Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
farmakodinámia, a gyógyszertani szempontból aktív molekulák szöveti kötőhelyre történő felvételének, mozgásának, kötődésének, és interakcióinak vizsgálata. (pharmaco- + G. dynamis, erő)
farmakodinámiás, elsősorban a receptorszintű gyógyszerhatáshoz kapcsolódó.
farmakoökonómia A gyógyszeres kezelés az egészségügyi rendszer és a társadalom felé jelentkező költségeinek leírásával és elemzésével foglalkozó tudományág.
farmakoepidemiológia, epidemiológiai ismeretek, módszerek és összefüggések alkalmazása a gyógyszeres kezelések hatásfokának és alkalmazásának adott helyen, adott időben adott populáción történő tanulmányozására.
farmakogenetika, a gyógyszerekre adott, genetikailag determinált válaszok tanulmányozása embereken és laboratóriumi állatokon.
farmakognózia A gyógyszertan egyik ága, amely a természetes anyagok fizikai jellemzőivel, állati és növényi előfordulásával foglalkozik. (pharmaco- + G. gnosis, tudás)
farmakokinetikus A gyógyszereknek a szervezetben történő eloszlásához kapcsolódó (úgymint felszívódásukhoz, eloszlásukhoz, metabolizmusukhoz és eliminációjukhoz).
farmakokinetika A gyógyszerek biológiai rendszerekben való mozgásának tanulmányozása. Ezt befolyásolja a felszívódás, az eloszlás, a metabolizmus és a kiválasztás. A farmakokinetika elsősorban ezeknek a mozgásoknak az arányaival foglalkozik. (pharmaco- + G. kinesis, mozgás)
farmakológia, a gyógyszerek forrásával, megjelenésével, kémiájával, hatásával és használatával foglalkozó tudomány. (pharmaco- + G. logos, tanulmány)
farmakológiai 1. Gyógyszertanhoz vagy a gyógyszerek összetételéhez, tulajdonságaihoz és hatásához kapcsolódó. 2. FIZIOLÓGIA Valamely kémiai anyagnak a természetesnél annyival nagyobb vagy erősebb dózisa, amely már minőségileg más hatást eredményez. Vö. homeopathiás, fiziológiás.
farmakológus, gyógyszerész.
gyógyszerkönyv. A terápiás anyagokat, a standard erősségüket és tisztaságukat, valamint a formulájukat monográfiák formájában tartalmazó kiadvány. A különböző nemzeti pharmacopoeiákra rövidítések utalnak, amelyek közül a leggyakrabban használatosak a USP, az Egyesült Államok Pharmacopeiája (United States Pharmacopeia), BP, British Pharmacopoeia. (G. pharmakopoiia, fr. pharmakon, orvosság + poeio, készíteni)
pharmacopeiai A Pharmacopeiához kapcsolódó. A Pharmacopeia listáján szereplő gyógyszert jelez. LÁSD MÉG official.
farmakoterápia, betegség kezelése gyógyszerekkel. LÁSD MÉG chemotherapy. (pharmaco- + G. therapia, terápia)
gyógyszerészet 1. A gyógyszerek készítésének és kiadásának, valamint a gyógyszerellátás biztosításának gyakorlata. SZIN pharmaceutics. 2. Gyógyszertár. (G. pharmakon, gyógyszer)
farmakinetika A gyógyszer szervezetben történő időbeli eloszlásának jellemzése matematikai módszerekkel. A gyógyszervérszintek megértése és értelmezése lehetővé teszi a maximális terápiás hatás és a minimális toxikus hatás eléréséhez szükséges dózis és intervallum alkalmazását.
pharyngealis A pharynxhoz kapcsolódó. (Mod. L. pharyngeus)
pharyngectomia A gége eltávolítása. (pharyng- + G. ektome, kimetszés)
pharynges A pharinx többesszáma.
pharyngismus A pharinx izmainak spazmusa. SZIN pharyngospasm.
pharyngitises Garatgyulladáshoz, pharingitishez kapcsolódó.
pharyngitis A garat nyálkahártyájának és az alatta fekvő részeknek a gyulladása. (pharyn- + G. -itis, gyulladás)
A pharynx, garat. (Mod. L. fr. G. pharynx)
pharyngocele A garatból kiinduló diverticulum. (haryngo- + G. kele, sérv)
A garathoz és az epiglottishoz kapcsolódó.
