Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

prosopodiplegia

Az arc mindkét oldalát érintő bénulás. (prosopo- + diplegia)

prosoponeuralgia

SZIN trigeminal neuralgia.

prosopoplegia

SZIN facial paralysis. (prosopo- + G. plege, hűdés)

prosopoplegiás

Arcidegbénuláshoz kapcsolódó vagy abban szenvedő.

prosoposchisis

Congenitalis archasadék a szájtól a belső szemzugig. (prosopo- + G. schisis-, hasadék)

prosopospasmus

SZIN facial tic. (prosopo- + G. spasmos, görcs)

prostanoic acid

prosztánsav 20 szénatomból álló karbonsav, a prosztaglandinok váza.

prostat-

prostat- LÁSD prostato-.

prostata

Gesztenye alakú szerv, amely férfiaknál az urethra kezdeti szakaszát veszi körül. Két lateralis lebenyből áll, amelyek elölről egy isthmussal, hátulról pedig a középső lebennyel - amely a két ondóvezeték között és fölött helyezkedik el - csatlakoznak egymáshoz. Szerkezetét tekintve a prostata 30 és 50 közötti számú tubuloalveolaris mirigyrészből tevődik össze, melyek között kollagént, elasztikus rostokat és számos simaizomköteget tartalmazó gazdag stroma helyezkedik el. A mirigyek tejszerű folyadékot választanak ki, amely a mirigyek kivezetőcsövein keresztül az urethra pars prostaticájába ürül az ondó kiürülésével egy időben. SZIN prostata (NA), prostate gland.

prostata

Dülmirigy.

prostata kő

A dülmirigyben kialakult, elsősorban kalciumkarbonát és foszfát alkotta concrementumok (corpora amylacea).

prostata nedv

Syn succus prostaticus. A prostata mirigyszekrétuma, amely egyike az ondó alkotórészének.

prostatalgia

Ritkán használt terminus a prostata körüli fájdalomra. (prostat- + G. algos, fájdalom)

prostatectomia

A prostata egy részének vagy egészének eltávolítása. (prostat- + G. ektome, kimetszés)

prostaticus

Prostatához kapcsolódó.

prostaticus intraepithelialis ~ (PIN)

A prostata mirigyeit és kivezetőcsöveit érintő dysplasiás változások, melyek adenocarcinomát előzhetnek meg; low grade (PIN 1): enyhe dysplasia a sejtmag méretbeli és formai változásaival és egyenetlen sejteloszlással; high grade (PIN 2 és 3): közepestől súlyosig terjedő dysplasia nucleo- és nucleolomegaliaval, és egyenetlen sejteloszlással.

prostatismus

Leginkább idős férfiakon jelentkező szindróma, melyet általában a prostata megnagyobbodása okoz és részben irritatív (nocturia, gyakoriság, az ürített mennyiség csökkenése, késztetés sürgőssége, sürgősségi inkontinencia) részben pedig obstruktív (bizonytalanság, csökkent sugár, terminális csöpögés, dupla ürülés és vizeletretenció) tünetek jellemeznek.

prostatitis

Prostatagyulladás. (prostat- + G. -itis, gyulladás)

prostato-

Prostata-. (Med. L. prostata, fr. G. prostates, valaki, aki elöl áll, megvéd)

prostatocystitis

A prostata és a húgyhólyag gyulladása. Az urethra pars prostaticájáról a húgyhólyagra terjedő gyulladás. (prostato- + G. kystis, húgyhólyag + -itis, gyulladás)

prostatolithotomia

A prostata megnyitása kő eltávolítása céljából. (prostato- + G. lithos, kő + tome, bemetszés)

prostatomegalia

A prostata megnagyobbodása. (prostato- + G. megas, nagy)

prostatorrhea

A prostata kóros váladékozása. (prostato- + G. rhoia, folyás)

prostatotomia

A prostata bemetszése. (prostato- + G. tome, bemetszés)

prostatovesiculectomia

A prostata és a vesicula seminalisok sebészi eltávolítása.

prostatovesiculitis

A prostata és a vesicula seminalisok gyulladása.

prosthesis

A test megbetegedett vagy hiányzó részének pótlására készült eszköz. (G. egy hozzáadás)

prosthetics

protetika Az emberi testbe ültetendő mesterséges részek elkészítésének és beültetésének tudománya és művészete.

prostheticus

1. Protézishez vagy műszervhez kapcsolódó. 2. LÁSD prosthetic group.

prosthetist

protetikus Protézis készítésében és alkalmazásában jártas személy.

