Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
vertebrobasilaris károsodás
Vaginalis keringés
vénás bypass graft
vénás vérgázok
vertebrobasilaris ischemiás stroke
vertebrobasilaris junctio
vinblastin
venakapilláris
vizuális kapacitás
hangszalag
Vascularis változás, hangszalag
Vena cava
Nemibeteg/ség
kamrai contractio
vitálkapacitás
Vitálkapacitás
vírus capsid antigén/antitest
l-asparaginase
doxorubicin séma
vincristin, cyclophosphamid
Vascularis sejtadhéziós molekula
vena cava átáramlás
Agyi keeringés sebessége
virológiailag igazolt Dengue-láz
Szén-dioxid termelés.
eloszlási térfogat
virtuális DNS-analízis
vénás digitális angiographia
D-vitamin dependens angolkór
Vérbaj szűrési tesztvizsgálat
A nemi betegségek kutatásával foglalkozó laboratórium (Veneral Disease Research Laboratories) rövidítése. Ld VDRL teszt.
A syphilis flokkulációs reakciója, melyhez a "Venereal Disease Research Laboratory of the United States Public Health Service" által kifejlesztett cardiolipin-lecitin-koleszterin antigént használják.
eloszlási térfogat mértani átlaga dinamikus egyensúlyi állapotban
Vénakatéter, vénás kanül
Olyan artéria, amelynek elégtelenek az anastomosisai, vagyis elzáródása esetén az általa ellátott szöveteket más ér nem képes vérrel ellátni. Szinonima: ~ terminalis
Szigorú szabályokat betartó vegetáriánus; olyan egyén, aki semmi féle állati vagy tejterméket nem fogyaszt. Vö. vegetariánus.
Közvetlenül a szívösszehúzódás előtt a kamrában lévő vér mennyisége; a szívakciók közötti cardialis feltöltődés mértéke, mely a diastolés funkcióval kapcsolatos.
Növedék. 1. A növények növekedése. 2. Tétlenség állapota, mely a növényi lét inaktivitásához hasonló. 3. Bármilyen növedék vagy kinövés. 4. Specifikusan egy vérrög, mely főként összetapadt vérlemezkékből, fibrinből és esetenként mikroorganizmusokból áll, mely egy kóros szívbillentyűhöz vagy szívben lévő nyíláshoz tapad, és képződését gyakorta az érintett struktúrák infekciója váltja ki (modern L. vegetatio, növekedés)
vegetatív pólus A telolecitalis tojás azon része, ahol a pete tömege elhelyezkedik.
Olyan egyén, akinek étrendje növényi eredetű ételekre korlátozik, elsősorban az állati húsfélék kizárásával. Vö. vegan.
1. Akaratlanul vagy tudattalanul növekvő vagy működő, mint amilyennek a növényi életmódot gondoljuk; különösképpen a nagymértékben károsodott tudatállapotra utal, mint például súlyos koponyasérülés vagy agyi kórkép esetén, amikor az egyén képtelen az akaratlagos vagy céltudatos tevékenységre, és csupán reflexes reakciókkal válaszol a fájdalomingerekre. 2. Pihenő; nem aktív; egy sejt vagy magjának olyan állapotát jelöli, amikor a sejtosztódás folyamata nyugalomban van. (Ld vegetáció)
Vegetatív idegrostfonatokon elhelyezkedő vegetatív idegdúcok, pl. a sympathicus idegrendszerhez tarozó g. coeliacum és mesenterica inferior, valamint a plexus myentericushoz tartozó néhány parasympathicus ~. Syn ~ plexuum autonomicorum (NA).
(NA) Syn autonóm plexus ~ai.
vascularis endothelialis növekedési faktor
vascularis endothelialis növekedési faktor A
A perifériás idegek különleges felépítésű végződése az izomban, kötőszövetben, bőrben, nyálkahártyában vagy mirigyekben.
A rhombencephalonban és a gerincvelőben azon idegsejtcsoportok gyűjtő elnevezése, melyeken a gerincvelői és az agyidegek afferens rostjai végződnek.
A szív ejectiós periódusának végén, és a kamrai relaxációt közvetlenül megelőzően a kamrában lévő vérmennyiség; a szívürülés megfelelő voltának mértéke, mely a systolés funkcióval kapcsolatos.
Vegyszer általi allergiás kontakt d. vagy primer bőrirritáció. Klinikailag erythema, oedema és hólyagképződés jellemzi.
Vivőanyag. 1. Kötőanyag vagy oldószer; általában terápiás hatás nélküli anyag, melyet az adagolás megkönnyítése céljából a gyógyszer tömegének növelésére használnak 2. Olyan élettelen anyag (pl. étel, tej, por, ruházat, eszköz), mellyel vagy melyen egy fertőző anyag a fertőzött egyedből a fogékony gazdaszervezetbe kerül át. (L. vehiculum, átvitel, eredete veho, vinni)