Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
mérgezés, mérgezettség 1. Méreg alkalmazása. 2. Megmérgezettség állapota. SZIN intoxication.
toxikofóbia A mérgektől való félelem, toxicophobia, iophobia.
mérgező Ezzel jellemzett, ezzel a jellegzetességgel bíró vagy mérget tartalmazó. SZIN toxic, veneous.
physician office laboratory.
Lipid-peroxid oxidáció
poláris, sarki, sarkos 1. Pólushoz kapcsolódó. 2. Pólusokkal bíró, bizonyos idegsejtekre használják, amelyeknek egy vagy több nyúlványuk van. (Mod. L. polaris, fr. polus, pólus)
polaritás 1. Két ellentétes pólussal rendelkezni, mint egy mágnes. 2. Ellentétes tulajdonságokkal vagy jellemzőkkel rendelkezni. 3. Relatív pozitív irány vagy orientáció a negatívhoz képest. 4. Irány egy polinukleotidlánc vagy bármilyen biopolimer vagy makrostruktúra (pl. mikrotubulus) mentén. (Mod. L. polaris, poláris)
polarizáció 1. ELEKTROMOSSÁG Az elektróda beburkolása vékony hidrogénbuborék-réteggel, aminek következtében az áram gyengül vagy teljesen megszűnik. 2. A fénysugáron létrejövő változás, egy bizonyos közegen való áthatolás közben, amely a transversalis rezgéseket csak egy sík mentén engedi meg, szemben a rendes fénysugárban az összes transversalis sík mentén zajló rezgéssel. 3. Az élő szövet két pontja között kialakuló potenciálkülönbség, ilyen például a sejtfal külseje és belseje közötti különbség.
polarizált fény Olyan fény, amelynél visszaverődés vagy egy adott anyagon való áthaladás következtében minden hullám egyetlen, a sugárirányra merőleges síkban van.
pólus 1. Valamely szervezet vagy test tengelyének két végpontja közül az egyik. 2. Egy gömbnek az ekvátorától legtávolabb eső két pontja közül az egyik. 3. A mágnes, az elektromos telep vagy egymástól távolálló tulajdonságokkal rendelkező sejt két pontja közül az egyik. A negatív p. az anód, a pozitív p. a katód. SZIN polus. (NA). (L. polus, tengely vége, pólus, fr. G. polos)
Fehérjék vagy nukleinsavak méreten és töltésen alapuló elkülönítése egy akrilamid keresztkötések által kialakított gélen.
Általános alakjuk: H2N(CH2)nNH2, H2N(CH2)nNH(CH2)nNH2, H2N(CH2)nNH(CH2)nNH(CH2)nNH2, ahol n = 3,4 vagy 5. Számos p. proteinekből keletkezik bakteriális úton. Számos közülük a test normál alkotója vagy mikroorganizmusok esszenciális növekedési faktora. (G. polys, sok + amine)
rendőr, keverőeszköz Eszköz, általában gumivégű rúd, amely a szilárd részecskéknek az üveg tartóedényből való eltávolítására szolgál.
Több mint egy sejtvonal érintettsége miatt különböző immunglobulinok felszaporodása; bármilyen gyulladásos, fertőzéses, daganatos eredetű rendellenesség okozhatja.
Közönséges viszkető, papularis kiütés, mely a rövidhullámú ultraibolya sugárzásnak kitett bőrön pár óra múlva jelenik meg és több napig megmaradhat; mikroszkóposan subepidermalis oedema és mély perivascularis lymphocytás infiltratio látható.
polio A poliomyelitis kifejezés rövidített formája.
polio- Szürke; szürkeállomány (substantia grisea). (G. polios)
polioclasticus Az idegrendszer szürkeállományát károsító. (polio- + G. klastos, összetört)
SZIN poliodystrophy.
Az idegrendszer szürkeállományának elvesztése. (polio- +G. dys-, rossz + trophe, táplálás)
Az agyi szürkeállomány vagy a cortex vagy a basalis magvak gyulladása, ellentétben a fehérállomány gyulladásával. (polio- + G. enkephalos, agy+ -itis, gyulladás)
Az agy és a gerincvelő szürkeállományának, valamint az ezeket takaró meningealis burkok gyulladása. (polio- + G. enkephalos, agy + meninx, membrán + myelon, velő + -itis, gyulladás)
SZIN poliomyeloencephalitis.