prosthion

A maxilla fogmedri nyúlványának a középvonalban legelöl fekvő pontja. SZIN alveolar point. (G. semleges alakja a prosthios-nak, legelső)

prosthodontia

fogpótlástan A fogkoronák vagy elvesztett, hiányzó egy vagy több fog és a kapcsolódó részek megfelelő pótlásának tudománya. Célja a páciens károsodott funkciójának, megjelenésének, komfortjának és egészségének helyreállítása. (L. prosthodontia, fr. G. prosthesis + odous (odont-), fog)

prosthodontist

fogpótlást végző fogorvos Fogpótlástanban jártas fogorvos.

prostratio

Az erő kifejezett csökkenése, például kimerülés esetén. (L. pro-sterno, pp. -stratus, elészór, túldob)

proszérum prothrombin converzió ~ (PPCA)

szinonima: faktor VIII

prosztata specifikus ~ (PSA)

Kallikrein proteáz, mely a normál seminalis váladékban jelen van, a prosztata epithel sejtjei termelik. A PSA emelkedett szintje a szérumban prosztata megnagyobbodással és prosztata carcinomával társultan fordul elő. Így alkalmas a prosztatarák korai felfedezésére. Mintegy 70%-ában az eseteknek az emelkedést rákos elváltozás okozza.

prot-

prot- LÁSD proteo-, proto-.

protamin

Halak ivarsejtjeiben nukleinsavval kombináltan előforduló valamely proteinosztály. Semlegesíti a heparin antikoaguláns hatását.

protanopia

A dichromatismus egyik formája, amelyre a csapok vörös fényre érzékeny pigmentjének hiánya, a fény hosszú hullámhosszaira való érzékenységcsökkenése és a zöld-piros színtévesztés jellemzők. (G. protos, első + a- fosztóképző + ops (op-), szem)

protean

Változó formájú. Az amőbához hasonlóan képes megváltoztatni testének alakját. (G. Proteus, alakjának megváltoztatására képes istenség)

protease

proteáz A proteolítikus enzimekre, mind az endopeptidázokra, mind az exopeptidázokra használt leíró kifejezés.

protectios ~

A szérum antimikrobás aktivitását kimutató teszt, melyben a fogékony állatot a szén és a vírus, illetve más, vizsgálandó mikroorganizmus keverékével oltják be. Syn neutralizációs ~.

protein

Peptid-(amid-)kötéssel (egymást követő α-NH2 és α-COOH gyökökből H2O kilépésével jön létre) egymáshoz kapcsolódó, hosszú, α-aminosavak (H2N-CHR-COOH) szekvenciáiból álló makromolekulák. Proteinek alkotják a legtöbb sejt szárazanyagtartalmának háromnegyedét, ezen kívül különböző struktúrák, hormonok, enzimek, az izomkontrakció, az immunválasz és alapvető életfunkciók részei. A felépítéshez szükséges aminosavak a 20 α-aminosav (glicin, L-alanin, stb.), melyek a genetikai kód alapján kerülnek felismerésre. A globularis formájú p-ket stabilizáló keresztkötések általában két kéntartalmú L-ciszteingyök -SH csoportjain vagy nem kovalens kötéseken (hidrogénkötéseken, lipofil vonzáson) keresztül jönnek létre. (G. protos, első + -in)

proteinaceous

fehérjeszerű Proteinre hasonlító. Bizonyos fokig a proteinekre jellemző fizikokémiai tulajdonságokkal rendelkezik.

proteinosis

A proteinképzés és eloszlás - főként, ha ez a kóros proteineknek a szövetekben történő lerakódásával jár - zavarával jellemzett állapot. (protein + G. -osis, állapot)

proteinuria

1. Fehérje jelenléte a vizeletben vagy 0,3 g-nál nagyobb koncentrációban, a 24 órás gyűjtött vizeletben vagy 1 g/l-nél nagyobb koncentrációban két vagy több alkalommal a véletlenszerűen, minimum 6 órás különbséggel vett vizeletben. A mintát vagy középsugárból vagy katéterezéssel kell venni. 2. SZIN albuminuria. (protein + G. ouron, vizelet)

proteo-, prot-

Protein-, fehérje-.

proteoglycanok

proteoglikánok Glükoaminoglikánok (mukopoliszacharidák), amelyek kovalens kötéssel fehérjeláncokhoz kapcsolódnak. A kötőszövet extracellularis mátrixában fordulnak elő.

proteolipidek

Az agyszövetben található lipidoldékony proteinek, amelyek a vízben nem, de kloroform-metanol-víz keverékben oldódnak.

proteolysis

proteolízis Protein lebontása, elsősorban a peptidkötések mind enzimatikus, mind nem enzimatikus hidrolízise útján. (proteo- + G. lysis, oldás)

hirdetés