Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

pori

Pórusok.

porokeratosis

Ritka dermatosis, amelyben a stratum corneum megvastagodik és anuláris keratotikus peremmel vagy elszarusodó lemezzel körülvett progresszív centrifugális atrófia alakul ki. Az elváltozásból leírták bőrrák kialakulását is. (G. poros, pórus + keratosis)

poroma

1. SZIN calliositás, exostosis. 3. Flegmonét követő induráció. 4. A verejtékmirigyek bőrnyílását körülvevő sejtekből kiinduló daganat. (G. poroma, callus, fr. poros, kő)

porosis

Porózis. Porózus állapot. SZIN porosity. (L. porosus, porózus)

porositás

porosis 1. SZIN porosis. 2. Egy perforáció. (G. poros, pórus)

porosus

Az anyagon direkten vagy indirekten keresztülvezető nyílások megléte.

porphobilin

A monopirrol porfobilinogén és a ciklikus tetrapirrol hem (porfirin származék) köztitermékeinek általános elnevezése.

porphobilinogen (PBG)

A porfirin prekurzora a porfirinogéneknek, a porfirinoknak és a hemnek. Akut és congenitalis porphyria esetén a vizeletben nagy mennyiségben megtalálható.

porphyria

A hem bioszintézisének zavarát okozó betegségcsoport, amelyre a porfirin vagy a prekurzorainak nagy mennyiségű kiválasztása jellemző. Lehet öröklött vagy bizonyos kémiai anyagok (pl. hexaklorobenzén) hatására szerzetten kialakult.

porphyrinek

A természetben széles körben (pl. hem, epefesték, citokrómok) előforduló négy, egymáshoz gyűrű (porfirin) alakban kapcsolódó pirrolból álló pigmentek.

porphyrinogenek

A hem bioszintézisének köztitermékei. Bizonyos porphyriákban bizonyos porfirinogének szintje emelkedett.

porphyrinuria

Porfirinek és hozzájuk kapcsolódó vegyületek kiválsztása a vizelettel. SZIN purpurinuria.

porsejt

Syn alveolaris macrophag.

porta, portae

1. kapu, SZIN hilum. 2. SZIN interventicular foramen. (L. kapu)

portal ~ of liver

máj portalis lebenye A máj exokrin működésének feltételezett egysége, nagyjából háromszögletű keresztmetszetű terület, melynek közepén canalis portalis, a periférián pedig három vagy több vena centralis hepatis található

portalis

1. Valamely kapuhoz vagy hilushoz kapcsolódó, különösen a májkapura és a portális vénára vonatkozóan. 2. Kórokozó mikroorganizmus testbe történő behatolásának helye. (L. portalis, portához tartozó (kapu))

portalis ~

Magas vérnyomás a portalis rendszerben, ami májcirrhosisban és a vena portae elzáródását okozó egyéb állapotokban figyelhető meg.

portalis ~

A vékonybélből, a jobb colonfélből és a lépből a vena portaen keresztül a májba irányló vérekringés. Általánosabb értelemben a szisztémás keringés bármely szakasza, melyben valamely képlet kapilláris érmedréből érkező vér nagyobb éren/ereken keresztül egy másik anatómiai struktúra kapilláris érmedrét táplálja mielőtt visszajutna a szívbe, pl. a hypothalamo-hypophysealis portalis keringés.

portalis ~

Májkapu árok. Syn porta hepatis.

portalis ~

A vena portae, az arteria hepatica és a ductus biliaris perivascularis fibrosus tokban vagy májkapuban egyesülnek, majd a máj állományán belül ágakra oszlanak. Syn triad (3).

portalis-szisztémás ~

Portocavalis encephalopathia. Májcirrhosissal összefüggő encephalopathia, mely a portalis keringésből a szisztémás keringésbe jutó toxikus nitrogén tartalmú vegyületek következménye; cerebralis megnyilvánulása coma is lehet. Syn hepaticus e. (1).

portio

Egy rész. (L. rész)

porto-

portio- Portális. (L. porta, kapu)

portobilioarterialis

A hasonló eloszlást mutató portális vénákhoz, epevezetékekhez és hepatikus artériákhoz kapcsolódó.

portocavalis

A portális vénára és a véna cava inferiorra vonatkozó.

