Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
SZIN pennatus, toll alakú. (L. penna, toll + forma, alakú)
Lágy, csőalakú gumi drain.
Előtagként: öt. (G. pente, öt)
A pentóz kiválasztása a vizeletbe.
Öt szénatomot tartalmazó monoszacharida molekula.
félárnyék Radiológiában: a felvétel életlen margója. Ischaemiás stroke (agyi érkatasztrófa egyik típusa) esetén az a határzóna, ahol az idegsejtek működése károsodott.
progresszív externalis ophthalmoplegia
poszt-expozíciós prophylaxis
pep tabletták Központi idegrendszerre ható stimulánsokra, főleg amfetamint tartalmazó tablettákra használt szleng.
A virion peplonjának egy része vagy alegysége, amelyek összeillesztése hozza létre a komplett peplont. A peplonból detergenssel történő kezelés során nyerhető a peplomer. (lásd peplos)
Bizonyos virionokat körülvevő vagy burkoló lipoprotein anyag. (G. nők által viselt külső ruhadarab)
A gyomornyálkahártya fősejtjei által termelt és kiválasztott proenzim, amelyről a gyomornedv savassága és maga a pepszin egy 42 aminosavból álló részt választ le, átalakítva így aktív pepszinné. SZIN propepsin. (pepsin + G. -gen, termelő)
A gyomorhoz, a gyomorban folyó emésztéshez vagy a pepszin A-hoz kapcsolódó. (G. peptikos, fr. pepto, emészteni)
Syn gastricus d.
Syn zimogén sejt
Két vagy több aminosavból álló molekula, amelyben az egyik aminosav karboxilcsoportja egy vízmolekula kiválása mellett összekapcsolódik a másik aminosav aminocsoportjával, létrehozva így egy peptidkötést, -CO-NH-, azaz egy szubsztituált amidot.
Bármely enzim, amely képes egy peptid peptidkötését hidrolizálni, pl. karboxipeptidázok, aminopeptidázok.
Idegsejtekhez, vagy rostokhoz kapcsolódó kifejezés, amelyekről azt gondoljuk, hogy kis peptidmolekulákat használnak neurotranszmittereikként. (peptide + G. ergon, munka)
A Különböző szubsztrátok C terminális végéről dipeptidet lehasító hidroláz enzim. Szubsztrátja az angiotenzin I is, amelyből így angiotenzin II és hisztidil-leucin keletkezik. Fontos lépés bizonyos vazopresszor anyagok metabolizmusában.
Cukorhoz kötött aminosavakat (vagy peptideket) tartalmazó molekula, amelyben a cukorrész a meghatározó. Vö. glycopeptide.
Két aminosav kondenzációs terméke, amelynek keletkezése során legalább az egyik kondenzációs csoport különbözik az α-karboxil- vagy az?α-aminocsoporttól, pl. glutation.
Peptidek hasadását vagy megemésztődését okozó. (peptide + G. lytikos, feloldó)
Nem mozgó anaerob kemoorganotrofikus baktériumtörzs, amely Gram-pozitív kerek sejtekből áll, amelyek különállóan, párokban, tetrádokban vagy rendezetlen tömegben, ritkán rövid láncokban jelennek meg. Gyakran megtalálhatók különböző kóros állapotokhoz kapcsolódóan. Típusos faj a P. niger. (G. pepto, emészteni + kokkos, bogyó)
1. Peptonokat termelő. 2. Elősegíti az emésztést.
A peptonok hidrolízise.
1. Peptolízishez tartozó. 2. Olyan enzimet vagy egyéb anyagot jelöl, amelyik peptonokat hidrolizál.
Átmeneti polipeptidtermékek leírására használt kifejezés, amelyek a proteinek részleges hidrolízise során keletkeznek, vízben oldhatók, diffúzibilisek, hőre nem koagulálódnak. Baktériumkultúrák tenyésztő közegeként használják.
Természetes fehérje oldható peptonná alakítása enzimatikus úton.