Az agy szürkeállományának bármilyen betegsége. (polio- + G. enkephalos, agy + pathos, szenvedő)
A gerincvelő szürkeállományát érintő gyulladásos folyamat. (polio- + G. myelos, velő + -itis, gyulladás)
Az emberekben poliomyelitist okozó picorna~ (Entero~ nemzetség); a fertőzés útja a tápcsatorna, de a ~ bekerülhet a véráramba és az idegrendszerbe is, esetenként a végtagok paralysisét, ritkán encephalitist okozva; sok fertőzés lappangó; 1-es, 2-es és 3-as szerológiai típusa ismert, közülük a legtöbb bénulásos esetért és a legtöbb járványért az 1-es típus felelős. Syn polio~ hominis.
Akut anterior poliomyelitis kifejezett cerebralis jelekkel. SZIN polioencephalomyelitis. (polio- + G. myelon, velő, enkephalos, agy + -itis, gyulladás)
A gerincvelő szürkeállományának bármilyen megbetegedése. (polio- + G. myelon, velő + pathos, szenvedő)
A melanin foltos hiánya vagy csökkenése a hajban, a szemöldök vagy a szempilla szőrszálaiban, ami az epidermis pigmenthiányának következménye. Számos örökletes tünetegyüttes része, de okozhatja gyulladás, besugárzás vagy-pl. herpes zooster-fertőzés. (G. fr. polios, szürke)
(1) Inaktivált poliovírus ~ (IPV), inaktivált poliomyelitis vírustörzsek (1, 2 és 3 típus) vizes szuszpenziója, melyet injekció formájában használnak; ezt nagyrészt már felváltotta az orális ~: (2) Orális poliovírus ~ (OPV), élő, attenuált poliomyelitis törzsek (1, 2 és 3 típus) vizes szuszpenziója, melyet szájon keresztül adnak poliomyelitis elleni aktív immunizáció céljából.
SZIN poliomyelitis vírus.
A fülkürt és a középfül átfújása Politzer-módszerrel.
allergiás válasz szimultán számos specifikus allergénnel szemben
Ugyanazon mikroorganizmus faj két vagy több törzsének tenyészetéből készített ~. Syn multivalens ~.
Magos növények megtermékenyítés előtt szél vagy rovarok által szállított mikrospórája. Fontos szerepet játszik a szénanátha és egyéb allergiás betegségek etiológiájában. (L. finom por)
SZIN pollinosis.
, pollices hüvelykujj. SZIN thumb. (L.)
policizáció Hüvelykujj pótlásának készítése. (L. pollex, hüvelykujj + -ize, valamihez hasonlóvá tenni + -ation, állapot)
pollenosis Különböző növények pollenei által felerősített szénanátha. (L. pollen, pollen + G. -osis, állapot)
szennyező Szennyeződést okozó nemkívánt szennyező anyag.
pollúció, szennyeződés Piszkossá vagy alkalmatlanná válik, valamilyen nemkivánatos szennyező anyaggal való érintkezés vagy keveredés során. (L. pollutio, fr. pol-luo, pp. -lutus, bepiszkolni)
pólus SZIN pole. (L. polus)
1. Sok, számosság. Vö. multi-, pluri-. 2.KÉMIA Valaminek a polimerjét jelentő előtag, pl. polipeptid, poliszacharid, polinukleotid. Gyakran használják szimbólumokkal együtt, mint pl. poly(A), azaz poliadenilsav, poly(Lys), azaz poli-L-lizin. (G. polys, sok)
Számos nyirokcsomó gyulladása, ami elsősorban a nyaki nyirokcsomókra vonatkozik.
Számos nyirokcsomót érintő adenopathia.
polyangitis Számos eret érintő gyulladás, amely egynél több érfajtára - pl. artériákra és vénákra vagy arteriolákra és kapillárisokra - terjed ki.
A veseglomerulusokban elhelyezkedő proteoglikánok anionos területei, amelyek gátolják az anionos molekulák és serkentik a pozitív töltésű fehérjék kiválasztását. A p. hiánya lipoid nephrosisban albuminuriát okozhat.
polyarteritis Számos artéria egyidejű gyulladása.
több ízületet érintő fájdalom
SZIN multiarticularis.