Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
A nyelv izmait (n. hypoglossus) és a szem külső izmait (n. abducens, n. trochlearis és a n. oculomotorius) beidegző motoros magok gyűjtő elnevezése.
A szervezet bármely sejtjei az ivarsejteken kívül.
Fizikális tünetek jelentkezése, amely mögött nincsen "valódi" szervi betegség, azaz a lelki, pszichés tünetek fizikális tünetekben csapódnak le. Típusai: fájdalom-szindróma, konverziós zavar, dysmorphia, hipocohondriasis.
Az agykéregnek a thalamus ventrobasilaris magvaiból érkező somatosensoros ingerületeket feldolzó területe, mely a testfelszínről (tapintás), valamint a mélyebb szövetekből (izmok, inak, ízületi tok) érkező pozícionálási ingerületeket feldolgozó primer kérgi mező.
a test felületi és mélyebb rétegeiből eredő ingerekkel kapcsolatos.
Syn somatosztatin.
Somatotropin felszabadulást gátló ~. Syn somatostatin.
Syn somatoliberin.
Somatotropin-felszabadító ~. Syn somatoliberin.
alvászavar, főleg az éjszakai alvás első harmadában, komplex motoros tevékenységgel együttjáró aktivitás, ún. alvajárás.
alvászavar, (fokozott) aluszékonyság.
A Somogyi-módszer (a leggyakrabban használt metódus) segítségével mérve a szérum-amiláz aktivitási szintjének mértéke.
Somogyi-fenomén Relatív hypoglykaemiát követő reaktív hyperglykaemia rebound p-je. A hypoglykaemia szubklinikus és ezért nehezen felismerhető is lehet. A hyperglykaemia az inzulin dózisának emelését és így a probléma súlyosbodását eredményezheti.
Cukorbetegségben megfigyelt "rebound" hatás, melynek során egy korábbi hypoglycaemiás állapotban termelődő, hyperglycaemiát okozó anyagok (adrenalin, noradrenalin, glukagon, kortizol és növekedési hormon) reaktív hyperglycaemiához vezetnek; olyan diabeteses betegekben írták le, akiknek túl sok inzulint adagoltak, ami nem diagnosztizált éjszakai hypoglycaemiát okozott és az reggelre hyperglycaemiához vezetett (azt sugallva, hogy az inzulin dózisa nem elégséges).
ultrahangos vizsgálat képe.
ultrahangos vizsgálat, ultraszonográfia.
természetellenesen mély alvás
Stimulus-szerv/ezet-válasz
Bizonyos fogak szelektív extractioja a fogfejlődés korai éveiben, általában az első, esetenként a második kisörlők kihúzása, az elülső fogak összezsúfolódásának enyhítésére.
sinusoid obstruktív szindróma (máj, hematopoesis)
A DNS szekvenciák szeparálására és azonosítására szolgáló eljárás. A DNS fragmentumokat elektroforézissel különválasztják agaróz gélen, átviszik (blottolják) nitrocellulóz, vagy nylon membránra, majd hibridizálják a jelzett komplementer nukleinsav próbákkal.
Ritka, változatos etiológiájú, a renalis tubularis károsodás eredményeként létrejövő elváltozás; mellékveseelégtelenséget utánozva, abnormális mennyiségű nátriumkloridot ürít a vese, hyponatraemiaval, azotaemiaval, acidosissal, dehydratioval, és a keringés összeomlásával társul.
szisztémás polyarthritis
hasadási termékek Azon atomok csoportja, amelyek valamely atom hasadása során keletkeznek.
parazitózis, a Diphyllobotrium mansoni féreg okozza. A betegség hasi panaszokkal, hasmenéssel, fogyással jár.
görcsös állapottal összefüggő.
görcsöt kiváltó (anyag, szer), pl. hisztamin.
görcsoldó szer, készítmény.
görcs, valamely izom hirtelen, akaratlan összehúzódása következtében. Pl:
Hemiplegia az érintett oldali antigravitációs izmok fokozott tónusával.
A hangképzés váratlan megszakadása annak követketében, hogy a hangszalagok hirtelen túlságosan összezáródnak, illetve egyáltalában nem záródnak.
Felső motoneuron elváltozáshoz kapcsolódik. A tónus túlzott, az izommozgások korlátozottak, a mássalhangzók pontos kiejtése nem kivitelezhető, a hangszín monoton, a hangsúly hiányzik, a phonatio nehézkes. Ld pseudobulbaris bénulás.
görcsös, görccsel kapcsolatos.
tér
fémből, vagy fából készülő lapos, élmentes eszköz, főként a torok vizsgálatában, ill. gyógyszerészetben krémek, kenőcsök készítésekor használatos.
kiegészítő oltalmi tanúsítvány
szérum protein elektroforézis
faj, biológiai definíció, a nem és az egyed között elhelyezkedő csoport megnevezésére.
a testedzés specificitásának elve TESTNEVELÉSTUDOMÁNY Koncepció, amely szerint a specifikus gyakorlatok specifikus alkalmazkodást alakítanak ki és specifikus kiképzési hatásuk van. Ezek a hatások még hatékonyabban kiválthatók a tervezett mozgásban részt vevő specifikus izmok edzésével.
Specifikus antigéningerre kialakuló antitest, létrejöhet betegség következtében vagy immunizálás (megfelelően előkezelt kórokozó szuszpenziójának injekciója) során is.
rendszerint a jelenlegi gazdaszervezeten élősködik és ehhez az együttéléshez alkalmazkodott is.
egy adott, egységnyi tömegű radioaktív anyag időegységre jutó atommag bomlásainak számával arányos mennyiség
vizsgálatok tekintetében: arra vonatkozó valószínűség, hogy a vizsgálat valódi negatív eredménnyel szolgál az egészséges népesség körében történő alkalmazásakor
(ang, röv.) képalkotó vizsgálati eljárás, a nukleáris medicina eszközeinek segítségével, a bejuttatott radioaktív izotópok szcintillációs kristály, megfelelő érzékelő, és számítógépes 3D képalkotás technikája révén teszik láthatóvá a szervi, szöveti eltéréseket.
single foton emissziós CT
testüregek vizsgálatára alkalmas orvosi műszer (pl. fül, orr, végbél, vagina).
Speculumon (tölcséres tükör) keresztül használható tubularis fogó.
beszédpatológia A beszéd funkcionális és szervi zavaraival és betegségeivel foglalkozó tudomány.
ondó, sperma, mag, (semen).
A here kanyarulatos csatornáit bélelő ~, ahol a spermium- és az ondóképződés folyik.