Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
piramis alakú 1. Piramis alakú. 2. Bármilyen piramisnak nevezett anatómiai struktúrához kapcsolódó.
lobus pyramidalis glandulae thyroideae A pajzsmirigy nem állandó keskeny lebenye, mely az isthmus felső széléről ered és felfelé néha egészen a nyelvcsontig ér; a ductus thyroglossus helyét jelzi.
Az orrcsont felső részén vagy csúcsán találkozó törési vonalakkal járó arcközépcsont törés.
A pyramis nyalábok kereszteződése a nyúltvelő alsó területén. Syn decussatio pyramidum, motoros d.
Az agykéregnek a cortexre merőleges síkú metszeteiben látható, háromszögletű, hosszú, a kéreg felszíne felé törő apicalis dendrittel rendelkező neuronok.
1. Számos többé-kevésbé piramis alakú anatómiai képletre használt kifejezés. SZIN pyramis (NA). 2. Az os temporale pars petrosáját jelölő régies elnevezés. (G. pyramis (pyramid-), piramis)
Ciklikus formájú cukor, amelyben az oxigénhidak piránt alkotnak.
lázas, SZIN febrile. (G. pyretikos)
pireto- Láz-. LÁSD MÉG pyro-. (G. pyretos, láz, fr. pyr, tűz)
Láz SZIN fever. (G. pyrexis, lázasság)
pyrexialis Lázhoz kapcsolódó.
piridoxál 5"-foszfát Számos szöveti reakció - megemlítendők a transzaminációk, és aminosav-dekarboxilációk - esszenciális koenzimje.
A piridoxin aminszármazéka, amely a piridoxinnal megegyező fiziológiai hatást mutat. LÁSD pyridoxine.
Eredetileg a B6-vitamint jelentette, azonban az elnevezésbe jelenleg a piridoxált és a piridoxamint is beleértjük, amelyek a telítetlen zsírsavak hasznosításában játszanak szerepet. Hiánya megnövekedett irritabilitást, convulsiókat és perifériás neuritist okozhat. Hidroklorid-származéka használatos gyógyszerkészítményekben és a növényekben is főleg ez a forma található meg.
Heterociklusos vegyület, számos nukleinsavbázisnak (uracil, timin, citozin), csakúgy mint a barbiturátoknak az őse.
1. tűz, meleg, vagy láz. LÁSD MÉG pyreto-. 2. KÉMIA Víz eltávolításával (általában hőhatás segítségével) nyert anhidrid-derivátumokat jelölő összetett kifejezés. LÁSD MÉG anhydro-. (G. pyr, tűz)
Lázkeltő anyag, amely a hőmérséklet emelkedését okozza. A p-ket baktériumok, penészgombák, vírusok és élesztőgombák termelik és általában desztillált vízben fordulnak elő. (pyro- + G. -gen, termelő)
Lázkeltő.
A szérumban általában myeloma multiplexhez vagy makroglobulinaemiához kapcsolódóan megjelenő, 56 °C-ra melegítve irreverzíbilisen kicsapódó fehérjék.
pyrolysis Valamely anyag hő segítségével történő lebontása. (pyro- + G. lysis, feloldás)
Beteges tűzgyújtási késztetés. (pyro- + G. mania, őrület)
Fluoreszcens vörös, bázikus xanténfesték, amelyet metilzölddel kombinációban az RNS (vörös) és a DNS (zöld) elkülönítő festésére használnak. RNS-elektroforézishez vivőfestéknek is használják.
Beteges félelem a tűztől. (pyro- + G. phobos, félelem)
Bármely enzim, amely két foszforcsoport között lévő kötést úgy hasítja, hogy mindkét fragmentumon egy-egy foszforcsoport maradjon.
pirofoszfát A pirofoszforsav sója. Hypophosphataemia esetén felszaporodik, néha mint anorganikus p. említik (Ppi).
Substernalis fájdalom vagy égő érzés, amelyhez általában a savas-peptikus gyomornedv nyelőcsőbe történő regurgitációja társul. SZIN heartburn. (g. égés)
Számos biológiailag fontos vegyületben megtalálható heterociklusos vegyület. SZIN azole, imidole.
1. Pirrolból négy H-atom hozzáadásával keletkező vegyület, a prolin és a hidroxi-prolin szerkezetének alapja. 2. Alkaloidák azon csoportja, amelyek többségében p-t tartalmaznak vagy p. származékok.
piruvát A piruvátsav sója vagy észtere.
piruvátsav A szénhidrát-metabolizmus köztes terméke. Tiaminhiányban az oxidációja csökken és a szövetekben felszaporodik. LÁSD phosphoenolpyruvic acid.
Genny jelenléte a frissen ürített vizeletben. (G. pyon, genny + ouron, vizelet)
pyrazinamid
coulomb; mennyiség; negyedleges; glutamin; glutaminil; pszeudouridin; koenzim Q; elektromos töltés; egy enzim által katalizált reakció második terméke.
Véráramlás. LD flow (3). (mennyiség, a felső pont az időbeli deriváltat jelzi.)
1. CITOGENETIKA A kromoszóma hosszú karja (ellentétben a p-vel, ami a rövid kar jele). 2. A (L.) quodque rövidítése, mind, mindegyik. 3. A hő jele.
Egy milligrammnyi szövet által egy óra alatt leadott CO2 mennyiségének a jele, mikroliterben kifejezve, standard hőmérsékleten és nyomáson, szárazon (STPD).
MB Minőségbiztosítás.
minőségbiztosítás
minden második nap (quoque alternis die) gyógyszeradásnál
minőségbiztosítási program
teljes vér-
kvantitatív vérkép
kvantitatív „buffy coat” (fvs+thrombocyta) eljárás
kvantitatív vérzési idő
minőségellenőrzés
kvantitatív coronaria angiogram/arteriographia/angiographia
Mérőskála: quick cognitive screening test
Minőségi CT vizsgálat, gyors színtest
Minden nap (quaque die, gyógyszeradagolás)
kvantitatív DNS analízis