portoenterostomia

Az epevezetékelzáródás műtéti megoldása, melynek során a jejunum egy Roux-Y kacsába szájadztatják a szétválasztott extravascularis portális képletek máj felőli végét, beleértve az epevezetékek csonkjait is. SZIN Kasai operáció.

portogram

Portográfia röntgenfelvétele. (porto- + G. gramma, írás)

portographia

portográfia A portális keringés kontrasztanyag segítségével röntgenen történő megjelenítése. A kontrasztanyagot általában műtéti úton a lépbe vagy a portális vénába jutattják be. (porto- + G. grapho, írni)

portosytemás

A portális és a szisztémás vénás rendszer összeköttetéseihez kapcsolódó.

POS

pseudo-ovarialis stroma

POS

polycystás ovarium-szindróma

positio

pozíció Helyzet. 1. Attitűd, tartás vagy elfoglalt hely. 2. A páciens által kényelmi szempontból és a diagnosztikus, sebészi vagy terápiás eljárás elősegítése céljából felvett testhelyzet vagy attitűd. 3. Szülészetben a magzat egy tetszőlegesen kiválasztott részének helyzete az anya bal vagy jobb oldalához képest. Minden elhelyezkedéshez tartozhat egy jobb és egy bal p. A magzat occiputja, álla és sacruma a p. meghatározó pontjai a fejfekvés, az arcfekvés és a farfekvés tekintetében. Vö. presentation. (L. positio, pozíció, elhelyezkedés, fr. pono, helyezni)

positiv end-expiratory ~ (PEEP)

pozitív kilégzésvégi ~ A lélegeztetésben használt technika, amelyben a légutakban mért kilégzés végi nyomás magasabb mint a légköri nyomás. Ezt a kilégzés útjába épített mechanikus ellenállással érik el.

positive

pozitív 1. Igenlő, végleges, nem negatív. 2. MATEMATIKA Nullánál nagyobb értékű. 3. FIZIKA, KÉMIA Elektronhiánnyal ill. -vesztéssel kialakuló töltött állapot, amelyre elektronvonzó és elektronkötő képesség jellemző. 4. ORVOSTUDOMÁNY Betegség kimutatására vagy valamely állapot igazolására szolgáló diagnosztikus eljárásra vagy laboratóriumi vizsgálatra adott választ jelöli. (L. positivus, önkéntes megállapodáson alapuló, fr. pono, pp. positus, alapulni, hely)

positron (β)

pozitron Az elektronnal azonos nagyságú, de ellenkező előjelű (azaz pozitív) töltéssel rendelkező, atomnál kisebb elemi részecske.

posologia

A farmakológiának és a terápiának azon ága, amely a gyógyszerek dózisainak meghatározásával foglalkozik. A dozírozás tudománya. (G. posos, mennyi + logos, tudomány)

posologic

posologiai Posologiához kapcsolódó.

post-

post- Után, mögött, posterior. Az anti- ellentéte. Vö. meta-. (L. post)

postaxialis

1. A test vagy valamelyik anatómiai helyzetben lévő végtag tengelye mögötti. 2. A végtagbimbó azon része, amely a végtag tengelyétől caudalisan helyezkedik el. A felső végtag ulnaris, az alsó végtag fibularis része.

postbrachialis

A felkar hátsó részén vagy hátsó részében.

postcapillaris ~

A capillarisokat közvetlenül követő microvasculatura, melyek nagysága 10 és 50 µm között változik, jellemzőjük a pericyta-burok; ezek a vérsejtek extravasatiojának helyei, különösen érzékenyek hisztaminra, és fontosnak tartják őket a vér, valamint az interstitialis folyadék közötti cserefolyamatokban.

postcava

SZIN inferior vena cava.

postcavalis

A vena cava inferiorhoz kapcsolódó.

postcentralis ~

szinonima: gyrus postcentralis

postcibalis

Étel vagy étkezés után. (L. cibum, ennivaló)

postcoitalis

Coitus utáni.

postcoitus

Közvetlenül a közösülés utáni idő.

postcordialis

Szív mögötti. (L.cor (cord-), szív)

postcostalis ~

Longitudinális ~ az intersegmentalis arteriákból, amely az arteria vertebralishoz vezet.

postcubitalis

Az alkar hátsó vagy dorsalis részében vagy részén.

hirdetés