Nem mozgó, anaerob, kemoorganotróf baktériumtörzs, kerektől az oválisig változó Gram-pozitív sejteket tartalmaz, amelyek párokban és rövid vagy hosszú láncokban fordulnak elő. Megtalálható mind a normál, mind a kóros női genitális traktusban, gyermekágyi láz esetén a vérben, egészséges ember légző- és bélrendszerében, állatok szájüregében. Piogén infekciók, rothadó háborús sérülések és appendicitis esetén is ezek lehetnek a kórokozók. A típusos faj a P. anaerobius. (G. pepto, emészteni + streptos, görbe + kokkos, bogyó)
per-, keresztül 1. Keresztül. Intenzitást jelöl. 2. KÉMIA Több vagy legtöbb, tekintetbe véve az adott elem vagy gyök mennyiségét a vegyületben. A hidrogén szubsztitúciójának mértéke, mint peroxidokban, peroxisavakban (pl. hidrogén-peroxid, peroxiformsav). (L. keresztül, egészen, rendkívül)
Végbélnyílásnál, vagy azon keresztül. (L.)
Összefüggően. Azt a módot jelöli, ahogyan a gyulladás vagy más kóros folyamat ráterjed a szomszédos érintkező területekre. (per- + L. contiguus, érintkező, fr. tango, érinteni)
Folyamatosan; folyamatos. Azt a módot jelöli, ahogyan a gyulladás vagy más kóros folyamat továbbterjed egyik részről a másikra a szöveteken keresztül. (per- + L. continuus, együtt tartás, continuous fr. teneo, tartani)
Szájon át, szájon keresztül. Gyógyszer alkalmazási módjára vonatkozik. (L.)
A rectum útján vagy a rectumon keresztül. Vizsgálati módszert vagy kezelési eljárást jelöl. (L.)
A tubán keresztül. (L.)
Természetes úton, pl. a normál szülést jelöli, szemben a császármetszéssel vagy az idegentest széklettel való eltávozását a sebészeti eltávolítással szemben. (L.)
Peroxidcsoportot tartalmazó sav (-O-OH), pl. perecetsav.
Bármilyen gáz vagy folyadék percenként mozgatott térfogata; például szív-percvolumen, respiratios percvolumen.
Egy tárgy felismeréséhez, vagy gondolat megtudásához szükséges mentális folyamat. Elsődlegesen inkább kognitív, mint affektív vagy konatív folyamat, noha mindhárom aspektus megjelenik benne.
Percepcióhoz kapcsolódó vagy a normálisnál nagyobb erővel bíró percepció.
A percepció ereje.
ingerfeldolgozás A szenzoros ingerek jelentést hordozó mintává szerveződése.
észlelet 1. Ami észlelésre került. Egy tárgy vagy gondolat teljes, tudatban megjelenő képe, amely az érzékelés folyamata során alakul ki. 2. KLINIKAI PSZICHOLÓGIA Az érzékelésről szóló leírás egy egysége, ilyenek a válaszok a Rorschach-teszt tintafoltjaira. (L. perceptum, érzékelt dolog)
1. SZIN filtratio. 2. Szilárd anyagok keverékéből az oldható részek elválasztása oldattal történő átmosással. 3. Nyálnak vagy más folyadéknak a bejutása a fog és a tömőanyag felszínei közé, ami hőingadozás hatására következhet be. (L. percolatio, fr. per- + colare, átszűrni)
egy perc alatt átáramlott levegő vagy folyadék térfogata, szívperctérfogat, légzési perctérfogat
Kopogtatás. 1. Diagnosztikus eljárás egy testrész sűrűségének megállapítására a felület ujjal vagy kopogtató kalapáccsal történő kopogtatása során keletkező hang segítségével. A mellkas fölötti kopogtatás informál a tüdők normális légtartalmáról, a has kopogtatása a bélkacsokban lévő levegőről tájékoztat. 2. A masszázs egyik formája, amely különböző erejű ütésekből és kopogtatásokból áll. (L. percussio, fr. per-cutio, pp. -cussus, ütni, fr. quatio, rázni, ütni)
Anyagok, gyógyszerek átjutását jelöli az ép bőrön keresztül, ilyen a kenőcs felszívódása, a tűszúrás útján történő anyagátjutás és a Seldinger-technikával történő vezetőszál- és katéterbevezetés.
A bőrön át bevezetett tűvel egy nagyméretű epeútba juttatott kontrasztanyaggal végzett ch.
Műtét, amellyel a szűkült érlument felfújt és visszahúzott ballonnal tágítunk ki, amelyet angiográfiás katéter csúcsára helyezve viszünk a kívánt érszegmensbe. Az elnevezés magában foglalja az intravascularis stent elhelyezését is.