virális genom integrálódott. 2. Fertőző anyagok, általában valamely ágens átvitele egy személyről a leszármazottaira, azaz egyik generációról a következőre. Vö. horizontális ~.

vérzéscsillapító csipesz

Fogó részével a vérző érvéget megragadva és zárva, megszűnik a vérzés.

VES

ventricularis extrasystole

hirdetés