A grathoz és nyelőcsőhöz kapcsolódó.
A garathoz és nyelvhez kapcsolódó.
Mind a garathoz, mind a gégéhez kapcsolódó.
A garat és gége együttes gyulladása.
pharyngolith Garatkő. (pharyngo- + G. lithos, kő)
A garat nyálkahártyájának gombás fertőzése. (pharyngo- + G. mykes, gomba)
A garathoz és orrüreghez kapcsolódó.
A nyelőcső leggyakoribb diverticuluma, mely a musculus constrictor pharyngis inferior és a musculus cricopharyngeus között alakul ki. Syn hypopharyngealis d., Zenker d.
faringoplasztika Plasztikai sebészeti beavatkozás a garatban. (pharyngo- + G. plastos, alakított)
A garat izmainak bénulása. (pharyngo- + G. plege, hüdés)
faringoszkóp A laringoszkóphoz hasonló eszköz, amelyet a pharinx nyálkahártyájának megtekintésekor használnak. (pharyngo- + G. skopeo, nézni)
faringoszkópia A pharinx megtekintése és vizsgálata. (pharyngo- + G. skopeo, nézni)
garatgörcs SZIN pharyngismus.
garatszűkület, a pharinx stricturája. (pharyngo- + G. stenosis, szűkület)
Bármilyen műtéti metszés a garaton, akár belülről, akár kívülről történik. (pharyngo- + G. tome, bemetszés)
gen. pharyngis, tsz. pharynges (NA) A tápcsatorna felső tág szakasza, amelyet alulról a nyelőcső, felülről és elölről a száj- és orrüreg határol. (Mod. L. fr. G. pharynx (pharyng-), a garat, a nyelőcső és a légcső egybenyílása.)
fázis 1. A változás vagy fejlődés egyik állomása. 2. Homogén, fizikailag elkülönülő és szétválasztható részei egy heterogén rendszernek; pl. az olaj, a gumi és a víz három fázisa egy emulziónak. 3. Két vagy több esemény időbeli kapcsolata. 4. Visszatérő időbeli minta vagy hullámforma egyedi része. LÁSD MÉG stage, period. (G. phasis, egy megjelenés)
primer hepatocelluláris carcinoma
Autogén csont ~, melyet az elhúzódóan egyesülő törtvégek kezelésénél használnak.
phen-, pheno- 1. Megjelenés. 2. KÉMIA benzén (fenil-) származékot jelölő gyök. (fr. G. phaino, megjelenni, négyet mutatni)
fenacetursav Zsírsavak fenilszármazékainak metabolizmusából származó, még számos szénatomot tartalmazó végtermék. SZIN phenylaceturic acid.
pheno- LÁSD phen-.
fenokópia 1. Klinikai és laboratóriumi jellemzők sora, amelyek rendszerint megerősítik a specifikus genetikai zavar fennállását, amely azonban inkább környezeti, mint örökléses eredetű. 2. Környezeti okokra visszavezethető állapot, amely genetikus etiológiát utánoz. (G. phaino, kimutatni + copy)
A fenolok kiválasztása a vizeletbe.
fenomén, jelenség. 1. Egy tünet vagy annak bármilyen betegséggel kapcsolatos szokásos vagy rendkívüli megjelenése. 2. Bármilyen szokatlan esemény vagy megjelenés. (G. phainomenon, fr. phaino, okozni, megjelenni)